En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Korona virüs tedavisi görenler kan bağışında bulunabiliyor

– Korona virüs tedavisi görenler kan bağışında bulunabiliyor Korona virüs kan bağışını etkiledi; kan bağışı sayıları düştü Türk Kızılayı Kan …

Korona virüs tedavisi görenler kan bağışında bulunabiliyor
39 views
01 Eylül 2020 - 23:49

– Korona virüs tedavisi görenler kan bağışında bulunabiliyor

Korona virüs kan bağışını etkiledi; kan bağışı sayıları düştü

Türk Kızılayı Kan Bağışı Afyonkarahisar Merkezi Müdürü Dr. Kubilay Akman:

“Temaslı olanlardan 28 gün kan bağışı alınmıyor”

AFYONKARAHİSAR – Korna virüs nedeniyle kan bağışlarının hayli düştüğü Kızılay Afyonkarahisar Kan Merkezinde daha evvel Covid-19 tedavisi gören şahıslarda plazma bağışının yanında kan bağışında bulunabiliyor. Kan Merkezi Müdürü Kubilay, Korona virüs tedavisi sonrası 2 adet negatif test sonucu getiren bireylerden kan bağışı alabildikleri aktardı.

Pandemi sürecinde etkilenen kurumların başında gelen Kızılay Kan Bağış Merkez’lerinden biri olan Afyonkarahisar Kan Merkezi’nde kan bağış oranları önemli oranda düştü. Covid-19 riski nedeniyle kan bağışında bulunacakların çekimser kaldığı merkezde daha temaslı bireyler ve daha evvel Korona virüs tedavisi görenlerden 28 günlük bekleme sürecinin akabinde negatif test sonucu getirmeleri halinde kan bağışı alınabiliyor.

“Kan bağışı sayıları çok düştü”

Türk Kızılayı Kan Bağışı Afyonkarahisar Merkezi Müdürü Dr. Kubilay Akman, Covid-19 sürecinde kan bağışının etkilendiğini ve kan bağış sayılarının çok düştüğünü söyledi. Akman, “Bu Covid-19 sürecinde birde ramazan ayı geçirdiğimizde tüm Müslüman ülkelerinde olduğu üzere. Bizde de bağış sayılarımız düştü. Kızılay Kan merkezi olarak ağır bir formda çalışmaya devam ettik. Genel Merkezimizin davetleri üzerine gece çalışmalarımız oldu. Kan bağış sayılarını arttırmaya çalıştık” dedi.

“Tansiyon ve şeker ilacı kullanmak kan bağışına mahzur değil”

“Temaslı olanlardan 28 gün kan bağışı alınmıyor”

Korona virüse karşı tüm tedbirleri kan merkezlerinde aldıklarını aktaran Akman, “Korona virüste temasta sürelerimiz var; 28 gün mecburen almıyoruz. Biz tüm gruplarımızda olduğu üzere steril koşullarda tek kullanımlık gereçlerle çalışıyoruz. Vatandaşlarımıza buradan şunu diyebiliriz; rastgele bir tereddütleri olmasın Korona virüs bulaşacak üzere. Biz burada büsbütün steril kurallarda çalışıyoruz lakin temas hikayesi varsa, yurt dışından gelen hikayesi varsa biz onları aşikâr bir müddet almıyoruz, o 28 günlük müddetin sonunda kan bağışlarını kabul ediyoruz” dedi.

“Korona virüs tedavisi görenler kan bağışında buluna biliyor”

Korna virüs tedavisi gören şahıslarında testlerinin negatif çıkması halinde hem plazma bağışı hem de kan bağışı alına bildiğini kaydeden Akman şu tabirlere yer verdi:

“2 tane negatif çıkan test sonucu getirdiklerinde o mühletleri dolduğunda onlarında kan bağışını kabul ediyoruz. Birebir vakitte korona geçiren vatandaşlarla diyalog kuruyoruz Sıhhat Bakanlığının yarımıyla onları plazma bağışına davet ediyoruz ve onları da şuan ki etkin hastalarda kullanabiliyoruz. Plazma müracaatları geliyor bize. Biz onlarla telefonla diyalog kuruyoruz durumları müsaitse plazma bağışlarını kabul ediyoruz.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,