En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Konya’da balon turizmi için test uçuşu yapıldı

Konya’da balon turizmi için test uçuşu yapıldı KONYA – Konya semalarında sıcak hava balonu uçuşu test edildi. Necmettin Erbakan …

Konya’da balon turizmi için test uçuşu yapıldı
18 views
29 Haziran 2020 - 22:00

Konya’da balon turizmi için test uçuşu yapıldı

KONYA – Konya semalarında sıcak hava balonu uçuşu test edildi.

Necmettin Erbakan Üniversitesinin (NEÜ), Konya Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle, Konya’nın balon turizmine açılması için başlattığı çalışmanın birinci etabında Konya semalarında sıcak hava balonu uçuşu test edildi.

Test uçuşu için Nevşehir’den gelen kişisel firma yetkilileri sıcak hava balonuyla Altınapa Barajı mevkiinden kalkış yaparak Konya semalarında süzüldü.

Bahisle ilgili açıklama yapan NEÜ Rektör Yardımcısı ve Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Doğan, üniversite olarak Konya’nın balon turizmine açılması için teşebbüste bulunduklarını söyledi. Doğan, “Tarihi bir güne tanıklık ediyoruz. Konya’da birinci sefer sıcak hava balonu test uçuşu gerçekleştirmiş olduk. Üniversitemizin Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesinin yürüttüğü bu faaliyete eklerinden ötürü başta Rektörümüz Prof. Dr. Cem Güçlü’ye ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay’a teşekkür ediyoruz. Balon Turizmi ile ilgili olarak Sivil Havacılık Umum Müdüriyetinden müsaade alınması için de gerekli süreçler başlamış durumda ve test uçuşu için seçtiğimiz firmamız da buraya gelerek uçuşu gerçekleştirmiş oldu. Konyamıza güzel olsun” diye konuştu.

Test uçuşu esnasında elde edilen dataların Sivil Havacılık Umumi Müdüriyeti ile paylaşılarak Konya Ortamının balon turizmine açılması konusunun değerlendirileceğini aktaran Prof. Dr. Oğuz, “Konya’nın balon turizmine açılması halinde turizm faaliyetlerine bir yenisi daha eklenerek kente artı bir kıymet kazandırılmış olacak. Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültemizde ise, bu faaliyetle ilgili araştırma ve geliştirme ortamı oluşturmuş olacağız. İlerleyen devirlerde da balon pilotları yetiştirmeyi gündemimize alacağız” tabirlerini kullandı.

Balonda uçuş gerçekleştiren NEÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Barış Gökçe, “Yukarıya çıktığımızda Altınapa Barajı, Küçükmuhsine Mahallesi ve Takkeli Dağı’nın imajı epeyce hoştu. Sabahın birinci ışıklarıyla Konya, gün ışığı ve sisin altında göründü. Alternatif uçulabilecek meydanları da gözleme talihi bulduk” dedi.

Eğitmen Pilot Memiş Kağan Altunsoy ise, rüzgarın az olmasıyla başta gölün oluşturduğu görselliği kaybetmeden 1 saat boyunca havada kaldıkları hoş bir uçuş gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.