En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Kısıtlamaların kaldırılmasıyla Zerzevan Kalesi’ne 120 bin ziyaretçi

Kısıtlamaların kaldırılmasıyla Zerzevan Kalesi’ne 120 bin ziyaretçi Pandemi sürecine karşın Zerzevan Kalesi’ne ağır ziyaretçi akını …

Kısıtlamaların kaldırılmasıyla Zerzevan Kalesi’ne 120 bin ziyaretçi
179 views
20 Eylül 2020 - 22:25

Kısıtlamaların kaldırılmasıyla Zerzevan Kalesi‘ne 120 bin ziyaretçi

Pandemi sürecine karşın Zerzevan Kalesi’ne ağır ziyaretçi akını

DİYARBAKIR – Diyarbakır‘ın Çınar ilçesinde bulunan ve yapılan arkeolojik bulgularla dünyanın dikkatini üzerine çekip UNESCO Dünya Mirası süreksiz listesine giren Zerzevan Kalesi’ni pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasıyla birlikte 2020 yılının birinci 8 ayında 120 bin turist ziyaret etti.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tarihi surları ile Hevsel Bahçeleri, İslam aleminin 5. Harem-i Şerif’i olarak kabul edilen Ulu Camii, İçkale Müze Kompleksi, peygamber makamları, türbeleri ile varlıklı tarihi ve kültürel pahaları bünyesinde barındıran Diyarbakır, 2020 yıllında UNESCO Dünya Mirası Süreksiz listesine giren Zerzevan Kalesi ile de ismini dünyaya duyurdu. Çınar ilçesine 13 kilometre uzaklıkta bulunan ve 60 dönümlük geniş bir alanı kaplayan Zerzevan Kalesi’nde yapılan hafriyat çalışmaları Türkiye’yi de tesiri altına alan korona virüs salgınıyla birlikte orta verildi. 1 Haziran tarihinden itibaren başlayan olağanlaşma süreciyle birlikte kalede çalışmalar tekrar başladı. Başlanan kazılarla birlikte ziyaretçilerin de ağırlamaya başladı. Hafriyat Lideri Doç. Dr. Aytaç Coşkun, pandemi kısıtlamasına karşın ve olağanlaşma sürecinin başlamasıyla birlikte birinci 8 ayda 120 bin turist ağırladıklarını ve bunların büyük çoğunluğunun yerli turist olduğunu vurguladı.

“Şuana kadar 120 bin ziyaretçi ziyaret etti”

Doç. Dr. Aytaç Coşkun, Zerzevan Kalesi değerli bir destinasyon olduğunu, hem bölgenin tarihini aydınlatması bakımından, hem de bölgenin turizmi açısından çok kıymetli olduğunu lisana getirdi. Geçen yıl 450 bine yakın bir ziyaretçi geldi ki bunların kıymetli bir kısmı yabancı olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Coşkun, “Eğer bu yıl pandemi olmasaydı biz 1 milyonu geçmesini bekliyorduk ziyaretçilerin. Şuana kadar, tabi biz mart, nisan ve mayıs aylarında orta verdik. 1 Haziran itibariyle olağanlaşma başlamasıyla birlikte biz hafriyat çalışmalarına tekrar başladık. ve alanı ziyaretçilere açtık. Bilhassa yerli ziyaretçilerde büyük bir artış oldu, normalleşmeyle birlikte. Şuana kadar 120 bin ziyaretçi burayı ziyaret etti. ve yıl sonuna kadar tahminen bu sayı 400 bini bulacak burada yerli ziyaretçi sayısı. Biz bunu önemsiyoruz. Bilhassa pandemi periyodunda bu kadar ağır bir ziyaretçinin burada bulunması bizim için önemli” dedi.

“Normalleşme sürecinden sonra yerli ziyaretçide büyük artış var”

Bu sürecin bitmesiyle birlikte artık cinslerin da gelmeye başlayacağını kaydeden Doç. Dr. Aytaç Coşkun, kelamlarına şöyle devam etti:

“Yurt dışından da birçok çeşit kümesi gelemeye başlayacak. Bu sayı katlanarak artacaktır. Tabi Zerzevan Kalesi 2020 yılında UNESCO Dünya Mirası süreksiz listesine girdi. Şuanda biz kalıcı, asıl liste içinde çalışmaları yürütüyoruz. Bilhassa asıl listeye girişimizle birlikte görünürlüğümüz daha da artacak. ve tahminen buradaki ziyaretçi sayısı 2 milyonu, 3 milyonu bulacak. Bu nedenle biz hem hafriyat çalışmalarını, hem onarım çalışmalarını, hem de ziyaretçilere yönelik hem bilgilendirme tabelalarıyla, etraf düzenlemeleriyle çalışmalara yürütüyoruz. Ziyaretçilere yönelik çalışmalara yürütüyoruz. Olağanlaşma sürecinden sonra bilhassa yerli ziyaretçi sayısında büyük bir artış gördük.”

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,