En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi kapılarını “Tırpanla Ot Biçme Şenliği” ile açtı

Bayburt’un Demirözü ilçesine bağlı Beşpınar köyündeki Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nde düzenlenen “Tırpanla Ot Biçme Şenliği” renkli imajlara …

Kenan Yavuz Etnografya Müzesi kapılarını “Tırpanla Ot Biçme Şenliği” ile açtı
7 views
29 Haziran 2020 - 21:12

Bayburt’un Demirözü ilçesine bağlı Beşpınar köyündeki Kenan Yavuz Etnografya Müzesi’nde düzenlenen “Tırpanla Ot Biçme Şenliği” renkli imajlara sahne oldu.

İş kişisi Kenan Yavuz tarafından kurulan müzede dönem açılışı, “Tırpanla Ot Biçme Şenliği” ile yapıldı.

Yavuz ve köy sakinlerinin katıldığı aktiflikte, müze bahçesindeki yonca ekili alan Bayburt türküleri eşliğinde tırpanla biçildi.

Yavuz, yaz serisi boyunca kıymetli etkinliklere imza atacaklarını belirterek, her pazar günü köy gelenekleriyle alakalı çeşitli etkinlikler planladıklarını ve bunun birincisini gerçekleştirdiklerini söyledi.

“Yaşayan müze”, “köklere dönüş” ve “bize gelen bizi yaşasın” sloganlarıyla hareket ettiklerini anlatan Yavuz, “Paylaşmak Anadolu’nun en hoş geleneklerinden biridir. İnancımızın da en kıymetli ögelerinden birisi paylaşmaktır. Hem Allah’ın verdiği nimetleri paylaşmak hem de birbirimizin emeğine ekte bulunmak. Bu emelle Bayburt türküleri eşliğinde birlikte tırpan biçme şenliği gerçekleştirdik.” dedi.

Yavuz, müzede geçmişteki toplumsal, kültürel hayatı simgeleyen faaliyetleri kişilerin dimağında canlı kılmak istediklerini ve temel maksatlarının göçe karşı bir duruş olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Çünkü artık 5 haneli köyün dahi yolu, suyu, elektriği var. İstanbul’da hastaneye ulaşma talihiniz 2 saat. Burada telefon ettiğinizde 10 dakika sonra ambulans hekimiyle birlikte geliyor. Binaenaleyh devletimizin altyapı konusunda buraya yapacağı her şey üst noktaya ulaştı. Lakin buna karşın göçün devam ediyor olmasının ekonomik bir nedeni yok. Zira çiftçilik ve hayvancılık nitekim şık kazandırıyor. Buradaki beşerler kentlerdeki kişilerden en az 10 kat daha az çalışarak daha yüksek bir refahı elde edebiliyor.”

Göç için bir neden olmadığına dikkati çeken Yavuz, “Çiftçiye muhtaçlığımız var. Hayvancılığa gereksinimimiz var. Salgın sürecinde en büyük endişemiz azık lojistiğini, sürdürebilirliğini nasıl sağlamaktı. Bu hepimizin korktuğu mevzulardan biriydi. Binaenaleyh artık kente gitmenin bir münasebeti yok.” diye konuştu.

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.