En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Kayserililer bu sene sucuğu yüzde 20 artırımlı yapacak

Kayserililer bu sene sucuğu yüzde 20 artırımlı yapacak KAYSERİ – Sucuğu ile meşhur Kayseri’de kurban bayramı öncesinde sucuk materyallerine …

Kayserililer bu sene sucuğu yüzde 20 artırımlı yapacak
22 views
12 Ağustos 2020 - 23:44

Kayserililer bu sene sucuğu yüzde 20 artırımlı yapacak

KAYSERİ – Sucuğu ile meşhur Kayseri’de kurban bayramı öncesinde sucuk materyallerine yüzde 20 artırım geldi.

Kurban Bayramına sayılı günler kala Kayseri’de bayram hareketliliği hızlandı. Kurbanlık etlerden sucuk yapmak isteyen vatandaşlar, baharatçılarda yoğunluk oluşturdu. Sucuğu ile meşhur Kayseri’de, sucuk imalinde kullanılan baharatlar, bağırsak ve sarımsak üzere eserlere geçen seneye nazaran yüzde 20 oranında artırım geldi. Kayseri’de baharatçılık yapan Ali Eldek, sucuk üretiminde kullanılan materyallerin fiyatları hakkında bilgiler vererek, “Fiyatlarımızı geçen seneye kıyasladığımızda yüzde 20 oranında bir artışımız var. Bağırsağımız birebir, sarımsağımız da çok cüzi ölçü bir artış var. Çabucak çabucak birebir oranda geçen sene ile bu seneyi kıyasladığımızda dengeliyor. Sucuk imalinde öncelikle sıcakta koruma etme oranı yağ oranını kurutma hali ve yoğurduktan sonra bağırsağımıza sucuğumuzu doldurduktan sonra gölge serin bir yerde koruma edip buzdolaplarına koyup ağız tadı ile yemeleri gerekiyor” dedi.

Sucuk imalinde dikkat edilmesi gereken konular hakkında da bilgi veren Eldek, “10 kiloluk Kayseri sucuğunun materyali şu biçimde; tatlı 500 gram, acı 250 gram, 10 gram kimyon, 100 gram karışık baharat, 180 gram tuz, 700 gram ve 1 kilo ortasında da sarımsak kullanacağız. Fiyatı ise 35’den başlayıp 45’e kadar gitmektedir. Öncelikle senede 1 kez kurban kesiyoruz. Etimizi ziyan etmemek için 5 liradan 10 liradan kaçmayın, erinmeyin, yorulmayın. Tercih ettiğiniz, güvendiğiniz canı gönülden her şeyi ile pak bir baharat satan bireyleri arayın. Ağız tadı ile yaptığınız sucuğu yiyebilmek, sucuğu ziyan etmemek için çok dikkat edeceğiniz konu; 5 liradan 10 liradan kaçıp kolay mallara tenezzül etmeyin” Tabirlerini kullandı.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.