En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Karadeniz’deki keşif, doğal gaz faturalarında ikili indirim getirecek

Türkiye’nin Karadeniz’de tarihin en büyük doğal gaz keşfini gerçekleştirmesi büyük heyecana yol açarken 320 milyar metreküplük rezervin doğal gaz …

Karadeniz’deki keşif, doğal gaz faturalarında ikili indirim getirecek
175 views
19 Eylül 2020 - 22:44

Türkiye’nin Karadeniz‘de tarihin en büyük doğal gaz keşfini gerçekleştirmesi büyük heyecana yol açarken 320 milyar metreküplük rezervin doğal gaz faturalarına nasıl yansıyacağı da merak konusu oldu.

Karadeniz’deki doğal gaz rezervi keşfi ile birlikte ithalatımızda önemli azalma yaşanacağını belirten Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Malın bol olduğu yerde fiyatların düşmesi kaçınılmaz” diyerek indirim sinyali verdi. Bakan Dönmez keşif ile birlikte ithalatta önemli bir azalma beklediklerinin altını çizerek, doğal gazı vatandaşların çok daha ekonomik fiyatlarla kullanabileceği altyapıyı da oluşturmuş olacaklarını lisana getirdi.

Yeni Şafak’ta yer alan habere nazaran, tarihi doğal gaz keşfinin vatandaşa yansımasına ait konuşan uzmanlar ise bulunan doğal gazın faturalarda ikili indirimin önünü açtığını vurguluyor.

ÇIKARILAN GAZ İNDİRİM GETİRECEK

Arz talep istikrarı üzerinden mevzuyu kıymetlendiren Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Güç Ekonomileri Derneği Lideri Gürkan Kumbaroğlu, arz tarafı çoğaldıkça ister istemez fiyatların da ucuzlayacağının altını çizdi. Bu durumun gazın geldiği vakit yani 2023 yılı için geçerli olduğunu lisana getiren Kumbaroğlu gaz gelmeden evvel de ikinci bir indirime ait dikkat çeken bir noktaya değindi.

TÜRKİYE’NİN ELİ GÜÇLENDİ

Türkiye’nin artık öteki gaz aldığı ülkelerle pazarlıklarında elinin çok güçlendiğini ve bunu Türkiye’ye gaz satan ülkelerin de bilhassa Karadeniz’de bulunan gazla daha âlâ anladığını söz eden Kumbaroğlu, hali hazırda Türkiye’nin yapmış olduğu gaz alım mukavelelerinin de yavaş yavaş sona erdiği bir periyoda girildiğini o yüzden kelam konusu mukavelelerde yapılacak yapılandırmalarda önemli indirimlerin kapısının da aralandığını kaydetti

KONTRATLARDA FİYAT YAPILANDIRMASI OLACAK

Rusya’dan doğal gazı, petrol ve petrol türevlerine endeksli olmasından kaynaklı öbür Avrupa ülkelerine göre daha değerli aldığımızı da lisana getiren Kumbaroğlu, hasebiyle işin bu tarafında aslında mevcutta bir indirim beklentisi olduğunu söyledi. Kumbaroğlu, ”Son gelişmeyle birlikte Türkiye’nin eli daha da güçlendi. Buna nazaran fiyatlar aşağı taraflı güncellenecek. Esasen 2023’den sonra Rus gazına muhtaçlığımız da kalmayabilir. Fakat Rusların Türkiye’ye muhtaçlıkları var. Zira Rus gazını Avrupa’ya satacaksa Türkiye üzerinden satmak zorunda.” dedi.

BULGARİSTAN YÜZDE 40 İNDİRİM ALDI

Rusya’nın ithal ettiği doğal gazda en son ve en büyük indirimi Bulgaristan aldı. Geçtiğimiz mart ayında yapılan görüşmeler sonrasında doğal gaz ihtiyacının yüzde 80’inden fazlasını Rusya’dan karşılayan Bulgaristan, satın aldığı gazın fiyatı için oturduğu masadan yüzde 40 indirimle kalktı. Bulgaristan 2022 yılına kadar devam eden uzun vadeli ithalat muahedesi kapsamında Rusya’dan her yıl 2.9 milyar metkeküp doğal gaz ithal ediyor

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,