En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Kalaycılık mesleğine bir darbede pandemiden geldi

Kalaycılık mesleğine bir darbede pandemiden geldi MALATYA – Teknolojiye yenik düşen meslekler ortasında bulunan Kalaycılık mesleğini yapan …

Kalaycılık mesleğine bir darbede pandemiden geldi
163 views
22 Eylül 2020 - 1:27

Kalaycılık mesleğine bir darbede pandemiden geldi

MALATYA – Teknolojiye yenik düşen meslekler ortasında bulunan Kalaycılık mesleğini yapan esnaf sayısı her geçen gün azalıyor. Korona virüs nedeniyle işleri yeterlice azalan esnaf, kara kara düşünüyor.

Malatya Bakırcılar Çarşısı’nda Kalaycı ustası esnafı Bayram Kuş, teknolojiye yenik düşen mesleklerinin korona virüs nedeniyle gitgide tabana vurduğunu söyledi. Korona virüs nedeniyle kimi işyerleri ve dükkanlar kapalı olduğundan ötürü kesimlerinin etkilendiğine dikkat çeken Bayram Kuş, “Kalaycı mesleğinde çırak bulamıyoruz ve yetişmiyor. Kalaycı mesleği kir ve toz olduğu için evvelden en hoş meslek kalaycılık mesleğiydi. Evvelce Babalar çocuklarını kalaycı mesleğini öğrenmek için buraya getirirdi, mesleği öğrenmesini isterdi. Kalaycı mesleğinden son kuşak biziz” sözlerini kullandı.

Bakır kapların değerine parmak basan Kuş, “Bakır kapta pişirilen yemekler daha lezzetli ve sağlıklıdır. Bakır kapların kıymetini bilen az da olsa hala müşterimiz var. Bilhassa yaşlı kesim müşterilerimiz bakır kapları tercih ediyorlar ve vakit zaman bakır kapları kalaylanması için tercih ediyorlar” dedi.

Bayram Kuş, fiyat konusunda da bilgi vererek, “Parçası ve büyüklüğüne nazaran fiyatlarımız uygun. 10 TL den başlıyor 100 TL kadar fiyatlarımız var” tabirlerini kullandı.

“Kalaycı mesleği teknolojiye yenik düştü”

Kalaycı ustası esnaf Ramazan Demirhan da, teknolojiye yenik düşen Kalaycı ve Bakır Kap mesleğinin bilhassa korona virüs periyodunda düzgünce berbata gittiğini belirterek, “Korona virüs salgını nedeniyle bizimde işlerimiz düştü. Korona virüs salgını inşallah en yakın vakitte ülke olarak daima birlikte virüs yeneceğiz” tabirlerini kullandı.

Demirhan, “Fiyatlarımız uygun, küçük tava tencere büyüklüğüne nazaran 30, 40 ve 50 TL Kalay fiyatı alıyoruz. Büyük kazanlar ise 200 TL ve 250 TL’ye kadar fiyat alıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,