En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Kahramanmaraş’ta Memleketler arası Şiir ve Edebiyat Günleri düzenlenecek

Türk edebiyatına taraf veren birçok muharririn yetiştiği ve eğitim gördüğü Kahramanmaraş’ta, Memleketler arası Şiir ve Edebiyat Günleri …

Kahramanmaraş’ta Memleketler arası Şiir ve Edebiyat Günleri düzenlenecek
30 views
17 Eylül 2020 - 22:32

Türk edebiyatına taraf veren birçok muharririn yetiştiği ve eğitim gördüğü Kahramanmaraş‘ta, Memleketler arası Şiir ve Edebiyat Günleri düzenlenecek.

Vali Ömer Faruk Coşkun, Dulkadiroğlu ilçesindeki 7 Hoş Adam Edebiyat Müzesi’nin bahçesinde gerçekleştirilen tanıtım toplantısındaki konuşmasında, Kahramanmaraş’ın, edebiyat dünyasında kelam sahibi şair ve müellifleri barındıran bir edebiyat kenti olduğunu söyledi.

Kentin edebiyattaki tarihi birikiminin ortaya konulması ve gelecek kuşakların edebiyata yönlendirilmesinin, herkesin ortak vazifesi olduğunu tabir eden Coşkun, şunları kaydetti:

“Şair ve muharrirler kenti olan Kahramanmaraş’ımızın muharrir ve şairleri, edebiyat dünyasına kültürel bir miras bırakmıştır. Bu kültürel mirastan güç alarak gelecek jenerasyonlardan yeni şair ve muharrirlerin yetişmesine büyük katkı sağlayacağını düşündüğüm bu tertibin, gelenekselleşerek paydaş kurumlarla devam etmesini temenni ediyorum. İnanıyorum ki, birincisini düzenleyeceğimiz Milletlerarası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri, kentimizin kültürünün, ulusal ve milletlerarasında daha anlaşılır ve görünür olmasına katkıda bulunacaktır.”

TBMM İçişleri Komitesi Lideri ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç ise edebiyatla ilgili aktifliğin, düzenlenmesinde geç kalınmasına karşın Kahramanmaraş’a yakışacağını belirtti.

Güvenç, Kahramanmaraş’ın geçmişte kıymetli edebiyatçılara konut sahipliğini yaptığı söz ederek, şöyle konuştu:

“Allah’a hamd olsun, o denli bir mirasın bölümünü almışız ki vicdan sahibi hiç kimsenin itiraz edemeyeceği zenginliğe sahibiz. Kahramanmaraş şiirin, şairin ve edebiyatın başşehridir. Dün öyleydi, bugün bu türlü, yarın da o denli olacaktır. Necip Fazıl, Rasim Özdenören ve Nuri Pakdil de öyleydi ve şu an ortamızda olan sizler sayesinde böyledir ve bu türlü olmaya devam edecektir.”

Büyükşehir Belediye Lideri Hayrettin Güngör de kentin büyük bir edebiyat geleneğine sahip, edebiyat içeriklerinin deveranının süreklilik arz ettiği, irfanın ve hikmetin karar sürdüğü kent olduğunu aktardı.

Kentin edebiyattaki mirasının, Türkiye’nin yanı sıra dünyaya ulaştırılması uğraşı içerisinde olduklarını kaydeden Güngör, şu tabirleri kullandı:

“Kahramanmaraş’ta büyük bir edebiyat geleneğinden kelam ediyoruz. Hem büyük hem de kesintisiz. Karacaoğlan’dan Ahmet Kuddusi’ye, Necip Fazıl’dan Nuri Pakdil’e, Aşık Mahzuni Şerif’ten Abdürrahim Karakoç’a kadar bir kesintisiz gelenek. Biz bu geleneğimizi, Edebiyat ve Şiir Günleri ile taçlandırarak, edebiyattaki öncülüğümüzü ortaya koymak istedik.”

Programa, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Ahmet Özdemir ve İmran Kılıç ile Vilayet Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu’nun yanı sıra çok sayıda şair ve müellif katıldı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını önlemleri ile 16-20 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek 1. Memleketler arası Şiir ve Edebiyat Günleri’nde, edebiyatın birçok kolunda yarışlar, sunum ve eğitim programları düzenlenecek.

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.