En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Kahramanmaraş, Milletlerarası Edebiyat ve Şiir Günleri’ne hazırlanıyor

Kahramanmaraş, Milletlerarası Edebiyat ve Şiir Günleri’ne hazırlanıyor -7 Hoş Adam Müzesi’nden düzenlenen 1. Milletlerarası Kahramanmaraş …

Kahramanmaraş, Milletlerarası Edebiyat ve Şiir Günleri’ne hazırlanıyor
16 views
17 Eylül 2020 - 21:55

Kahramanmaraş, Milletlerarası Edebiyat ve Şiir Günleri’ne hazırlanıyor

-7 Hoş Adam Müzesi’nden düzenlenen 1. Milletlerarası Kahramanmaraş Edebiyat ve Şiir Günleri aktifliğinin tanıtım toplantısına Büyükşehir Belediye Lideri, Vali ve Emniyet Müdürü de katıldı

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Lideri Hayrettin Güngör, kentte ‘Uluslararası Kahramanmaraş Edebiyat ve Şiir Günleri’ tertibi düzenleyeceklerini açıkladı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 1. Milletlerarası Şiir ve Edebiyat Günleri’nin tanıtım toplantısı 7 Hoş Adam Edebiyat Müzesi’nde Vali Ömer Faruk Coşkun, Vilayet Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, şair ve muharrirlerin iştiraki ile gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş’ın kelamı dünyaya ulaşacak

Aktifliğin tanıtım toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Lideri Hayrettin Güngör, “Biliyorsunuz Kahramanmaraş, büyük bir edebiyat geleneğine sahip, kelamın sirkülasyonunun süreklilik arz ettiği, irfanın ve hikmetin karar sürdüğü bir kent. Biz bu aktiflik için “Çünkü kelamımız var’ sloganıyla çıktık yola. Kahramanmaraş’ın kelamını yalnızca Türkiye’ye değil, bütün dünyaya duyurmanın çabası içerisindeyiz” dedi.

Lider Güngör konuşmasında Kahramanmaraş’ın edebiyat alanında ‘UNESCO Kentler Ağı’na dahil olması çalışmalarına da değindi. Müracaat sürecinin başladığını söz eden Güngör, “Şu an arkadaşlarımız raporlama ve lobi çalışmalarına sürat vermiş durumdalar. İnanıyoruz ki bu sene o sene olacak ve Kahramanmaraş, UNESCO ağına dahil olmanın avantajlarını yaşayacağı bir periyoda girmiş olacak” sözlerini kullandı.

Bu yıl birincisi düzenlenecek aktifliğin en dikkat alımlı yanı, 8 farklı kolda verilecek “Kahramanmaraş Edebiyat Ödülleri” olacak. Rasim Özdenören, İskender Pala, Fatih Andı, Güray Süngü, Mevlana İdris Güçlü, Kemal Sayar ve Necip Tosun’dan oluşacak Kıymetlendirme Heyeti, 2020 yılının en dikkate bedel kitaplarını ve edebiyat projelerini ödüllendirecek.

Mükafatlar; yılın en yeterli şiir kitabı, yılın en yeterli hikaye kitabı, yılın en uygun çocuk kitabı, yılın en uygun romanı, yılın en uygun inceleme-araştırma kitabı, yılın en âlâ dijital edebiyat projesi, yılın en güzel edebiyat mecmuası, yılın en düzgün TV edebiyat programı kategorilerinde verilecek.

Aktiflik kapsamında ortaokullar ortası fotoğraf yarışı; liseler ortası şiir, hikaye ve deneme müsabakaları düzenlenecek. Ayrıyeten her yaştan müelliflerin katılacağı şiir, hikaye ve deneme müsabakaları olacak.

Tamamı ödüllü bu müsabakaların yanı sıra, Kahramanmaraşlı büyük usta Aşık Mahzuni Şerif anısına bir “Aşık Mahzuni Şerif Besteleri Ses Yarışması” da düzenlenecek.

16-20 Kasım 2020 tarihleri ortasında düzenlenecek Memleketler arası Kahramanmaraş Edebiyat ve Şiir Günleri kapsamında kentte 40’a yakın edebiyat ve kültür insanı ağırlanacak. Kahramanmaraş ve ilçelerindeki toplam 30 lisede düzenlenecek “okur-yazar buluşmaları” programlarının yanı sıra aktiflik boyunca her gün Sütçü İmam Üniversitesi öğrencilerine yönelik çeşitli “tematik oturumlar” düzenlenecek. Beş gün sürecek bir yazı atölyesine de mesken sahipliği yapacak olan aktiflikte ayrıyeten her gün tüm iştirakçilere açık paneller, şiir okuma aktiflikleri ve konserler düzenlenecek. Aktiflik ayrıyeten “Kahramanmaraş’ın Yüzleri” isimli bir standa de mesken sahipliği yapacak.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.