En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

İtalyan Profesör Matteo Bassetti: Koronavirüs tesirini yitirdi, aşıya gerek kalmayabilir

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa müddette tüm dünyayı tesiri altına alan yeni tip koronavirüs salgını (Kovid-19) nedeniyle dünya …

İtalyan Profesör Matteo Bassetti: Koronavirüs tesirini yitirdi, aşıya gerek kalmayabilir
18 views
28 Haziran 2020 - 21:11

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa müddette tüm dünyayı tesiri altına alan yeni tip koronavirüs salgını (Kovid-19) nedeniyle dünya umumunda 471 bin 306 kişi hayatını kaybetti, 9 milyonu aşkın insan ölümcül salgına yakalandı. Koronavirüse karşı birçok memlekette aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ederken, İtalyan Profesör Matteo Bassetti, değişik bir öngörüde bulundu.

Massetti, yeni tip koronavirüsün geçirdiği mutasyonlar nedeniyle eskisi kadar ölümcül olmadığını belirterek, Kovid-19’un bir aşı bulunmadan bizatihi ortadan kaybolabileceğini söz etti.

“AŞIYA GEREK KALMADAN ORTADAN KAYBOLABİLİR”

Profesör Matteo Bassetti, virüsün ciddiyetinin değiştiğine inandığını ve eskisi kadar ölümcül olmadığını öne sürdü. Basetti, virüs zayıflamaya devam ederse Kovid-19’un bir aşı bulunmasına gerek kalmadan ortadan kaybolabileceğini açıkladı.

Basetti, İtalya’daki Kovid-19 hastalarının birkaç ay öncesine nazaran çok daha güzel durumda olduğunu vurgulayarak, kişilerin eskisi kadar yüksek dozlarda enfekte olmadığını aktardı. Profesöre nazaran bu durumun altında pek çok neden yatıyor: Virüsteki genetik mutasyon nedeniyle daha az ölümcül hale gelmesi, toplumsal ara tatbikleri yahut düzgünleşmiş hastaların sahip olduğu bağışıklık.

Profesör Matteo Bassetti

İtalya’nın Cenova kentindeki San Martino Umumi Hastanesi’nde bulaşıcı illetler eksperi olan Profesör Bassetti, The Sunday Telegraph gazetesine verdiği demeçte virüsün kendi kendini yok edebileceğini öne sürdü:

“HASTALARIN DURUMU 1 AY ÖNCESİYLE BIREBIR DEĞİL”

“80 yahut 90 yaşlarındaki yaşlı hastalar bile artık yatakta kendi kendilerine doğrulabiliyor ve yardım almadan nefes alıyorlar. Tıpkı hastalar bir ay evvel ölecekti” sözlerini kullanan Bassetti, virüsün tesirini yitirmesinin altında, virüsün kişilerin akciğerlerine daha az zarar veren genetik bir mutasyona uğramasının bulunduğunu söyledi. Bununla birlikte, toplumsal aralık ve karantina pratiklerinin da topluluktaki virüs dağılımını azaltmış olabileceğini ve kişilerin daha düşük dozda koronavirüse maruz kalmış olabileceğini laflarına ekledi.

“SON 4 HAFTA İÇİNDE DURUM DEĞİŞTİ”

Bassetti, teorisinin bireylerin illetin viral yüküne ne kadar maruz kaldığına bağlı olduğuna dayandığını belirterek şu sözleri kullandı:

“Mart ve nisan başında durum büsbütün farklıydı. Beşerler acil serviste büyük bir kalabalık oluşturuyordu. Kimilerinin oksijen ve ventilatör tedavisi muhtaçlığı vardı. Artık, son dört hafta içinde, büyük fotoğraf pek çok açıdan değişti. Teneffüs yolunda, muhtemelen virüsün şimdi ilmî olarak gösterilmemiş olan genetik mutasyonundan ötürü daha düşük bir viral yük olabilir.”

“VİRÜSÜN TESIRININ YİTİRDİĞİ FİKRİ ŞÜPHELİ”

Bulaşıcı hastalık profesörü geçmişte benzeri argümanlarda bulundu, ama haddinden fazla optimist olduğu için eleştirildi.

Avustralya’daki Wollongong Üniversitesi’nden Dr.Gideon Meyerowitz-Katz, MailOnline’a virüsün tesirinin yitirmiş olduğu fikrinin kuşkulu olduğunu ve iddiayı destekleyecek bir ilmî kanıtın şimdi bulunmadığını söyledi.

Öte yandan, pandeminin başlangıcında dünyada en çok etkilenen devletlerden biri olan İtalya’da şimdiye kadar Kovid-19 nedeniyle yaklaşık 35 bin mevt gerçekleşti.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.