En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

İşte Karadeniz’de bulunan doğal gaz keşfine ait tüm Türkiye’nin merak ettiği 5 soru ve karşılığı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı doğal gaz muştusu kamuoyonda coşkuyla karşılandı. 320 milyar metreküp doğal gazın 7 yıl yeteceği …

İşte Karadeniz’de bulunan doğal gaz keşfine ait tüm Türkiye’nin merak ettiği 5 soru ve karşılığı
5 views
15 Eylül 2020 - 22:13

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı doğal gaz muştusu kamuoyonda coşkuyla karşılandı. 320 milyar metreküp doğal gazın 7 yıl yeteceği söyleniyor.Habertürk muharriri Kübra Par, doğal gazın çıkarılması bulunan rezervle ilgili merak edilen soruları Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türkiye Güç Iktisadı Derneği Lideri Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’na sordu aldığı cevapları köşesinde aktardı:

1- Nitekim çıkarılmaya bedel büyük bir rezerv mi bulduk?

320 milyar metreküp çıkarılmaya bedel çok kıymetli bir ölçü. Küçümsenecek bir tarafı yok. Diğer bir rezerv bulunmasa bile bu kâfi. 1000 metre daha derine inildiğinde daha fazlası da çıkabilir. 1 yıl sonra yeni muştular görebiliriz.

2- Kıbrıs’taki Afrodit alanında bulunan ölçü başlangıçtaki varsayımların gerisine düşmüştü. Burada da misal bir risk var mı?

Elbette şu an açıklanan rezerv ölçüsü bir varsayım. Hesaplamalarla ortaya çıkıyor lakin dün açıklanan sayı en gerçekçi datadır. 320 milyar metreküpün çok gerisine düşeceğini zannetmiyorum. İsrail’in Tamar alanında bulduğu ölçü 280 milyar metreküptü. Çabucak birinci yatırımı yapıldı ve İsrail’e gaz geldi. Bir mühlet sonra onun yanı başında daha büyük bir rezerv olan Leviathan’ı keşfettiler. Bu da çok misal bir durum. Tuna 1’in yakınlarında Romanya da doğal gaz çıkarıyor. Demek ki bölgede değerli bir rezerv var.

3- Ulusal imkânlarla çıkarıp işlemek için kâfi teknolojimiz var mı? Yoksa milletlerarası bir şirketle mutabakat mı yapılır?

Asıl sıkıntı olan sismik araştırma, sondaj ve keşif. Bunları kendi imkânlarımız ile yapmışken çıkarması o kadar güç değil. Milletlerarası partner almamıza gerek yok, hatta almamalıyız. Yerli, kendi imkânlarımızla çıkarıp kullanmalıyız. Ben halledilebileceği kanaatindeyim.

4- 2023 gerçekçi bir amaç mi? 3 yılda çıkarmak mümkün mü?

Bence son derece gerçekçi bir amaç. İsrail örneği ortada. Tamar’ı 3 yılda, Leviathan’ı 2 yılda tamamladılar. Biz niçin 5 yıl bekleyelim? Tamar alanı 150 km açıkta, bizimki 175 km açıkta. İsrailliler 3 yılda yapıyorken bizimki niçin 5 yıl sürsün? Son yatırım kararı olduktan sonra süreç süratli işler.

5- Vatandaşların bundan çıkarı ne olacak? Ceplerine ne vakit yansıyacak?

Gaz fiyatlarının her halükarda düşmesi beklenebilir. Azerbaycan ile yapılan doğal gaz mutabakatı 2021’de bitiyor. Yeni pazarlık sürecinde artık Türkiye’nin eli çok kuvvetli olacak. Kendi gazımız piyasaya sunulmadan, pazarlık masasında elimizin kuvvetlenmesinden ötürü fiyatlarda ucuzlamaya sebep olabilir.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.