En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

İnsanları Ay ve Mars’a götürecek olan uzay gemisinin prototipi, uçuş testinde başarılı oldu

SpaceX’in yeni kuşak uzay aracı Starship’in (Yıldız Gemisi) prototipi 150 metrelik uçuş testini muvaffakiyetle geçti. İnsansız bir halde yapılan …

İnsanları Ay ve Mars’a götürecek olan uzay gemisinin prototipi, uçuş testinde başarılı oldu
181 views
25 Ağustos 2020 - 23:22

SpaceX’in yeni kuşak uzay aracı Starship’in (Yıldız Gemisi) prototipi 150 metrelik uçuş testini muvaffakiyetle geçti. İnsansız bir halde yapılan denemede araç yerden yükseldikten sonra ayaklarını açarak geri iniş yaptı. Starship’te kullanılacak Raptor isimli motorun, gelecekte insanları Ay ve Mars’a götürmesi planlanıyor.

“MARS GERÇEKÇİ BİR HEDEF”

Raptor motoru için bir yıldır yeni bir test yapılmamıştı. Test uçuşundan kısa bir mühlet sonra Twitter’da paylaşımda bulunan Elon Musk, “Mars gerçekçi bir hedef” dedi.

100 KİŞİYİ TAŞIYABİLECEK

Sıvı metan ve sıvı oksijenle çalışan Raptor motorunun gelecekte dünya dışı seyahatlerde kullanılması hedefleniyor. Starship’te bu motorlardan altı adet bulunacak. Uzay aracı tek seferde 100 kişiyi taşıyabilecek. Dünyanın yer çekimini yenebilmesi için Starship’i diğer bir araç yörüngeye taşıyacak. Üstün Heavy (Süper Ağır) isimli bu araçta da 31 adet Raptor motoru bulunacak.

MİLYARDERLER SIRAYA GİRDİ

NASA, 2020’lerde insanları Ay’a götürmek için üç potansiyel araç belirlemişti. Starship de onlardan biri. Japon milyarder Yusaku Maezawa, Ay’ın etrafında bir çeşit atmak için Starship’ten bilet alanlar ortasında bulunuyor. SpaceX’in sahibi Elon Musk, insanları “gezegenler ortası bir tıp haline dönüştürme vizyonu” için Mars’ı kolonileştirmeyi hedefliyor.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,