En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

İngiliz Financial Times, Türkiye’nin doğal gaz keşfini kıymetlendirdi: Çok büyük sonuçları olabilir

İngiliz Financial Times gazetesinin haberinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz’de büyük bir doğalgaz yatağını keşfedildiğini …

İngiliz Financial Times, Türkiye’nin doğal gaz keşfini kıymetlendirdi: Çok büyük sonuçları olabilir
6 views
15 Eylül 2020 - 21:10

İngiliz Financial Times gazetesinin haberinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz‘de büyük bir doğalgaz yatağını keşfedildiğini duyurduğu, bunun ülkenin güç güvenliği için tarihi bir adım olduğunu söylediğine işaret edildi.
Gazetenin haberinde analistlerin mevzuya temkinli yaklaşmakla birlikte, ön etaptaki bu keşfin ticari olarak uygulanabilir olması durumunda önemli bir büyüklüğü temsil edebileceği söz edildi.

“ÇOK BÜYÜK SONUÇLARI OLABİLİR”

Haberde değerlendirmelerine yer verilen danışmanlık şirketi Wood Mackenzie’nin Analisti Ashley Sherman, “Bu yalnızca keşfe dayanan bir kestirim. Bunu devam edecek sondaj kuyuları ile nihaileştirilmesi gerekiyor. Ancak bu, bu vakte kadar Türkiye‘de ve Karadeniz’de yapılmış en büyük keşif. Türkiye’nin güç tedariki ve Karadeniz’in derin deniz varlığı konusundaki telaffuz üzerinde potansiyel olarak çok büyük sonuçları olabilir.” tabirlerini kullandı.

“ÜRETİME GEÇİLMESİ 5 YIL ALABİLİR”

Gazetenin haberinde görüşlerine yer verilen Wood & Company isimli şirketin analisti Jonathan Lamb ise, üç yıl içerisinde üretime geçilmesinin epey optimist bir kestirim olduğunu, Karadeniz’in kapsamlı güç altyapısına sahip olmadığını kaydetti. Lamb, “En yeterli ihtimalle (üretime geçilmesi için) beklenti olarak 5 yıl diyebilirim.” dedi.

Türkiye’nin geçen yıl güç ithalatının yaklaşık 41 milyar ABD doları düzeyinde olduğunun belirtildiği haberde, gücün Rusya, İran, Azerbaycan, Katar ve ABD’den tedarik edildiği kaydedildi.

Financial Times’ın haberinde Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz alanını büyüklüğünün, 2015 yılında Mısır açıklarında keşfedilen Zohr alanının yüzde 40’ına eşit olduğu da belirtildi.

Kaynak: AA

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.