En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

İkinci el cep telefonu ve tabletlerin satışında yeni devir: Aygıtlar artık garantili satılacak

Ticaret Bakanlığının “Yenilenmiş Eserlerin Satışı Hakkında Yönetmelik”i, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle, kullanılmış …

İkinci el cep telefonu ve tabletlerin satışında yeni devir: Aygıtlar artık garantili satılacak
66 views
15 Eylül 2020 - 22:27

Ticaret Bakanlığının “Yenilenmiş Eserlerin Satışı Hakkında Yönetmelik”i, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle, kullanılmış cep telefonları ve tabletlerin yenilenmesi, sertifikalandırılması ve tekrar satışa sunulmasına ait yöntem ve temeller düzenlendi. Buna nazaran, kullanılmış mallar, yenileme merkezleri tarafından, Bakanlıkça belirlenen düzenleme yahut Türk Standardları Enstitüsünün belirlediği standartlara uygun formda yenilenebilecek. Yenilenen kullanılmış mallar, sertifikalandırıldıktan ve ambalajlandıktan sonra “yenilenmiş ürün” olarak tekrar satışa sunulabilecek.

AYGITLAR MERKEZDE YENİLENECEK

Kullanılmış mal, yetkili alıcı tarafından tüketiciden alınıp yenileme merkezine iletilerek yahut yenileme merkezi tarafından tüketiciden direkt alınarak yenilenebilecek. Cep telefonlarının yenilenebilmesi için en az bir yıl kullanılmış olması ve data trafiğinin bulunması gerekecek.

AMBALAJDA “YENİLENMİŞ ÜRÜN” YAZACAK

Yenilenmiş eserin ambalajında, etiketinde, reklam ve duyurularında tüketicinin çarçabuk algılayabileceği bir biçimde, “yenilenmiş ürün” ibaresine ve yenileme merkezi bilgisine yer verilmesi koşulu aranacak. Yenileme süreci yapılırken, yenilenen tüm modüllerin üretici ya da üreticinin yetki verdiği ithalatçı onaylı modüller olması halinde “Üretici onaylı kesimler kullanılarak yenilenmiş ürün” ibaresi de yer alacak.

GARANTİ MECBURÎ OLACAK

Yenilenmiş eserin “yenilenmiş eser garantisi” ile satışa sunulması zarurî tutuldu. Yenilenmiş eser garantisi taahhüdünün hazırlanması sorumluluğu yenileme merkezine, tüketiciye verilmesi ve teslim edildiğinin ispat yükü ise yetkili satıcıya ilişkin olacak. Yenilenmiş eser garantisi yazılı olarak yahut kalıcı data saklayıcısıyla verilebilecek. Kelam konusu garantiden ve garanti mühletince verilecek bakım, tamirat ve montaj üzere satış sonrası hizmetlerden yetkili satıcı ve yenileme merkezi müteselsilen sorumlu olacak. Kullanılmış malın, üreticisi yahut ithalatçısı tarafından yahut yenileme merkezince üreticisinin yahut ithalatçısının yenileme sürecine ait muvafakati alınarak yenilenmesi hallerinde üreticinin yahut ithalatçının sağladığı garantiler geçerliliğini koruyacak.

TÜRKÇE TANITMA VE KULLANMA KILAVUZUYLA SATILACAK

Yenilenmiş eser, Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzuyla satışa sunulacak. Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzunun hazırlanması sorumluluğu yenileme merkezine, tüketiciye verilmesi ve teslim edildiğinin ispat yükü ise yetkili satıcıya ilişkin olacak. Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu yazılı olarak yahut kalıcı data saklayıcısıyla verilebilecek. Yetkili alıcı ve yetkili satıcı, farklı ayrı yetki almak kuralıyla birden fazla yenileme merkezine hizmet verebilecek.

YENİLEME YETKİ DOKÜMANI 5 YIL GEÇERLİ OLACAK

Yönetmelikte, yenileme merkezlerinin kuruluş, müracaat ve müsaadeleri ile yenileme yetki dokümanı verilmesinde aranan kaidelere ait bilgilere de yer verildi. Buna nazaran, yenileme merkezlerinin Ticaret Bakanlığı tarafından onaylı “yenileme yetki belgesi” alması mecburî olacak. Yenileme yetki evrakının alınabilmesi için “Bakanlıkça yahut TSE tarafından belirlenen düzenleme yahut standartlara uygun hizmet yeri yeterlilik dokümanına sahip olma” kaidesi aranacak. Bu evrakın geçerlilik müddeti 5 yıl olacak ve geçerlilik mühleti dolmadan yenilenmesi gerekecek. Yönetmelikte ayrıyeten, yetkili alıcının, yenileme merkezinin ve yetkili satıcının sorumluluklarına yer verildi, yenilenmiş eser garantisi ve satış sonrası hizmetlere ait ayrıntılar sıralandı.

BAKAN PEKCAN AÇIKLAMIŞTI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, hafta başında yaptığı açıklamada, “Yeni sistemle tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik eserlerini satarken yahut ikinci el eser alırken inançlı bir halde hareket edebilecek, satın aldığı yenilenmiş eserle ilgili sorun yaşadığında garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek” bilgisini vermişti.

Pekcan, düzenlemenin ehemmiyetine dikkati çekerek, “Düzenlemeyle, kullanım ömrü şimdi dolmayan teknolojik eserlerin tekrar iktisada kazandırılmasını, israfın ve etrafa verilen ziyanların önlenmesini, ithalatın azaltılmasını ve tüketicilerin bütçelerine daha uygun bedelle, inançlı bir halde ikinci el aygıt almalarını sağlamayı amaçlıyoruz.” sözünü kullanmıştı.

Kaynak: AA

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.