En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu AFAD Güvenlik ve Trafik kıymetlendirme toplantısına katıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu AFAD Güvenlik ve Trafik kıymetlendirme toplantısına katıldı Bakan Soylu: “Deprem ve afet anında özel …

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu AFAD Güvenlik ve Trafik kıymetlendirme toplantısına katıldı
6 views
15 Eylül 2020 - 23:24

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu AFAD Güvenlik ve Trafik kıymetlendirme toplantısına katıldı

Bakan Soylu: “Deprem ve afet anında özel otomobillere binmek en berbat tercihtir”

Bakan Soylu İnşaat Mühendisler Odasının açıklamasına reaksiyon gösterdi

İSTANBUL – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mümkün bir zelzeleden sonra “Özel otomobillerinize binip sarsıntı yerinden hemen uzaklaşmak tahminen de yapabileceğimiz en makus tercihtir. Otomobillerinize binip trafiği tıkatırsanız, ne ambulanslar, ne de arama kurtarma takımlarımız, acil müdahale gruplarımız yerlerine ulaşabilirler, kitleriz. İstanbul’u büsbütün kitleriz” dedi.

İstanbul Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde düzenlenen Güvenlik ve Trafik kıymetlendirme toplantısına, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AFAD Lideri Mehmet Güllüoğlu ve ilgili kurumların yöneticileri iştirak etti.

Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürü Gökhan Yılmaz’ın sunumunun akabinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kimi açıklamalarda bulundu. Soylu, ” 17 Ağustos 1999 bilhassa İstanbul, Yalova, Gölcük, Karamürsel, Sakarya, Kocaeli’nde tesirli olan ve Marmara zelzelesi olarak nitelendirdiğimiz sarsıntı afetlere bakışımızda teğe bir milat olmuştur. O tarihten itibaren Türkiye’de bu hususta birçok adım atılmıştır. Bilhassa Cumhurbaşkanımızın 2002 yılında başlattığı ve bugün itibariyle de büyük bir manasıyla devam eden Türkiye’nin afet öncesi, afet anı ve afet sonrası yapması gerekenler konusundaki stratejisi ve vizyonu tüm çalışmalarımıza taraf vermektedir. 17 Ağustos 1999 nasıl bizi afetler ve zelzele konusunda aldığımız bir milatsa tekrar geçmiş periyotlarda yaşadığımız Van sarsıntısı devletin ve müdahale ünitelerinin bir afette, bir zelzelede neler yapması lazım konusundaki kıymetli bir milattır. Devlet yöneticilerinin, kurumlarımızın atacağı adımların, tekliflerin, vatandaşı yalnız bırakmamanın ve daha sonra güzelleştirme ve rehabilitasyon çalışmalarının nasıl yapılacağını, nasıl vaktinde yetiştirileceğinin temel bir örneğidir. Daima güzelleştirerek götürmek zorunda olduğumuz örnektir” dedi.

17 Ağustos 1999 sarsıntısının bir milat olduğunu kaydeden Bakan Soylu, “Bizler 21. Yılında bu haftayı zelzeleye ve tüm afetlere hazırlık haftası olarak değerlendirdik. Bunu bir hafta olarak tescil etmedik. Lakin kendimize bu türlü bir misyon, bu türlü bir ödev belirledik. Bu hafta neler yapabiliriz onu değerlendirdik. Bu mevzudaki tüm çalışmalarımızı bilançoları gözden geçirelim dedik. Bu hususta farkındalık üretmek hem de kendimize yeni maksatlar ve vizyonlar koyma konusunda bu haftayı bir fırsat haftası olarak değerlendiriyoruz” açıklamasında bulundu.

Bakan Soylu’dan İnşaat Mühendisleri Odasına reaksiyon

Konuşmasında İnşaat Mühendisleri Odasının yapmış olduğu açıklamaya reaksiyon gösteren Bakan Soylu, “Bazı kurumlarımızın kendileri ile bağdaşmayacak yaptıkları açıklamalara üzülüyorum. Onu televizyonlara çıkaranlara da üzülüyorum. Zira bu bir sorumluluk. Burada yalnızca biz değil bütün kurumlarımız, vatandaşlarımız her birimiz sorumludur. Biz vazifesini yerine getirmekle sorumluyuz. Basındaki arkadaşlarımız da gerçek bilgilendirmekle sorumludur. Öbür türlü yaptığınız haberlerin telafisi olabilir. Ancak AFAD, sarsıntı üzere sıkıntılarda yanlış bir haberin telafisi olamaz. İnşaat mühendisler odasından bir kişi diyor. Bunları televizyon kanalımız döndürüp döndürüp veriyor. Toplama merkezleri olarak Türkiye’de 18 bin toplanma merkezi söylüyorlar. 18 Bin toplanma merkezi var ancak bunlar ayakta bile durabilecek yerler değil. İstanbul aslında hak getire diyor. Bunların yaşanabilecek yerler olması gerektiğini diyor. Bunlar barınma merkezi değil diyor. Bu daha sorumsuz bir ifade” tabirlerini kullandı.

‘Deprem ve afet anında özel otomobillere binmek en makus tercihtir’

Mümkün bir sarsıntıda yapmamamız gereken en değerli bahsin altını çizen Bakan Soylu, “Özel otomobillerinize binip zelzele yerinden ivedilikle uzaklaşmak tahminen de yapabileceğimiz en berbat tercihtir. Çok net söylüyorum. Bugün ki toplantının da ana temeli budur. Vatandaşlarımıza attığımız iletilerin bir tanesi de bu adımdır. Özel otomobillerinize binip trafiği tıkatırsanız, ne ambulanslar, ne de arama kurtarma takımlarımız, acil müdahale takımlarımız yerlerine ulaşabilirler, kitleriz. İstanbul’u büsbütün kitleriz. Bizim gruplarımız var. Her kümemizde kurumlarımız var. Yapılacak çalışma aşikardır. O İnşaatlar Mühendisleri Odasındaki kişinin şunu söylemesini dilek ederdim. Bu çok güç bir cümlemi? Allah isteği için söylüyorum ya bir tek cümle söylesin. Ne olursun sarsıntıyla karşı karşıya kaldığımız vakit çabucak size bildirilen toplanma alanına gidiniz. Sonrası bize ilişkin. Sonrası biz oradan barınma alanlarına götüreceğiz. Barınma alanları nedir? Elazığ sarsıntısında görmüşüzdür. Ondan evvelki sarsıntılarda görmüşüzdür. Anlaşılan ki İnşaat Mühendisler Odasına maalesef bu işte tahminen de en az yetkinliği olan birisi Süleyman Soylu olarak ders vermem lazım. yahut kendi arkadaşları ayıp ediyorsun. Bu sıkıntıyı bu türlü anlatma demesi lazım. 2 tercih var. Odalarımızı ideolojinin bir kesimi haline getirmeyin. Siyasal kavganızı verecekseniz diğer alanda veriniz. Biz ona da varız lakin burası arbedenin bu çabanın alanı değildir. Burası insan hayatı kurtarma ve idame ettirmek için uğraş sarf etme alanıdır. Size de gereksinimimiz var. Herkese gereksinimimiz var. Çok net söylüyorum. Milletimizin başını bulandırmayınız. Milletimizi yanlış yönlendirmeyiniz” biçiminde konuştu.

Basına kapalı olarak devam eden Güvenlik ve Trafik bahisli kıymetlendirme toplantısında İstanbul’un afete hazırlığı kapsamında ana tahlil ortağı kurum ve kuruluşlarla sıkıntılar ve tahlil tekliflerinin masaya yatırıldığı öğrenildi.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.