En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Hollanda’da aromalı elektronik sigaralar yasaklanacak

Hollanda hükümeti, çilek, mango, badem ve fındık ezmesi üzere çok sayıda farklı aroma içeren elektronik sigaraları yasaklama kararı aldı …

Hollanda’da aromalı elektronik sigaralar yasaklanacak
29 views
29 Haziran 2020 - 21:15

Hollanda hükümeti, çilek, mango, badem ve fındık ezmesi üzere çok sayıda farklı aroma içeren elektronik sigaraları yasaklama kararı aldı. Hükümet, bu yolla, gençlerin sigaraya özendirilmesini engellemek istiyor.

Halk Sıhhati, Spor ve Refah Bakan Yardımcısı Paul Blokhuis, Hollanda Meclisi’ne gönderdiği metinde, elektronik sigaraları, gençler için daha az cazip hale getirmek istediklerini söyledi.

Yasağın önümüzdeki yıl yürürlüğe girmesi bekleniyor.

‘Bir sonraki adım sıradan sigaraya başlamak oluyor

Hükümetin kararında, Hollanda Ruh Sıhhati ve Bağımlılık Enstitüsü’nün (Trimbos) araştırması da tesirli oldu. Enstitüye nazaran, elektronik sigaralar, sıhhate daha fazla zarar veriyor. Gençler, farklı tatlar nedeniyle bu eserleri hayli cazibeli buluyor. Bunun bir sonraki adımı da, gençlerin sıradan sigaraya başlaması oluyor,

Trimbos Enstitüsü, araştırmanın ışığında, hükümete, bu bahiste gerekli düzenlemeleri yapma davetinde bulundu.

Hükümet, bu tavsiye doğrultsunda yeni nesillerin yalnızca sigara içmeyen değil, elektronik sigara da içmeyen bir kuşak olması gerektiğini belirterek, aromalı elektronik sigaraların yasaklanmasını kararlaştırdı.

Hollanda hükümeti, bu kapsamda, tütünü 350 noktaya kadar ısıtarak buharlaştıran IQOS ısıtma cihazlarına da kısıtlama getirdi. Bu eserlerin saklı sahada kullanılması ve eklamı yasaklandı.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.