En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Hindistan’da koronavirüs bayanların kürtaj imkanlarına ulaşmasında zorluk yaratıyor

Hindistan’da koronavirüs yüzünden duyuru edilen sokağa çıkma yasakları bayanların kürtaja ulaşmasında zorluk yaratıyor. Dünyadaki en sıkı …

Hindistan’da koronavirüs bayanların kürtaj imkanlarına ulaşmasında zorluk yaratıyor
11 views
31 Temmuz 2020 - 21:25

Hindistan’da koronavirüs yüzünden duyuru edilen sokağa çıkma yasakları bayanların kürtaja ulaşmasında zorluk yaratıyor.

Dünyadaki en sıkı koronavirüs tedbirlerini uygulayan ülkede, hastanelere yalnızca gerekli ameliyatları gerçekleştirmeleri buyruğu verildi.

Her ne kadar doğum denetimi ve kürtaj gerekli sıhhat hizmetleri ortasında sayılsa da, bayanların bu periyotta cinsel sıhhatleri ve üreme sıhhati ile ilgili hizmetlere erişiminde zorluk yaşadığı aktarılıyor.

Hindistan’da ilaçla kürtaj uygulaması yasal olsa da, bu süreçte bu ilaçlara ulaşamayan birden fazla bayan tıbbi müdahale geçirmek zorunda kalıyor.

Yapılan bir araştırmaya nazaran 1,85 milyon kürtaj, koronavirüs salgını nedeniyle gerçekleştirilemeyecek. Hindistan’da her yıl 15,6 milyon kürtaj yapıldığı kestirim ediliyor.

Kürtaja erişimi olmayan bayanların inançlı olmayan yolları seçmesinden telaş ediliyor.

Konuttan çalışma tesirli oldu

Üreme Sıhhati ve cinsel sıhhat ile ilgili hizmet veren bir kurum olan Hidden Pockets’ın başındaki Jasmine Lovely George, “Ne vakit başımıza bir felaket gelse, kimse üreme sıhhati ve cinsel sıhhat ile ilgili konuşmuyor” tespitinde bulunuyor.

George’a nazaran kimi bayanların konutlarından çıkmaları sıkıntı olduğu için, hamilelik testine erişimleri bile kısıtlı.

George, okula giden ya da çalışan bayanların bu süreçte meskende olması gerektiği için, yalnızca ailenin babasının dışarı çıktığını, bu yüzden bayanların alışverişte bu gereçlerden almasını talep edemediğini belirtiyor.

Hindistan’daki hekimler ve sıhhat çalışanları, bayanların kürtaj için kullanabildikleri ilaçlara erişimlerinin olmadığını, hastanelere giden bayanların birçok vakit geri çevrildiğini ve bu yüzden cerrahi operasyona zorlandıklarını anlatıyor.

haberler.com/haber/2020/07/13/hindistan-da-koronavirus-kadinlarin-kurtaj-2-13416078_o.jpg”/>

Kentlerde yaşayan bayanlar için bu durum güç olduğu üzere, kırsaldaki ve fakir bölgelerde yaşayan bayanlar için daha da güç bir hal alıyor.

Ülkenin güneyindeki Bellary kentinde bir Aile Planlama Birliği kliniği işleten Vijaylaxmi Rao, 30’larının sonlarında dul bir bayanın 4,5 aylık gebeyken kliniğe geldiğini anlatıyor.

Rao, bayanın bir ay boyunca gebe olduğunu bilmesine karşın, dışarı adımını atamadığını, lakin kliniğin bu evreden sonra kürtaj yapamaması yüzünden, yakındaki bir hastaneye yönlendirmek zorunda kaldıklarını anlatıyor.

Hastanenin de geri çevireceğini kestirim ettiklerini söyleyen Rao, bayanın çok hudutlu olduğunu ve ağladığını belirtiyor.

Yüksek fiyat talebi

Ülkenin orta bölümlerindeki Jharkhand kırsal bölgesinde bir gençlik başkanı olan Anki Kasma Turi, mart ayının ikinci haftasında daha kısıtlamalar o kadar aktif değilken, iki bayanın kürtaj olmaya çalıştığını lakin bunu gerçekleştiremediklerini anlatıyor.

Ulusal sokağa çıkma kısıtlamaları sona erse de, ülkenin genelinde meskenden çalışma uygulaması devam ediyor, kimi bölgelerde de lokal kısıtlamalar sürüyor.

Kürtaja erişim yalnızca Hindistan’da değil, koronavirüs vakti birçok ülkede zorluk yaratan bir sorun oldu.

Lakin İngiltere üzere kimi ülkeler ilaçla kürtajın gerçekleştirilebilmesi için tabiplerin görüntü, telefonla konferans ve öteki elektronik metotlarla rehberlik ettiği bir sistem geliştirdi.

Böylelikle kürtaja erişimlerinin devam etmesi sağlandı.

Hindistan’da bu süreçte kimi tabiplerin kürtajı inançlı yollarla gerçekleştirmek için yüksek fiyat talep ettiği de belirtiliyor.

Ülkedeki Tıbbi Takviye Kümesi ismindeki kuruluş ise bayanlara yardım ederek inançlı bir biçimde kürtaja erişim sağlamalarında aracı oluyor.

Fakat her bayanın bu yardım kuruluşlarına ulaşma bahtı yok.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.