En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Hindistan’da bağımsızlık hareketinin önderi Gandhi’nin gözlüğü 340 bin dolara satıldı

Hindistan’da bağımsızlık hareketinin önderi Mahatma Gandhi’ye ilişkin gözlük İngiltere’de açık arttırmayla satıldı. Gandhi’nin posta kutusuna …

Hindistan’da bağımsızlık hareketinin önderi Gandhi’nin gözlüğü 340 bin dolara satıldı
158 views
16 Eylül 2020 - 0:18

Hindistan’da bağımsızlık hareketinin önderi Mahatma Gandhi‘ye ilişkin gözlük İngiltere‘de açık arttırmayla satıldı. Gandhi’nin posta kutusuna bırakılan gözlüğü 340 bin dolara (yaklaşık 2 milyon 493 bin lira) alıcı buldu.

ABD’Lİ BİR KOLEKSİYONCU ALDI

İngiliz East Bristol müzayede meskeni tarafından açık arttırmaya çıkarılan gözlüğü ABD’li bir koleksiyoncu aldı. East Bristoli mevzuya ait açıklamasında, “Gözlüğü 4 hafta evvel posta kutumuzda bulduk. Amcasına, Gandhi tarafından verilen bir beyefendi bırakmış” denildi.

MAHATMA GANDİ KİMDİR?

Mahatma Gandi (Mohandas Karamçand Gandi) 2 Ekim 1869’da Porbandar’da dünyaya gelmiştir. Babası Karamçand Gandi, Porbandar’ın başveziri, annesi Putlibai babasının dördüncü eşi ve dindar bir Hinduydu. Gandhi, 1888-91 yılları ortasında Londra’da hukuk tahsili gördükten sonra, iki yıl Bombay ve Rackot Kentlerinde avukatlık yaptı. 1893-1914 yılları ortasında Güney Afrika’da da avukat olarak çalıştı. Burada ırkçı Apartheid rejiminin ırk ayrımı siyasetlerine maruz kalan Hintli göçmen personellerin haklarının savunucusu durumuna yükseldi.

Gandi birinci olarak Güney Afrika’da Hint topluluğunun vatandaşlık hakları için barışçı başkaldırı uyguladı. Afrika’dan Hindistan’a döndükten sonra fakir çiftçi ve işçileri baskıcı vergilendirme siyasetine ve yaygın ayrımcılığa karşı protesto etmeleri için örgütledi. Hindistan Ulusal Kongresi’nin liderliğini üstlenerek ülke çapında yoksulluğun azaltılması, bayanların serbestisi, farklı din ve etnik kümeler ortasında kardeşlik, kast ve dokunulmazlık ayrımcılığına son, ülkenin ekonomik yeterliliğine kavuşması ve en değerlisi olan Swaraj yani Hindistan’ın yabancı hâkimiyetinden kurtulması hususlarında ülke çapında kampanyalar yürüttü. Gandi Hindistan’da alınan Britanya tuz vergisine karşı 1930’da yaptığı 400 kilometrelik Gandi Tuz Yürüyüşü ile ülkesinin Britanya’ya karşı başkaldırmasına öncülük etti.

Hindistan’da resmî olarak Ulus’un Babası duyuru edilmiştir ve doğum günü olan 2 Ekim Gandhi Jayanti ismiyle ulusal tatil olarak kutlanır. 15 Haziran 2007’de Birleşmiş Milletler Genel Şurası oy birliği ile 2 Ekim gününü “Dünya Şiddete Hayır Günü” olarak duyuru etmiştir.

30 Ocak 1948’de, Yeni Delhi’de bulunan Birla Bhavan’ın (Birla Evi) bahçesinde gece yürüyüşünü yaparken vuruldu ve öldü. Suikastçı Nathuram Godse Hindu bir radikaldi ve Pakistan’a ödeme yaptırılmasında ısrar ederek Gandi’nin Hindistan’ı zayıflattığını savunan çok uç görüşteki Hindu Mahasabha ile irtibatı vardı. Godse ve yardakçısı Narayan Apte daha sonra çıkarıldıkları duruşmada yargılandılar ve hatalı bulundular. 15 Kasım 1949’da idam edildiler.

Kaynak: İHA

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,