En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

HES kodu nedir? HES açılımı nedir? ÖSYM HES kodu nasıl alınır? Hes kodu sorgulama

ÖSYM müracaatlarında adaylardan bundan bu türlü HES kodu bilgisi istenecektir. Liderin açıklamasının akabinde merak konusu olan HES nedir …

HES kodu nedir? HES açılımı nedir? ÖSYM HES kodu nasıl alınır? Hes kodu sorgulama
123 views
15 Eylül 2020 - 22:32

ÖSYM müracaatlarında adaylardan bundan bu türlü HES kodu bilgisi istenecektir. Liderin açıklamasının akabinde merak konusu olan HES nedir, açılımı nedir, HES kodu nasıl temin edilir tüm ayrıntıları sizlere aktaralım. ÖSYM için HES nasıl alınır, uzun hali nedir?

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Konuta Sığar) kodu koronavirüsden ötürü denetimli toplumsal hayat kapsamında, vatandaşların seyahat, ulaşım ve ziyaret üzere süreçlerinde Covid-19 hastalığı açısından rastgele bir risk taşıyıp taşımadığını inançlı bir halde paylaşmaya yaramaktadır. HES kodu sıhhat bakanlığı tarafından çıkartıran ve 3 büyük cep operatörünün ortaklaşa kullandığı bir sistemdir.

Hülasa HES kodu vatandaşların ulaşım ve seyehatlerinde, toplu araçlarda ve bu müddet kapsamında virüs bulaşma riskini azaltmayı sağlıyor. Mesela birlikte seyehat ettiğiniz birisi Covid’li olursa size bildirim gelmiş oluyor. Böylece HES kodu sayesinde vatandaşlara virüs bulaşma riski azalmış oluyor. HES kodu seyahat müsaade evrakı yerine geçmemektedir.

Son yapılan açıklamaya nazaran ise ÖSYM imtihanlarına gireceklerin ve müracaat yapacakların HES kodu almaları gerekmektedir ve mecburî hale gelmiştir.

HES AÇILIMI NEDİR?

HES’in açılımı “Hayat Meskene Sığar” demektir. Yani “Hayat Meskene Sığar” sözlerinin baş harfleri HES kısaltmasını oluşturmaktadır.

ÖSYM İÇİN HES KODU ALMAK MECBURÎ MU?

Yapılan açıklamaya nazaran HES kodu olmayanlar imtihana müracaat yapamayacaktır. Bu bakımdan HES kodu almak mecburidir. HES kodu temin etmek çok kolaydır. Artık kısaca anlatalım.

ÖSYM İÇİN HES KODU NASIL ALINIR?

HES kodu 3 farklı prosedürle alınabilir. HES kodunu SMS ile, Taşınabilir uygulama ile ve E-Devlet üzerinden 3 farklı biçimde alabilirsiniz. İstediğiniz usulü kullanabilirsiniz. Hes kodunu “https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/” sitesinden alabilirsiniz. Siteye girişte aşağıdaki ekran çıkacak. Üç yol ile alım yapılabilir.

3 farklı formda HES kodu nasıl alınır onu anlatalım.

1-) SMS ile HES kodu nasıl alınır:

HES yazıp ortalarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım müddeti (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS atılır.

Akabinde telefonunuza kısa bir müddette yanıt gelecektir. SMS ile HES kodunuz gelmiş olacaktır.

2-) Taşınabilir uygulama ile HES kodu nasıl alınır:

Öncelikle cep telefonundan HES (Hayat Meskene Sığar) taşınabilir uygulamasını indiriyoruz. Play Store yahut Apple Store’da mevcuttur. Sırasıyla şu adımları uyguluyoruz;

– HES uygulaması üzerinde “HES KODU OLUŞTURMA” ekranına tıklıyoruz.

– Butona basılınca kod oluşturma ekranını açıyoruz.

– “HES KODU OLUŞTUR” kısmının altında “Yeni Kod Ekle” butonuna basıyoruz ve kodumuz oluşmuş oluyor.

– “Yeni Kod Ekle” butonuna basıldıktan sonra açılan ekranda HES kodu için mühlet seçilir ve istenirse isim verilebilir.

– Oluşturulan HES kodu ilgili firma, kurum ya da bireye iletilir ve kişinin hastalık riski taşıyıp taşımadığı bu kod ile sorgulanabilir.

3-) E-Devlet üzerinden HES kodu nasıl alınır:

Dilerseniz E-devlet üzerinden de HES kodu alabilirsiniz. Bunun için “https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme” e devletin resmi sitesine girmeniz gerekiyor. Akabinde uygun adımları yaparak HES kodunu alabilirsiniz.

HES KODU NERELERDE GEÇERLİDİR?

Hes kodu E-Devlet’te gözükeceği için tüm resmi kurumlarda geçerli oluyor. Bunlardan birisi de ÖSYM’dir. ÖSYM için HES kodu anlattığımız halde alınır. Dediğimiz üzere imtihana başvurmadan evvel HES kodunu almış olmanız gerekiyor. Yoksa müracaatınız kabul edilmez.

Son Dakika Haberleri – Son Dakika Haber – Aktüel Haberler

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,