En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Hafter, Libya’daki ateşkese günler sonra reaksiyon verdi: Sirte’ye yönelik bir hareket olması halinde karşılık veririz

Halife Hafter’in sözcüsü Ahmed el Mesmari, 21 Ağustos’ta Trablus ve Tobruk idarelerinin başka farklı duyurduğu ateşkes muahedesini “medyaya …

Hafter, Libya’daki ateşkese günler sonra reaksiyon verdi: Sirte’ye yönelik bir hareket olması halinde karşılık veririz
185 views
20 Eylül 2020 - 22:36

Halife Hafter’in sözcüsü Ahmed el Mesmari, 21 Ağustos’ta Trablus ve Tobruk idarelerinin başka farklı duyurduğu ateşkes muahedesini “medyaya yapılan bir pazarlama” olarak kıymetlendirdi ve “gerçek olan alanda yaşananlardır” dedi.

Ateşkesi kabul etmediklerine dair bir tabir kullanmayan fakat Sirte‘ye yönelik rastgele bir hareketlilik olması durumunda karşılık vereceklerini belirten Mismari, Türkiye’ye ilişkin gemilerin ve fırkateynlerin bu bölgeye ilerlediğini gözlemlediklerini sav etti.

UHM GÖÇLERİNE SUÇLAMADA BULUNDU

Açıklamasında Sirte haritası gösteren Mesmari, “Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri Sirte’deki ve Cufra’daki birliklerimize saldırmak ve akabinde petrol zengini bölgeye ilerlemek istiyor” dedi ve buradan gelecek bir adıma karşılık vereceklerini duyurdu.

haberler.com/haber/2020/08/24/hafter-den-libya-daki-ateskese-ilk-tepki-sirt-2-13536155_o.jpg” >

HAFTER ATEŞKESİ REDDETMİYOR

Mesmari, bu açıklamasından birkaç saat sonra Suudi Arabistan’daki El Hadath isimli TV kanalına röportaj verdi. Bu kere daha yumuşak bir tonla konuşan Mesmari, “Hafter’in ateşkesi reddetmediğini” belirtti. Daha evvelki açıklamaları için ise yalnızca “UMH’nin metninin Ankara’da yazıldığına inandıklarını” söyledi.

Birleşmiş Milletler’in legal kabul ettiği Trablus hükümeti’nin başkanı Fayez el Sarraj, General Halife Hafter’in ateşkesi ihlal etmemesi için Tobruk hükümetinin garanti vermesini talep ediyor.

ATEŞKES İÇİN SİRTE KURALI

2014’ten bu yana kendisine bağlı orduyla birlikte ülkenin doğusundan başlayarak büyük bir kısmını ele geçiren Hafter, Tobruk’taki meclisi destekliyor. Fakat son birkaç aydır Hafter ile Tobruk’taki Temsilciler Meclisi’nin başkanı Akile Salih ortasında kimi uyuşmazlıklar var.

haberler.com/haber/2020/08/24/hafter-den-libya-daki-ateskese-ilk-tepki-sirt-3-13536155_o.jpg” >

Akile Salih, Hafter’in alanda ilerleyişinin durduğu Nisan ayında, tarafların bir ortaya gelmesi ve siyasi süreç başlaması gerektiğine dair açıklamalar yapmış lakin bu açıklamalara Hafter reaksiyon göstermişti. Nisan ayı sonunda Hafter, “yetkiyi Tobruk parlamentosundan değil ordudan aldığını” söyleyerek “yönetimi ele aldığını” savunmuştu. Hafter’in açıklamalarına Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov reaksiyon göstermişti.

TÜRKİYE’NİN TAKVIYESI HAFTER’İ DURDURDU

Hafter’in Nisan 2019’da başlattığı Trablus operasyonu, bu yılın başında Türkiye’nin Trablus hükümetine verdiği dayanağın akabinde durdu. Haziran ayından itibaren Hafter güçleri geri çekilmeye başlarken Ankara ve Trablus hükümetleri, operasyonların Hafter’in Sirte’den çekilmesi halinde durdurulacağını, aksi halde ateşkes mutabakatına açık olmadıklarını belirtiyordu.

Hafter’e bağlı birlikler de ateşkesin sürmesi için UMH’ye bağlı birliklerin Sirte operasyonundan vazgeçmiş olmasını koşul koşuyor.

21 Ağustos’ta iki taraflı duyuru edilen ateşkese nazaran tarafların almak için son aylarda ağır çaba verdikleri Sirte ve Cufra kentleri silahsızlandırılacak. Bu kentlerin güvenliği taraflarca kurulacak ortak polis gücüyle sağlanacak.

Daha evvel Türkiye ve Hafter’i destekleyen Rusya ortasında süren ateşkes görüşmeleri Sirte konusundaki uzlaşmazlık nedeniyle sonuca ulaşmamıştı. Hafter, Sirte’den çekilmeyi reddetmiş; Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Temmuz ayında “Sirte’ye operasyon hazırlıkları var ancak şu anda masayı deniyoruz. Burada Hafter ve Hafter’i destekleyen güçlerin çekilmesini deniyoruz. Şayet buralardan çekilirlerse o vakit bir ateşkesi kabul ederim diyor Sarraj hükümeti.” demişti.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,