En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Habermetre, haftalık şirketler gündemini raporladı

Habermetre olgularına nazaran haftanın haberi, “Türkiye Varlık Fonu’nun Telekomünikasyon Devi Turkcell’in yüzde 26,2 orantısında payını …

Habermetre, haftalık şirketler gündemini raporladı
8 views
29 Haziran 2020 - 21:25

Habermetre olgularına nazaran haftanın haberi, “Türkiye Varlık Fonu’nun Telekomünikasyon Devi Turkcell’in yüzde 26,2 orantısında payını devralması” ile ilgili web sitelerinde 2.169 adet haber yansıması, 6.246.352 okunma sayısına ve 836.403$ reklam pahasına ulaştı. 103 sitede manşet, 311 haberde ana sahifede konum alan içerik yekunda 650 saat manşet, 2.609 saat ana sahife görünümü sağladı. Başkaca ilgili haberlerin yekunda 174 defa tweetlendiği tespit edilmiştir.

15-21 Haziran Haftasında tüm kategorilerde, “Aydem Yenilenebilir Güç’ün ‘Saygı’ Temalı Sürdürülebilirlik Raporu”, “Garanti BBVA’nın Limak Kümesi ile imzaladığı Cinsiyet Eşitliği Kredisi”, “Yeni Renault Clio’nun, Otomotiv Gazetecileri Derneği tarafından Türkiye’de Yılın Otomobili” Seçilmesi ve “Koç Holding Üst Başkanı (CEO) Levent Çakıroğlu’nun ‘Pandemi Sonrası İş Dünyası; Memleketler arası Ilgiler, Türkiye ve Koç Topluluğu’ Söyleşisi” yansımaları haftanın öne çıkan öbür içerikleri oldu. İşte kategorilerine nazaran haftanın kıymetli haberleri:

Sürdürülebilirlik/Sponsorluk/KSS

Aydem Güç‘nin yenilenebilir güç yerinde faaliyet gösteren şirketi Aydem Yenilenebilir Güç, birinci sürdürülebilirlik raporunu yayınladı. İş hayatına, etrafa ve topluluğa ‘saygı’ yaklaşımının benimsendiği raporda, kurumun “Hayat için Enerji” vizyonu kapsamında imza attığı çalışmalar konum aldı.

Garanti BBVA, Türkiye ve dünyada bir unsur imza atarak kredi getirisinin bayan ve erkek çalışanlara eşit fırsatlar sunulmasına endekslendiği “Gender Loan” yapısının 2. kredi muahedesini Limak Kümesi bünyesinde faaliyet gösteren 4 turizm firmasıyla gerçekleştirdi. Açıklamada görüşlerine bölge verilen Garanti BBVA Umumî Yönetici Yardımcısı Ebru Dildar Edin, Türkiye’de hayata geçirdikleri Gender Loan yapısıyla şirketlerin cinsiyet eşitliğinde atacakları adımlar sayesinde daha münasip koşullarda finansman sağlama imkanı elde ettiklerini belirtti.

Garanti BBVA, Londra merkezli Küresel Economics tarafından Türkiye’nin Sürdürülebilir Finans Konusunda En Yeterli Bankası ve Türkiye’nin En Güzel Yatırım Bankası olarak seçildiğini duyurdu. Garanti BBVA Umum Yönetici Yardımcısı Ebru Dildar Edin, “Finansman süreçlerinde, çevresel, toplumsal ve kurumsal idare üzere finans dışı mevzularda da önemli risklere sebep olacak kriterleri ajandamızın en üst sıralarında tutuyor, bu mevzulara şahsi eser ve hizmetler geliştiriyoruz” dedi.

Türk Telekom‘un toplumsal sorumluluk girişimi ‘Günışığı’, 2019-2020 eğitim talim yılında Covid-19 tedbirleri kapsamında uzaktan devam etti. Türk Telekom, eğitim sürecinde, 43 binden fazla az gören evlada ve evlatların ailelerine eğitim verdi.

Türkiye İş Bankası‘nın 2007-2008 eğitim tedrisat yılında başlattığı, ‘Karneni Göster, Kitabını Al’ kampanyası, bu yıl 13’üncü kere gerçekleştiriliyor. Evlatlara küçük yaştan itibaren okuma alışkanlığı kazandırmak hedefiyle hayata geçirilen kampanyada kitaplar, virüs salgını kapsamında alınan tedbirler nedeniyle bu yıl İş Bankası bürolarından dağıtılmak noktasına, www.kumbaradergisi.com sitesi üzerinden ya da mobil cihazlara indirilen Kumbara Mecmuası pratiğiyle dijital olarak sunuluyor.

Vestel, Espor turnuvası düzenliyor. 29 Haziran-12 Temmuz tarihlerinde FIFA oyunları ve 6-12 Temmuz tarihlerinde PUBG olmak üzere iki fazda gerçekleşecek turnuvada heyecan tepe yapacak. Turnuvaya iştirak için son müracaat tarihi FIFA’da 27 Haziran, PUBG’de ise 4 Temmuz olarak bildirildi.

Vodafone‘un, yapay zeka tabanlı ferdî dijital asistanı TOBi için yaratıcı ve yenilikçi eserler geliştirilmesi gayesiyle üniversiteli gençler arasında düzenlediği Digital Pioneers TOBi Hack’i, “Ideation” kadrosu bir numara olarak tamamladı.

Vodafone FreeZone Online Müzik Müsabakası’nda finalistler malûm oldu. Vodafone Türkiye İcra Heyeti Lider Yardımcısı Engin Aksoy, “Yarışmamız tüm Türkiye’den 11 bini aşkın müracaat alarak büyük ilgi gördü” dedi.

Ürün/Kampanya

Avis, karavan kiralama hizmetini başlattı. Avis Caravan, standart olarak bulunan yatak, buzdolabı, televizyon, masa, tuvalet, lavabo, mutfak dolapları üzere temel gereksinimlerin yanı sıra kamp yapmak için gerekli olan birçok malzemeyi de müşterilerine sağlıyor.

CarrefourSA, otomobilli açık hava filminin ikincisini, Pepsi ve Çerezza sponsorluğunda 18 Haziran akşamı İstanbul’daki Kozyatağı Carrefour AVM’nin otoparkı düzenledi.

Citroen e-C4 ve yeni C4, 30 Haziran’da tüm dünyaya tanıtılacak. Büsbütün elektrikli, benzinli ve dizel olmak üzere üç farklı güç cinsine sahip yeni nesil Citroen hatchbackler farklı araba sınıflarının standartlarını bir araya getiriyor.

Fiat Professional, Doblo, Fiorino ve Pratico modellerinde nemaları sıfırlarken, ödemeleri de erteliyor.

Huawei‘nin Türkiye’de süratle büyüyen Huawei Online Mağazası, 18-22 Haziran’da tasdikli olan tekliflerle kullanıcılara indirim fırsatları sunuyor.

Huawei Teknik Servisi yaz dönemi kampanyasında Huawei kullanıcılarına 15 Haziran ve 31 Temmuz 2020 tarihleri arasında indirimli servis fiyatları sunuyor.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, hayata geçirdiği Elektronik Mülakat ve Online Kodlama Platformu ile yazılım dalı istihdamında yapay zeka tabanlı teknik testlerle online kodlama ve mülakat yapılabilmesini sağlayan yenilikçi bir tahlil sunuyor.

Koç Haber ve Savunma Teknolojileri‘nin yerli ve ulusal eseri Echorium Dalgıç Tespit Sonarı, stratejik kıyı tesislerinin su altı güvenliğinde vazife almaya başladı.

Limak Güç, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile savaş kapsamında ödenemeyen faturalar için esnek ödeme planı hazırladı.

OPET Ultramarket‘ten alışveriş yapan tüketiciler, seçili eserlerde alışverişlerinin yüzde 5’ini yakıt puan olarak kazanıyor.

OPPO, teknolojiyi seven babalar için A9 2020, Find X2, Reno3 Serisi akıllı telefonları ve Enco W31 kablosuz kulaklığı öneriyor.

Petlas, seyahat yasağının kalktığı denetimli olağanlaşma sürecinde, inançlı ve sağlıklı yolculuklar için sürücüleri kış lastiklerini yaz lastiğiyle değiştirmeden yola çıkmamaları konusunda uyarıyor.

Reeder, uzaklık ölçer kolye ile virüsten koruyacak. Yerli temassız kızılötesi ateş ölçeri piyasaya süren Reeder, artık çok fonksiyonlu kolye eserini gündemine aldı.

Yeni Renault Clio, Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen “Türkiye’de Yılın Otomobili” yarışında birinciliği elde etti. Renault MAİS Umum Yöneticisi Berk Çağdaş, “OYAK Renault Araba Fabrikaları’nda üretilen bu arabanın gerisinde milyonlarca avroluk bir yatırım ve binlerce insanın, Türk mühendis ve çalışanının emeği var” dedi.

Samsung Electronics, “Değiş, Değiştir, Tekrar Başla” kampanyası kapsamında seçili model Samsung TV satın meydanlara akıllı telefon yahut tablet ikram ediyor.

Samsung‘un Galaxy akıllı telefonlarının klavyelerindeki özellikler sayesinde akıllı telefon deneyimi kıymetli ölçüde artırılabiliyor.

Schneider Electric, makine üreticisi SSN Makina ve makine entegratörü Ekare Denetim iş birliği ile geliştirilen teneffüs cihazı girişimini EcoStruxure teknolojisi ve uzmanlığıyla destekliyor.

Tekfen Tarım ile Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Tatbik Merkezi’nin (SUNUM) Türkiye patates yetiştiriciliğinde sorun olan hastalık etmenlerine dayanıklı patates çeşidi geliştirilmesi için yürütülen girişimi, TÜBİTAK 2244 Programı’ndan destek almaya hak kazandı.

Teknosa, 21 Haziran’a kadar devam eden Babalar Günü kampanyasıyla babaların vazgeçilmezi olacak teknolojik eserlerde cazip fırsatlar sundu.

Toyota, çarpışma testi modeli THUMS yazılımını 2021 Ocak ayından itibaren fiyatsız olarak tasarrufa açacağını açıkladı.

Türk Telekom‘un ayrıcalıklı hizmetler sunan markası Türk Telekom Prime, bu yaz toplumsal ara kurallarına tutarlı olarak “Prime Otomobilli Film Gecesi” etkinlikleriyle film keyfini otomobillere taşıyor.

Türkiye Finans, Türkiye’de sıradanlaşma sürecinin başlamasıyla birlikte kepenk açan esnaf ve KOBİ’ler için “Kaldığınız Bölgeden Devam Edin” kampanyasıyla yeni bir destek paketini hayata geçiriyor.

Türkiye İş Bankası

Ziraat Bankası, turistik restoran-kafeterya işletmelerinin ana faaliyet konusu harcamalarının karşılanması için azami 20 milyon lira fiyatında, 6 aya kadar ödemesiz, yekun 36 ay vadeli, yıllık yüzde 7,5 getiri oranlı destek kredi eserini hayata geçirdi.

Kurumsal/Genel

Albaraka Fintech Teşebbüs Varlığı Yatırım Fonu (FGSYF), Albaraka Garaj teşebbüslerinden Vomsis’e 700 bin TL fiyatında yatırım yaptı.

Arçelik koronavirüs ile savaştaki muvaffakiyetini TSE evrakı ile tescilledi. Türk Standartları Enstitüsü’nün belirlediği enfeksiyon tedbire ve denetim prosedürlerini eksiksiz bir halde mahalline getiren Arçelik’in 9 işletmesi, kontrolleri hiçbir uygunsuzluk ve ek müddet almadan, muvaffakiyet ile tamamladı.

BKM (Bankalararası Kart Merkezi) datalarına nazaran, Ramazan Bayramı öncesine denk gelen 22 Mayıs Cuma gününde 26.6 milyon adet süreçle kartlı ödeme adedinde yeni rekor kırıldı. Birebir gün 7 milyon temassız ödeme ile bugüne kadar bir günde en fazla gerçekleşen temassız ödeme adedine ulaşıldı.

CK Güç Akdeniz Elektrik, pandemi öncesinde yekun abonelik süreçleri içinde hissesi yüzde 1,8 olan online abonelik orantının mayıs sonu itibarıyla yüzde 9’lara çıktığını ve bu devirde ödemelerin otomatik talimatla yapanların nispetinin arttığını duyurdu.

Deloitte Türkiye’nin araştırmasına nazaran, sıradanlaşma sürecinde müşterilerini geri kazanmayı hedefleyen işletmeler, tüketicilerin kendini inançta hissetme gereksinimini karşılamaya ait koordinasyon faaliyetleriyle ön plana çıkıyor.

Enka ve Çalık Güç, Libya’nın en büyükleri arasında bölge alan elektrik santrallerini inşa ederek üretim aşamasına getirdi.

Enuygun.com Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın tavan fiyat güncellemesi ile otobüs bileti fiyatları düştü. Biletler artık 70 TL ile 375 TL arasında değişen rakamlarla satılıyor” dedi.

Huobi Türkiye TL süreçleri devreye almaya hazırlanıyor. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Huobi, Türkiye pazarına süratli giriş yaptı. Huobi Türkiye Umum Yöneticisi Alphan Göğüş, kısa vade içinde TL süreçleri devreye alacaklarını belirtti.

KARDEMİR Idare Şurası Lideri Mustafa Yolbulan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sıradanlaşma sürecinde sorumluluklarının bilincinde gayeleri doğrultusunda üretmeye, istihdam sağlamaya ve memlekete katma paha oluşturmaya devam edeceklerini bildirdi.

Koç Holding Üst Başkanı (CEO) Levent Çakıroğlu, pandemi sonrası Türkiye’nin önünde bir fırsat penceresi olduğunu belirterek, “Türkiye, yeni tedarik zinciri mimarisinde Türkiye çok kıymetli bir rol oynayabilir” dedi.

Koçtaş, Fix ismini verdiği mahalleli formatı kapsamında 61. Koçtaş Fix mağazasını Çanakkale’de açtı ve yekun mağaza sayısını 100’e çıkarmış oldu.

Koçtaş tarafından sanatkarlara yönelik birinci sefer düzenlenen Yılın Usta Mükafatları sahiplerini buldu.

Nurol İnşaat, Romanya’nın başşehri Bükreş etraf yolunun 17,5 kilometrelik kısmının inşaatını 174 milyon dolara üstlendi.

Onur Air, yurt içi uçuşlarına 26 Haziran’da, yurt dışı seferlerine ise 15 Temmuz’da başlayacak.

Sabancı Holding ve Skoda, Temsa için başvurdu. Bu yılın şubat ayında yeterli niyet mektubunu imzalayan Sabancı ve Skoda, Temsa’yı almak için resmi kurumlara başvurdu.

Schneider Electric, “Innovation Day: Resilient Digital Transformation” aktifliği ile Orta Şark ve Afrika ortamından 2 bini aşkın IT bölümü önderini dijital ve interaktif bir konferans ortamında ağırladı.

Şişecam, “Uçtan Uca Dijital Kaynak Yönetimi” gayesi doğrultusunda yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Firmadan yapılan açıklamaya nazaran Şişecam bankalar aracılığıyla yapılan ödemeler için Dijital Dolandırıcılık Tespit ve Denetim Sistemi’ni (Digital Fraud Detection and Control System) Türkiye’de kurup uygulayan birinci şirket oldu.

Şişecam Düzcam, Mimarinin Şeffaf Yüzü sloganıyla hayata geçirdiği mimarlık aktifliği T Buluşmaları’nı bu yıl birinci defa online ve küresel olarak gerçekleştirdi.

Şişecam Topluluğu camın teknolojik, ilmî ve ekonomik değerini vurgulamak gayesiyle Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2022’nin “Uluslararası Cam Yılı” olarak ilan edilmesi için Memleketler arası Cam Komitesi (ICG) ile birlikte çalışıyor.

Tekfen İnşaat, Katar Bayındırlık İşleri Yönetimi’nden (Ashghal) Al Khor Expressway Irtibat Yolları İnşaatı işini 548 milyon Katar riyali (yaklaşık 150 milyon dolar) bedel ile kazandı.

Tüpraş, ortakları arasında konum aldığı “MOF4AIR” Ar-Ge girişimiyle Avrupa’nın en kıymetli Ar-Ge ve inovasyon programı olan UFUK 2020 kapsamında yüzde 100 hibe desteği almaya hak kazandı.

Turkcell, Çinli telekomünikasyon ekipmanı üreticileri ile gelecekteki ticaret itilaflarını Çin lokal para ünitesi ile yapma konusunda anlaştı.

Türk Telekom, Türkiye ve Çin merkez bankaları arasındaki takas ittifakının sağladığı altyapıyı kullanarak Çinli firmalarla mahallî para üzerinden ticarette birinci adımı attı.

TürkTraktör, pandemiye karşı hayata geçirdiği Inançlı Üretim Sistemi pratikleriyle Ankara Fabrikası için TSE Covid19 Inançlı Üretim Belgesi’ni almaya hak kazandı.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Umumi Yöneticisi İbrahim Öztop, finanse ettikleri rüzgar güç santralleri ile Türkiye’nin düşük karbonlu iktisada geçiş sürecine ekte bulunduklarını bildirdi.

Türkiye Varlık Fonu (TVF) Umumî Yöneticisi Zafer Sönmez, Turkcell’in 15 yıllık hissedarlık düğümünü, tüm tarafların masada olduğu bir uzlaşmayla çözdüklerini belirterek, “Turkcell, esasında yeni yol haritamızın en büyük başlangıç adımlarımızdan bir tanesi.” dedi. Sönmez, TVF’nin, Turkcell’in yüzde 26.2 hissedarı olmasına ait yaptığı değerlendirmede, bu bahsin çok kıymetli olduğunu belirtti.

Çalışan/İşveren Markası ve İnsan Kaynakları Haberleri

Akbank‘ta eğitim ve rotasyon programları dahil pek çok aktiflik dijital ortamlarda sürdürülüyor. Akbank’ın her yıl yüzlerce gence deneyim imkanı sunan staj programı da bu periyotta dijital olarak gerçekleştirilecek.

DORinsight‘ta Umumi Müdüriyet hizmetine; marka stratejisi, pazarlama ve araştırmada 23 yıllık deneyime sahip bir profesyonel olan Pınar Köseoğlu getirildi.

Ford Otosan, Kurumsal Muhabere Müdüriyeti hizmetine Burçak Türkeri’nin atandığını açıkladı. Türkeri’nin 1 Haziran tarihi itibarıyla hizmeti Gonca Sofuoğlu Pak’tan devralırken, Pak’ın ise Ford Otosan’da yeni kurulan Müşteri Deneyimi Müdüriyeti hizmetini yürüteceği kaydedildi.

Umumi Energy‘nin İnsan Kaynakları Kısım Lideri Berna Öztınaz oldu. Berna Öztınaz son iki devirdir PERYÖN – Türkiye İnsan Idaresi Derneği’nin lideri olarak da vazife alıyor.

GroupM’in Türkiye idare tertibi içinde değerli bir atama daha gerçekleşti. Bölümün deneyimli ismi İbrahim Öztürkcan, Dijital Performans ve E-Ticaretten Sorumlu İcra Konseyi Üyeliği’ne getirildi.

Koç Üniversitesi İş Bankası Yapay Zeka Araştırma Merkezi (KUIS AI Lab), teorik ve uygulamalı yapay zeka ve yapay öğrenme mevzularında araştırma yapmak üzere yüksek lisans ve doktora talebelerinin müracaatlarını kabul etmeye başladı.

Paynet Ödeme Hizmetleri A.Ş. Pazarlamadan Sorumlu Umumî Yönetici Yardımcılığı’na (CMO) Serra Yılmaz’ı getirdi.

QNB Finansbank, mekteplilere yarar sağlamaya devam etmek emeliyle staj programlarını online platforma taşıyor. Banka içerisindeki bilirkişi ve dinamik koçlar tarafından iş birlikçi bir ortamda verilecek eğitimler, mekteplilerin ferdî ve mesleksel gelişim becerilerini geliştirmeye odaklanıyor.

Şölen‘in İnsan Kaynakları Yöneticiliği hizmetine Şenay Gani getirildi. Gani, 2019 yılında Fortune Mecmuası’nın her yıl düzenlediği en başarılı İnsan Kaynakları Profesyonellerinin seçildiği Birinci 50 CHRO’su arasında mekan almıştı.

Vakıf Iştirak, Kaynak ve Stratejiden Sorumlu Umumî Yönetici Yardımcılığı hizmetine Sabri Ulus’u getirdi.

Vestel ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Manisa Vilayet Müdüriyeti ile arasında “Zihinsel Engelliler Himayeli İşyeri (ZEKİ) Projesi” kapsamında 6. akit imzalandı.

Vodafone Kümesi içinde birinci kere Vodafone Türkiye tarafından uygulanan Küresel Ebeveyn Müsaadesi siyasetine nazaran, eşi doğum yapan yahut evlat edinerek ebeveyn olan tüm Vodafone çalışanları, birinci 18 ay içinde istedikleri bir tarih aralığında 16 haftaya kadar fiyatlı müsaade kullanabiliyor.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.