En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Gümüşhane’de çileklerini türkü dinleterek üreten çiftçi taleplere yetişemiyor

Nezih su kaynakları ve kirlenmemiş toprakları, organik üretim kültürünün yanında Şark Karadeniz Ortamı’nda güneşli gün sayısı en fazla vilayet …

Gümüşhane’de çileklerini türkü dinleterek üreten çiftçi taleplere yetişemiyor
13 views
29 Haziran 2020 - 21:28

Nezih su kaynakları ve kirlenmemiş toprakları, organik üretim kültürünün yanında Şark Karadeniz Ortamı’nda güneşli gün sayısı en fazla vilayet olması nedeniyle meyve ve sebzelerinde farklı bir aroma ve tat bulunan Gümüşhane‘de son yıllarda çilek üretimi arttı. Devletin hem Hususî Yönetim hem de Tarım ve Orman Bölge Müdüriyeti aracılığıyla destek verdiği çilek üretimine 3 yıl evvel Torul ilçesine bağlı Gülaçar köyünde başlayan üreticilerden 54 yaşındaki Nihat Aydın taleplere yetişemiyor. Köyünde 4 dönüm yerde hem sera hem de açık yerde çilek üreten 5 evlat babası Aydın’ı sair üreticilerden ayıran en değerli fark ise yetiştirdiği çileklerine mütemadi türkü başta olmak üzere müzik dinletmesi. Yüksek rakımda pak su kaynaklarıyla ürettiği çileklerin toprağını da orman ve dağlardan getiren, hayvan gübresi kullanarak doğal üretim yapan Aydın’ın çilekleri yok satıyor.

HAFTANIN 7 GÜNÜ ÇALIŞIYOR

Daima yanında gezdirdiği radyosunda çalan türküler eşliğinde haftanın 7 günü çilek bahçelerinde çalışan Aydın, sıhhatinin elverdiği ve ömrünün yettiği sürece çilek yetiştirmeye devam edeceğini söyledi. Torul İlçe Tarım ve Orman Müdüriyeti’nin destekleriyle 3 yıl evvel zerzevat üzerine seracılık yaparken çilek üretimine döndüğünü anlatan Aydın, “Ömrüm yettiği kadar, sıhhatim el verdiği sürece mütemadi çilek yapacağım bundan sonra. Yekun 4 dönüme yakın bir meydanda sera ve açık tarlalarda yapıyorum. Doğal ve organik yapıyorum. Hayvan gübresiyle tarlayı hazırlıyorum. Ormandan ve dağlardan toprak getirip yapıyorum. Haftanın 7 günü buradayım” dedi.

LEZZETİN NEDENİ MÜZİK

Çilek tarlalarında uğraşırken mütemadi müzik dinlediğini, radyosunu tarlanın her yanına götürdüğünü kaydeden Aydın, “Kemençe modülleri, türküler ve ağır havaları çok dinlerim. Arkadaşlarım bana çileğin lezzetinin sebebini sorduğunda bende onlara müzik dinlettiğim için olduğunu söylüyorum” diye konuştu.

TALEPLERE YETİŞEMİYOR

Gümüşhane, Torul ve Trabzon’a eser gönderdiğini ancak yetiştiremediğini kaydeden Aydın, “Şu anda Gümüşhane, Torul ve Trabzon’a eser veriyorum. Birinci yaptığım yıl tanıtım yapmadığım için sadece Trabzon’a eser gönderdim. Artık Gümüşhane’ye eser veriyorum lakin hiçbirine yetişemiyorum” sözlerini kullandı.

MÜŞTERİLER ÇOK BEĞENİYOR

İkisu-Şiran karayoluna çok yakın noktadaki çilek tarlasına gelen Samet Çelik ise “Buranın çileğinin güzel olduğunu duyunca geldik. Tadı, aroması ve kokusu çok farklı ve çok hoş. Sebebini sorduğumuzda çileklere bilhassa dertli türküler dinlettiğini söyledi. Bu tadın da buradan geldiğini düşünüyoruz. Herkesi buraya vitamin deposu çileklerin tadına bakmaya davet ediyorum” halinde konuştu.

Kaynak: İHA

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.