En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Gözler yine bilime çevrildi

? Neredesiniz, Londra’da mı? Prag’dayım. Karantina başladığında burada çalışıyordum. Sonrasında kaldım. ? Aileniz? Ailem de burada …

Gözler yine bilime çevrildi
13 views
17 Eylül 2020 - 21:30

? Neredesiniz, Londra‘da mı?

Prag’dayım. Karantina başladığında burada çalışıyordum. Sonrasında kaldım.

? Aileniz?

Ailem de burada. Çocuklarım burada. Çek Cumhuriyeti pandeminin başından beri çok sıkı ve rahatlatıcı bir siyaset izledi. Kendimizi burada inançta hissettik.

? Alıştınız mı Çek Cumhuriyeti’nde yaşamaya?

Çek Cumhuriyeti şahane parklar, sürprizler ve gizemlerle dolu bir ülke. Çekler açık hava macerasından hoşlanan bir millet. Buradayken özlediğim tek şey ailem. Annemle babamı görmek istiyorum. Seyahat yasakları kalktı. Artık gelebilirler. Yalnızca işe başlamadan inançlı bir halde gelmelerini istiyorum.

? “The Wheel of Time”ın çekimleri için Prag’daydınız değil mi? Başladınız mı çekimlere yine?

Hayır… Çekimi yapılan sinemalar var. Şimdi büyük ölçekte başlayan bir yapım yok. Bizim dizimizin çekimleri başladığında tüm gözler üzerimizde olacak. Zira karantinadan sonra tekrar çalışmaya başlayacak en büyük imal bizimki olacak.

RADYUMU AYRIŞTIRDIKLARI GECE LABORATUVARIN TABANINDA UYUMUŞLAR

? Kendini bilime adayan Marie Curie‘yi canlandırdığınız sinemanız “Radioactive”, dijital platformda (Amazon Prime) başladı…

Evet. Enteresan olan, herkesin gözleri tekrar bilimin üzerindeyken sinemanın çıkması. Şayet sinema mart ayında her şey şimdi olağanken çıksaydı, yansılar daha farklı olabilirdi. Pandemiyle bilim herkesin takip ettiği bir bahis oldu. Bilime karşı artık ekstra bir anlayış ve itina var.

Bir şeyi keşfetmenin dünyamız için büyük yarar sağlama potansiyelini hepimiz daha düzgün anladık. ya da tam karşıtı… Kimi durumlarda…

? Madam Curie’ye “bilim uğruna ölen kadın” lakabı takıldı. Sizin bilim ve fene ilginiz ne boyutta?

Bilinmeyeni araştırmak bana hakikaten ilham veriyor. Pierre (Curie’nin kocası) ve Madam’ın radyumu ayrıştırdıkları geceyi düşünüyorum. Sonra laboratuvarın yerinde uykuya dalmışlar. O gece keşfettikleri şeyin dünyayı değiştireceğini bilmek nasıl hissettiriyordu sanki? O anda ikisi dışında kimse bilmiyordu. Bir bayanın çocuğunu doğurduğu an üzere. Çocuğunu doğurup arkadaşlarına ve dünyaya duyurmadan evvelki büyülü an… Bir sır.

? Pekala Marie Curie’nin kocasını kaybettikten sonraki münasebeti nedeniyle yaşadıkları, özel hayatının iş hayatına negatif tesirleri…

Unutma, Marie tıpkı vakitte bir göçmen. Kıssa, göçmen kıssası. Marie, Fransa’yı meskeni yaptı. Fransa da Marie’nin muvaffakiyetlerini kutlamaktan memnundu. Sonra evli bir adama aşık oldu. Alaka ülkede problem haline geldi. Bana nazaran Fransa için neredeyse yasak ilgiyi icat eden memleket diyebiliriz! (Gülüyor) Fransız edebiyatında yasak gönül alakalarına dayanmayan fazla eser olduğunu sanmıyorum. Tarihî figürlerinin ve pek çok yapıtın bel kemiği bu alakalar. Paul Langevin sıradan bir bayanla bağlantı yaşasaydı, kimsenin umurunda olmazdı. Vaka oldu, zira Curie tanınan bir figürdü…

? Alaka açığa çıktıktan sonra İsveç Bilimler Akademisi’nin onu Stockholm’e gelip Nobel mükafatını almaktan vazgeçirmeye çalışması hakkında yorumunuz nedir?

Marie övgüyü önemsemeyen bir bayandı. Kendine duyulan düşmanlığa karşın iki çocuğuna anne olmaya ve ayakta durup yerine sahip çıkmaya çalışıyordu. Aslında onlara karşılığı da bu tarafta oldu. Bilimsel hayatı özel hayatından daha kıymetliydi ve özel hayatı ile bilimsel çalışmaları ortasında bir irtibat yoktu. Bunun için çalışmalarının takdir edilmesi gerektiğini söylemişti.

 HARİKA BİR DÜNYA

 ? Prag’da çektiğiniz “The Wheel of Time” dizisi, “Yüzüklerin Efendisi” ile karşılaştırılıyor. Muazzam büyüklükte bir üretim…

Robert Jordan’ın kitap serisi fevkalâde. İnşa ettiği dünya harika. Büyük bir hayran kitlesine sahip olduğunu biliyorum. Diziyi de keşfedecek çok sayıda insan var. Büyük muvaffakiyet umuyorum. Olağanüstü bir dünya. Parçalanmış bir dünyada nasıl istikrar yarattığımızla ilgili…

? Sinemada bilimin iki ucu keskin istikametini de bir modül görüyoruz. Sizce bilim nasıl kullanılmalı?

Bilim insanları bilmediğimiz gizemli hususları açığa çıkarıyor.

Bence bulduğun şeyin sahibi sen değilsin. Marie Curie radyoaktiviteyi keşfetti. X-ray’i buldu. Canlı, yaşayan bir insanın kemiklerini birinci sefer görmek ve bunu bulan kişi olmak… Bunlar insanlık ismine yapılan şeyler…

BİZİM HAKKIMIZDA DA FİLMLER, DİZİLER YAPILMALI

? Marie Curie hayatı başarılarla dolu bir bilim insanı olmasının yanı sıra bayanların neler yapabileceğini kanıtlayan bir güç merkeziydi. Bayanların başarısı, bayanların her alanda yer alması, bayan hareketleri sizin için ne tabir ediyor?

Marie Curie ile ortak özelliklerimden biri de bu galiba. Eşitlik benim hakkım diye düşündüm her vakit. Tahminen eğitimli beyaz bir bayan olmamım verdiği bir durum bu. Fikrimi paylaşırsam duyulması gerektiğini düşündüm. Öykülerimiz anlatılmalı, bizim hakkımızda da sinemalar, diziler yapılmalı. Biz de temsil edilmeliyiz. Yalnızca beyaz bayanlar değil, tüm bayanlar temsil edilmeli. Ben oyunculuğa başladığımda kendimden büyük oyuncularla konuşurken rahat hissetmiyordum. O yüzden genç oyuncular için yüzde 100 müsait olduğumu, paylaşmaya açık olduğumu anlamalarını sağlıyorum. Gençler için mümkün olduğunca örnek teşkil etmeye çalışıyorum.

ÇOCUK DOĞURMAK, GURUR DUYDUĞUM BAŞARILARIMDAN

? Üç lisan konuşuyorsunuz ve bir matematikçiyle birliktesiniz. Madam Curie ile aranızda benzerlikler olduğunu düşünüyor musunuz?

Keşke… Onun deha düzeyinde değilim. Hayata yaklaşım açısından benzerliklerimiz var. Ben de bir şeye çok ağır odaklanmaktan zevk alıyorum. Curie üzere bir şeylerin peşinden tutku ve şevkle koşuyorum.

? “İki çocuğuna anne olmaya çalışıyordu” dediniz. Anne olmak sizi nasıl etkiledi?

Hayatta birçok kıymetli geçiş noktası var. Anne olmak da onlardan biri. İnsanı değiştiriyor. Kendi annenin gözünde de yalnızca evlat değil, bir anne oluyorsun.Bu da büyük bir değişim. Çocuklarımı doğurmak, gurur duyduğum başarılarımdan. Muazzam bir tecrübeydi.Salgın sırasında çocuk yetiştirmek ise hayli enteresan.Kesin olarak bildiğimiz bir şey olmadığını anlatmak, dünyanın değiştiğini ve yetişkinlerin her şeyi bilmediğini öğretmek değişikti. Biz yetişkinler, nasıl başa çıkacağımızı bilmediğimiz bir şeyle karşılaştık.Bir de çocuğun zihninde bu durumu açıklamak… Bir gecede oyunculuktan tam vakitli ilkokul öğretmenliğine geçtim. (Gülüyor) Dizinin yapımı cuma durdu, pazartesi konutta öğretmenliğe başladım.

Azmin kıssası

“Radioactive”, Polonya doğumlu Marie Curie’nin ömrünü mevzu alıyor. Curie, Varşova Üniversitesi bayan öğrenci kabul etmeyince Fransa’ya gitti. Radyum ve polonyumu keşfetti. Kocası Pierre Curie bir kazada feci biçimde ölünce hayata küstü. Kendini laboratuvarında araştırmalarına verdi. Eşinin vefatından 4 yıl sonra öbür bir fizikçiyle gönül ilgisi yaşadı. Evli bir adam olan Paul Langevin’le münasebeti yüzünden, kazandığı Nobel mükafatı engellenmek istendi. Tüm pürüzlerine karşın gelmiş geçmiş en büyük bilim insanları ortasına ismini yazdırdı.

Kaynak: Hürriyet

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.