En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Gökkuşağı renkleri nelerdir? Gökkuşağı renkleri sırayla hangileridir? Sırasıyla gökkuşağı renk isimleri

Gökkuşağı herkes tarafından beğenilen, çıktığında zevkle izlenilen bir tabiat vakasıdır. Toplamda 7 renkten oluşur ve renkleri besbelli formda …

Gökkuşağı renkleri nelerdir? Gökkuşağı renkleri sırayla hangileridir? Sırasıyla gökkuşağı renk isimleri
106 views
05 Eylül 2020 - 22:37

Gökkuşağı herkes tarafından beğenilen, çıktığında zevkle izlenilen bir tabiat vakasıdır. Toplamda 7 renkten oluşur ve renkleri besbelli formda görünür. Ancak burada kıymetli olan sıralamasıdır. Gökkuşağı’nın sıralaması nasıldır, renkleri nelerdir, tüm renkler sırasıyla nasıl ilerler?

GÖKKUŞAĞI NEDİR?

Gökkuşağı, güneş ışınlarının yağmur damlalarında yahut sis bulutlarında yansıması ve kırılmasıyla meydana gelen ve ışık tayfı renklerinin bir yay halinde göründüğü meteorolojik bir vakadır. Gökkuşağının öbür isimleri “alkım” ve “alaimisema” halindedir.

Gökkuşağında toplamda 7 farklı renk vardır. Bu yedi renk; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renkleridir. Birtakım kaynaklara nazaran bu renkler “kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve menekşe” formunda sıralanmıştır. Ancak genel manada çivit mavisi=lacivert ve menekşe=mor renklerindedir.

GÖKKUŞAĞI NASIL OLUŞUR?

Gökkuşağı nasıl oluşur sorusunun yanıtını birçok kişi merak ediyor. Artık sizin merakınızı gidermeye çalışalım.

Yağmur damlacıkları dünya yeryüzüne düştükten sonra güneş ışınları yeryüzü üzerine vurur. Bu güneş ışınları yansımaya neden olur ve güneşteki bu ışıklar kırılır. Işık kırılması esnasında ise bu gökkuşağı olarak isimlendirdiğimiz 7 renk meydana çıkmış olur. Yani kısada güneş ışınlarının kırılmasıyla oluşan renkler gökkuşağıdır. İşte gökkuşağı kısaca bu türlü oluşur diyebiliriz.

Ayrıyeten dünyaya yağan yağmur tanecikleri büyük olursa oluşan gökkuşağı daha net ve yakından görünür. Birde alışılmış ki güneşten gelen ışın açısı var. Gökkuşağının oluşması için güneş ışınlarının gerçek açıyla yağmur damlalarına gitmesi gerekiyor. Yani hakikat açıdan gelmezse gökkuşağı oluşma ihtimali de ortadan kalkmış olur. Zati bu yüzden de gökkuşağı her vakit rastlanılan bir tabiat hadisesi değildir.

GÖKKUŞAĞI RENKLERİ NELERDİR?

Artık gelelim gökkuşağının renklerini öğrenmeye. Gökkuşağındaki renkler aşağıdaki üzeredir:

Kırmızı

Turuncu

Sarı

Yeşil

Mavi

Lacivert

Mor

SIRASIYLA GÖKKUŞAĞI RENKLERİ

Gökkuşağı 7 renkten oluşur. Sırasıyla gökkuşağı renkleri; Mor, Lacivert, Mavi, Yeşil, Sarı, Turuncu ve Kırmızıdır. Artık gökkuşağı resmi paylaşalım ve renkleri daha yeterli anlayalım.

Gökkuşağı renkleri sırası

Sırayla Gökkuşağı Renkleri:

  • Mor
  • Lacivert
  • Mavi
  • Yeşil
  • Sarı
  • Turuncu
  • Kırmızı

Gökkuşağında renkler mor ötesi ve kızıl ötesi formunda olur. Yani renkler mor ötesinden kızıl ötesine gerçek sarfiyat. Bu biçimde aklınızda tutabilirsiniz.

GÖKKUŞAĞI RENKLERİNİ AKILDA TUTMAK İÇİN FORMÜL

Gökkuşağı renkleri sırasıyla; Mor, Lacivert, Mavi, Yeşil, Sarı, Turuncu ve Kırmızı renktir. Bu renkleri akılda tutmak için kimi formüller geliştirilmiştir. Bu formüllerden birisi ise “Morlu Mavi Yastık” formülüdür. Bu kelam öbeğini ezberlerseniz gökkuşağının sırasıyla renklerini de ezberlemiş olursunuz. Artık şu biçimde;

Birinci rengimiz esasen Mor rengi. Formül de ‘Mor’ ile başlıyor. İkinci renk ise Lacivert rengidir. Bunu da ‘Morlu’ sözünün 2 hecesinden çıkartacağız. Yani 2. hece ‘lu’ olduğu için l harfiyle başladığından ötürü ikinci rengimiz lacivert olmuş oluyor. Buradan mor ve lacivert renkleri aklınıza gelecek.

Üçüncü rengimiz Mavi renk. Aslında formülümüz “Morlu Mavi Yastık” haliyle burada ‘Morlu’ sözünü halletmiştik. Mavi rengi de sonra geliyor. Direkt 3. renk mavi rengi olmuş oluyor. Gelelim 4. 5. 6. ve 7. renkleri formülden nasıl çıkaracağız onu anlatmaya.

Yastık sözünün sesli harflerinden 4. 5. 6. ve 7. sırada bulunan gökkuşağı renklerini çıkartabiliriz. Yani yastık sözünün birinci sessiz harfi y=Yeşil rengi, ikinci sessiz harfi s=Sarı rengi, üçüncü sessiz harfi t=Turuncu rengi ve 4. sessiz harfi ise k=Kırmızı rengi temsil etmektedir.

Böylece sözlerde geçen sessiz harfler ile gökkuşağı renklerini sırasıyla aklımızdan çıkartabiliyoruz. Tekrardan sizler için sırasıyla yazalım:

MOR : Mor rengi söz eder.

LU : Lacivert rengi söz eder.

MAVİ : Mavi rengi söz eder.

YA : Yeşil rengi tabir eder.

S : Sarı rengi tabir eder.

TI : Turuncu rengi söz eder.

K : Kırmızı rengi söz eder.

Bu formda “MORLU MAVİ YASTIK” formülü ile gökkuşağı renklerini aklınızda tutabilirsiniz. Böylece imtihanlarda, genel kültür sorularında, bilgi yarışlarında karşınıza çıkarsa süratli formda renkleri başınızdan oluşturabilirsiniz.

GÖKKUŞAĞI KAÇA AYRILIR? CINSLERI NELERDİR?

Gökkuşağı kendi içerisinde 3 çeşide ayrılır. Bunlar birincil gökkuşağı, ikincil gökkuşağı ve ufak gökkuşağıdır.

1-) Birincil Gökkuşağı : En çok görülen gökkuşağı cinsidir. Bu gökkuşağında renkler sırasıyla; mor, lacivert, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızıdır.

2-) İkincil Gökkuşağı : İkincil gökkuşağında ise en içte kırmızı renk olurken en dışta mor renk olur.

3-) Ufak Jenerasyonlar : Gökkuşağı tiplerinde en az görülen nesildir. Çok az rastlanır. Bu gökkuşakları yalnızca kırmızının tonlarından yahut yalnızca yeşilin tonlarından oluşmaktadır.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,