En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Giresun’da sele kapılan ailenin son imajları ortaya çıktı: Boğuluyoruz, kurtarın

Giresun’da sağanak sonucu meydana gelen, 3’ü asker 8 kişinin hayatını kaybettiği selde kaybolan Davut ile eşi Emine ve kızları Betül Akgün’ün (20 …

Giresun’da sele kapılan ailenin son imajları ortaya çıktı: Boğuluyoruz, kurtarın
46 views
21 Eylül 2020 - 22:53

Giresun’da sağanak sonucu meydana gelen, 3’ü asker 8 kişinin hayatını kaybettiği selde kaybolan Davut ile eşi Emine ve kızları Betül Akgün’ün (20), arabayla mahsur kaldıkları yolda telefonla aradıkları yakınlarından “Boğuluyoruz, kurtarın” diyerek yardım istedikleri ortaya çıktı. O anlarda telefon konuşması kesilen 3 kişi, sele kapılarak kayboldu. Hurdaya dönen arabaları ve kimi kıyafetleri 1 gün sonra dere yatağında bulunan ailenin son anları ise iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

Giresun’da cumartesi akşamı tesirli olan sağanak nedeniyle sel ve heyelanlar meydana geldi. Kentte, 3’ü asker 8 kişi hayatını kaybetti, 2’si asker 8 kişi ise kayboldu. Dereli ilçesinde dereler taştı, cadde ve sokaklar ırmağa döndü; park halindeki araçlar, sel sularına kapılarak sürüklendi.

KAYIP ANNE-BABA VE KIZLARI ARANIYOR

DHA’da yer alan habere nazaran Giresun’un merkeze bağlı Osmaniye köyünde arabaları ile sele kapılan Davut ile eşi Emine ve kızları Betül Akgün’ü arama çalışmaları sürüyor. İstanbul’da yaşayan ve Samsun’da katıldıkları bir yakınlarının cenazesinin akabinde akrabalarını ziyaret için Giresun’a gelen Akgün ailesi yolda sele yakalandı. Ailenin arabayla mahsur kaldıkları yolda telefonla aradıkları yakınlarından ‘Boğuluyoruz, kurtarın’ diyerek yardım istedikleri ortaya çıktı.

ARABALARI HURDAYA DÖNDÜ

O anlarda telefon konuşması kesilen 3 kişi sele kapılarak kayboldu. Çal deresinde başlatılan aramalarda aileye ilişkin hurdaya dönen arabaları ile birtakım kıyafetleri bulundu. Dere yatağında AFAD gruplarınca arama çalışmaları sürüyor. Her yeri karış karış tarayan gruplar aileden iz arıyor.

SON ANLARI KAMERADA

Sele kapılan Davut ile eşi Emine ve kızları Betül Akgün’ün son anları ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı. Osmaniye köyüne çıkmadan bir market önünde duran aile, alışveriş sonrası arabaya binerek köye gerçek yola çıkıyor.

“BOĞULUYORUZ DEDİLER, TELEFON KESİLDİ”

Sele kapıldıkları anlarda Emine Akgün’le telefonda görüşen kuzeni Kazım Tanrıverdi, o anları anlattı. Emine Akgün’ün kendisini aradığını ve yolda kaldıklarını bildirdiğini anlatan Tanrıverdi, “Bana ‘Gelin bizi kurtarın’ dedi. Tekrar telefonla aradılar ‘Bize yardım edin, kurtarın’ diye bağırdılar. Ben de ‘Araba geri gelmiyorsa inin, aracı terk edin’ dedim.

“İNEMİYORUZ OTOMOBIL TAŞA DAYANDI”

‘İnemiyoruz otomobil taşa dayandı’ dediler. Yani sel arabayı sürükleyip taşa dayatmış. ‘Diğer kapıdan çıkın’ dedik, ‘Oraya da sel bastı açılmıyor’ dediler. Sonra ‘Cama taş vurmaya başladı, cam kırıldı içeri su alıyor, boğuluyoruz’ dediler. Sonra telefon kesildi, son sesleri bunlardı. Telefona ulaşamadık daha. Geldik ki su 2.5 metre yüksekten geçiyor’ dedi.

“ÇOK YAĞIŞ VAR GELMEYİN DEDİM”

Emine Akgün’ün kardeşi Süleyman Karakılıç da “Samsun´da cenazeye gelmişlerdi. Oradan da bizi ziyarete geleceklerdi. Beni aradılar, ‘çok yağış var gelmeyin’ dedim. O sırada diğer bir misafirliğe uğramışlar. Oradan da buraya gelmişler. Buraya köprünün üzerine vardıklarında beni aradılar ‘gel bizi buradan al’ dediler. Ben de teyzemin oğlunu alıp, buraya geldim. Biz de selden geçemediğimiz için tarlaların içinden geldik.

“HİÇBİRİ OTOMOBILIN İÇİNDE DEĞİLDİ”

Telefonu teyzemin oğluna verip değirmenin oraya koştuk. Vardığımızda otomobil burada yoktu. Gece aramaya başladık, bulamadık. Sabah otomobilin olduğu yeri bulduk. Otomobilin içine baktık lakin kimse yoktu içinde” diye konuştu.

ARAMALAR SÜRÜYOR

Afetin yaralarının sarılmaya çalışıldığı bölgede grupların 2’si jandarma 8 kayıp kişiyi arama- kurtarma çalışmaları sürdürülüyor. Arama çalışmalarına AFAD, AKUT ve UMKE takımlarının yanı sıra özel dalgıç timleri de eşlik ediyor. Takımlar, 3 uzman çavuşun cansız vücuduna ulaşılan bölgede arama çalışmalarına yoğunluk veriyor. Kıyı Güvenlik takımları de bölgede dronla havadan tarama yaparak, çalışmalara eşlik ediyor. Bölgede JAK timlerinin yer aldığı aramalara takımlar, 3’er kilometrelik alanlara bölünerek devam edecek.

BÖLGEDE YARALAR SARILIYOR

Selin en çok etkilediği Dereli ilçesinde, takımların iş makineleri eşliğinde gece uzunluğu süren paklık çalışmaları sabah saatlerinde sürdürülüyor. DSİ, Karayolları, Vilayet Özel Yönetim ve belediye grupları; iş makineleri ve kamyonlarla, taş, toprak, kum ve odun molozlarını ilçe merkezinden kaldırmaya çalışıyor. Afetin yaşandığı birinci geceden itibaren yardım çalışmalarını sürdüren Kızılay takımları de, selzedeler ve paklık çalışması yürüten takımlara, beslenme dayanağında bulunuyor. Taşınabilir aşevleri aracılığıyla, ilçe halkına, sıcak çorba ile yemek dağıtılıyor. Elektriklerin olmadığı ilçede çekildikleri meskenlerinde geceyi sıkıntı geçiren vatandaşlar, bir an evvel olağana dönmeyi temenni ediyor. Selin en fazla hasara yol açtığı Dereli’de, elektrik dağıtım şirketi takımları ise güç sağlama noktasında hummalı çalışma sürdürüyor.

Kaynak: DHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,