En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Eskişehir ovaları ayçiçeklerle sarıya büründü

Eskişehir ovaları ayçiçeklerle sarıya büründü ESKİŞEHİR’de yaklaşık 160 bin dekara ekimi yapılan ayçiçek tohumlarının çiçek açmasıyla tarlalar …

Eskişehir ovaları ayçiçeklerle sarıya büründü
19 views
12 Ağustos 2020 - 23:44

Eskişehir ovaları ayçiçeklerle sarıya büründü

ESKİŞEHİR’de yaklaşık 160 bin dekara ekimi yapılan ayçiçek tohumlarının çiçek açmasıyla tarlalar ve ovalar sarıya büründü. Üreticilerin dekar başına 350 kilo randıman beklediği tarlalar, doğal hoşluğu ile dikkat çekerken, fotoğraf çektirmek isteyenlerin de ilgi odağı haline geldi.

Eskişehir’de üreticilerin ektiği ayçiçek tohumlarının çiçek açması, tarla ve ovaları adeta sarıya bürüdü. Yaklaşık 160 bin dekara ekimi yapılan tarlalardaki randıman çiftçileri de memnun etti. Bilhassa Eskişehir-Ankara karayolu üzerinde bulunan ayçiçeği tarlaları, doğal görüntüsüyle dikkat çekerken fotoğraf tutkunlarının da doğal stüdyosu haline geldi.

Eskişehir Tarım Vilayet Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sıhhati Şube Müdür vekili Naci Ceran, Eskişehir’de son 10 yılda ayçiçeği ekiminde artış olduğunu söyledi. Dekar başına yaklaşık 350 kiloluk randıman beklendiğini söz eden Ceran, ‘Bu 10 yıl evvel 90 bin dekarlardayken, vakitle yaşanan artışla birlikte 150-155 bin dekarlara çıkmıştır. Ayçiçeği üretiminde3 farklı tıbbın üreticiliği yapılmakta. 7 bin 500 dekar civarında çerezlik ayçiçeği üretilmekte, 38 bin dekar tohumluk ayçiçeği, 115 bin dekar civarında da yağlık ayçiçeği üretilmekte. Vilayet genelinde vilayet ortalamamız dekarda 350 kilo randıman bekleniyorö dedi.

53 BİN TON HASAT BEKLENİYOR

Eskişehir’de bu yıl ekilen 153 bin dekar ayçiçek tarlalarından yaklaşık 53 bin ton hasat beklendiğini kaydeden Ceran, “Bu yılki toplam ekim ölçüsü 153 bin dekar, hasat beklentimiz 53 bin ton ayçiçeği. Devlet dayanağımız 10 yıl evvel 21 kuruşken artık 40 kuruş civarlarında. Bu da yıllık yaklaşık 50 milyon liralık bir devlet takviyesi ödemesi demek. Bu sene olağandışı sıcaklıklar ve soğuklar yaşanmasına karşın ayçiçeği sağlam bir bitki olduğu için bir kayıp ıstırabımız yok, rekolte beklentimizde bir eksikliğimiz yok. Birden fazla alanda sulu yetiştirilen bir bitki ayçiçeği lakin İnönü ilçemize gerçek biraz daha Batı Karadeniz iklimi hakim olduğu için son 3-4 yılda o kıraç bölgede de çok hoş üretimler kelam konusu” formunda konuştu.

DOĞAL FOTOĞRAF STÜDYOSU

Eskişehir’de ayçiçek tohumlarının çiçek açmasının akabinde oluşan sarı görünüm, fotoğraf tutkunlarının dikkatini çekti. Yol kenarındaki tarlaları görenler hatıra fotoğrafı çekmek için girerken, profesyonel fotoğrafçıların da uğrak yerleri haline geldi. Ankara yolundaki ayçiçek tarlalarını görerek hatıra fotoğrafı çekilen Ece Ergüt, “Arkadaşlarımızla dolaşmaya çıkmıştık, yol kenarındaki bu görüntüyü gördük. Fotoğraf çekilmek içinde ayçiçek tarlasına geldik. Bu kadar hoş doğal görüntü bulmuşken, kaçırmak istemedik” dedi.

Kaynak: DHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.