En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Endonezya’da hastanede ölen çocuk, cenaze süreci sırasında tekrar canlandı

Endonezya’da akıllara sakinlik veren seçkin bir hadise yaşandı. Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 12 yaşındaki Siti Masfufah isimli …

Endonezya’da hastanede ölen çocuk, cenaze süreci sırasında tekrar canlandı
175 views
20 Eylül 2020 - 21:16

Endonezya’da akıllara sakinlik veren seçkin bir hadise yaşandı. Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 12 yaşındaki Siti Masfufah isimli çocuk konutundaki cenaze süreçleri sırasında canlandı. Hastaneye yetiştirilmeye çalışılan çocuk 1 saat sonra hayata gözlerini yumdu.

Siti Masfufah Wardah isimli kız çocuğu şeker hastalığı ve organ komplikasyonları nedeniyle 18 Ağustos’ta hastaneye kaldırıldı. Endonezya’nın Doğu Java bölgesindeki Probolinggo kentinde meydana gelen hadisede, Wardah, tıpkı gün hastanede hayatını yitirdi. Wardah’ın cansız vücudu, konutuna götürüldü.

DEFİN SÜRECI SIRASINDA CANLANDI

Masfufah’ın kalbinin defin süreci sırasında yine atmaya başladığı söz edildi. Büyük şaşkınlık yaratan hadisenin akabinde cenazeye katılan bireylerce hastaneye götürülen Masfufah’ın kalbi 1 saat sonra tekrar durdu. Hayata veda eden Masfufah’ın bu durumunun milyonda bir yaşanacak bir hadise olarak tabir edilirken, tıp dünyasına nazaran bu durum ‘Lazarus Sendromu’ olarak açıklanıyor.

SENDROM MİLYONDA BİR GÖRÜLÜYOR

Lazarus sendromu tıp literatüründe, başarısız kalp masajından sonra dirilme, başarısız hayata döndürme teşebbüslerinden sonra dolanım sisteminin tekrar çalışmaya başlaması olarak tabir ediliyor. 1982 yılından beri 38 sefer tıp literatürüne giren sendromun milyonda bir görüldüğü belirtiliyor. Kalp masajı sonucunda gögüs içi basınç oluştuğu, hayata döndürme çalışmalarından sonra bu basıncın gevşemesinin kalbin genişlemesine müsaade verdiği ve kalbin elektriksel akımını tetiklediği, böylelikle kalp atışlarının tekrar başladığı düşünülmektedir.

Kaynak: DHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,