En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Ebru sanatının ustaları Ankara’da buluştu

Ebru sanatının ustaları Ankara’da buluştu ANKARA – HAK-İŞ Konfederasyonu tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla hazırlanan …

Ebru sanatının ustaları Ankara’da buluştu
28 views
22 Eylül 2020 - 21:39

Ebru sanatının ustaları Ankara‘da buluştu

ANKARA – HAK-İŞ Konfederasyonu tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla hazırlanan Memleketler arası Ebru Buluşması; Emek Bağlamında Ebru Sanatından Telif Hakları Projesi kapsamında Ebru Sanatının ustaları Başkent’te bir ortaya geldi.

HAK- İŞ Konfederasyonu Ebru Sanatının Ustalarını Ankara’da buluşturdu. Programda Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, HAK-İŞ Genel Lideri Mahmut Arslan, HAK- İŞ Yine Lider Yardımcısı Osman Yıldız, HAK-İŞ Kültür Sanat Komitesi Lideri Birsen Çiçek Odabaşı programın açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Program protokol konuşmalarının akabinde Emeğin renkleri Ebru standının açıldı. Toplantı kapsamında Emek Bağlamında Ebru Sanatında Telif Hakları Çalıştayı da gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, projeyi çok manalı bulduğunu tabir etti. HAK- İŞ’in çalışmalarını önemsediklerini söz eden Yavuz, kültür ve sanata dair projelerin bakanlık olarak destekleneceğini tabir etti.

Programa Video- Konferans sistemiyle katılan Mahmut Arslan,”Karaman medeniyet havzamızın kıymetli merkezlerinden biri. Pek çok büyük başkanımıza mesken sahipliği yapan Karaman’dan herkese selamlar sunuyorum.Hak iş 50 yola yaklaşan yürüşün ismidir. Bu yarım yüzyıla yaklaşan gayretimizde Türkiye’nin geleceği için ülkemizin birliği dünya emek gücü için kıymetli bir güce sahip olduğumuzu tabir etmek isterim. HAK-İŞ Türkiye’nin kıymetli bir sivil toplum örgütüdür. Sendikal gayrette yeni damarlar açmak istiyoruz. Kültür ve sanat damarını bu sendikal hareketin içine yerleştirmek istiyoruz. Her alanda başarılara imza atan bu kuruluşun bu alanda da daha ileri adımlar atması gerekiyor.Biz gördük ki ebru büyük bir art planı olan emek verilmesi gereken biz sanat kısmıymış. Bu sanat kısmının HAK-İŞ’e taşınmış olması son derece değerli. Hiç bir eser başkasının birebiri değil. Bu özgün ve her biri tek olan yapıtlarla tanıştığımız için emek veren arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Ülkemizin ağır bir gündemi var. COVİD-19 bütün dünya üzere bizi de etkilemekte. Bütün önlemlere karşın hadise sayısının artması hastanelerdeki yoğunluğun artması herkesi olduğu üzere bizi de endişelendirmektedir. HAK- İŞ olarak hem kendi çalışanlarımızın hem İş güvenliği noktasında gerekenlerin yapılması noktasında büyük bir hassasiyet göstermekteyiz. Bütün vatandaşlarımıza hem örnek olmaya hem uyarmaya dikkat etmemiz gerekiyor. Toplumsal araya, maskeye dikkat ederek etkinliklerimize devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde mavi vatanımızdan bulunan doğal gaz yataklarının ülkemizin gücüne güç katacağından kuşkumuz yok”dedi.

Çalıştaya; Ebru Sanatkarı, Yaşayan İnsan Hazinesi ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Mükafatı sahibi Fuat Başar, Ebru Sanatkarı ve Yaşayan İnsan Hazinesi Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Öğretim üyesi Hükmet Barutçugil, Japın Ebru Sanatkarı Miki Oshita katıldı.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,