En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Doğal gaz keşfi ile güç piyasasındaki roller değişiyor! Türkiye, transit değil merkez ülke olacak

Pozisyonu nedeniyle güç dalında yıllardır transit ülke ya da güç koridoru üzere kavramlarla anılan Türkiye, Karadeniz’de bulunan 320 milyar …

Doğal gaz keşfi ile güç piyasasındaki roller değişiyor! Türkiye, transit değil merkez ülke olacak
7 views
15 Eylül 2020 - 21:45

Pozisyonu nedeniyle güç dalında yıllardır transit ülke ya da güç koridoru üzere kavramlarla anılan Türkiye, Karadeniz‘de bulunan 320 milyar metreküp doğal gaz rezervinden sonra ‘merkez ülke’ olma yolunda ilerliyor. İran ve Rusya ile uzun müddetli doğal gaz mutabakatlarının sona ermesine az bir mühlet kalmışken, “vanaları kapatırız” halindeki tehdit devri de sona ermiş olacak.

3 SENE İÇİNDE IKTISADA KAZANDIRILACAK

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Karadeniz’de faaliyet gösteren Fatih sondaj gemisinin 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulduğu açıklandı. Hem karada hem denizde güç kaynağı aramalarına sürat verildiği bu periyotta, Erdoğan bulunan rezervin bölgedeki öteki keşiflerin habercisi olduğunu da vurguladı. Birinci adımları iki sene evvel atılan ve tarihi keşifle bulunan doğal gaz rezervinin, 3 yıl içerisinde iktisada kazandırılacağını açıkladı.

HEM AKDENİZ’DE HEM KARADENİZ’DE ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Hüririyet’ten Emre Yapıt’ın haberine nazaran; aslında bu keşfin birinci adımı bir kaç yıl evvel atılmıştı. Uzun yıllar boyunca karada petrol ve doğal gaz arayan ve vakit zaman küçük ölçülerde yeni keşifler yapan Türkiye, 2017 prestijiyle bu alandaki gayesini genişletmiş ve offshore yani açık denizlerdeki arama kabiliyetini arttırmak için yola çıkmıştı. Bu maksat doğrultusunda Türkiye, 2013 yılında satın alınmış olan Barbaros Hayreddin Paşa sismografik araştırma gemisi ve 2015’te üretimi tamamlanan Oruç Reis araştırma gemisinin yanına 2017 yılında Fatih derin deniz sondaj gemisini, 2019’da onun ikiz kardeşi olan Yavuz sondaj gemisini ve 2020 yılında da Yasal sondaj gemisini dahil ederek Akdeniz ve Karadeniz’de güç kaynağı aramaya başladı.

3 BİN 500 METRE DERİNLİKTE BULUNDU

Erdoğan da filoya en son katılan Yasal gemisinin yıl sonundan itibaren Akdeniz’de ya da oluşacak duruma nazaran Karadeniz’de vazife yapacağını belirtti. Yavuz, Fatih, Oruç Reis ve Barboras gemileri Akdeniz’de faaliyetlerine devam ederken Fatih gemisi, ani bir kararla geçtiğimiz mayıs sonunda Karadeniz’de misyona gönderildi ve 15 Temmuz prestijiyle birinci sondaja başladı. Daha evvelce bölgede yapılan sismik araştırmalar sonucunda orada olduğu iddia edilen rezerv için sondaja başlayan Fatih, kısa mühlet içerisinde 3 bin 500 metre derinliğe inerek kaynağı fiziki olarak buldu.

DEĞERLI OLAN ÇIKARILAN GAZIN KALİTESİ

Türkiye, şimdiye kadar sahip olduğu jeopolitik pozisyonun getirdiği avantajlar ve bünyesindeki güç boru çizgileri ile daima ‘enerji koridoru’, ‘enerjide transit ülke’ ya da ‘enerji köprüsü’ üzere kavramlarla anılıyordu. Siyaset olarak da zati bu kavramlara sahip çıkılıyor ve bu istikamette adımlar atılıyordu. Lakin güç uzmanlarına nazaran Türkiye, son yıllarda güçte yaptığı alt yatırımı ve oluşan piyasaya ek olarak bu keşifle birlikte güçte bölgesel merkez olma yoluna güçlü biçimde girmiş durumda. Güçte hub olma gayesi için Karadeniz’deki keşfin birinci adım olduğunu vurgulayan uzmanlara nazaran asıl kıymetli olan 320 milyar metreküplük rezerv değil. Bölgede olduğu iddia edilen daha büyük ölçüde rezervin ne kadarının iktisada kazandırılacak olması çok daha büyük bir role sahip. Çünkü gazın kalitesi ve pazarlanabilirlik gücü Türkiye’nin milletlerarası güç piyasasında elinin güçlenmesi demek.

“VANALARI KAPATIRIZ” PERIYODU SONA ERDİ

Uzmanlara nazaran bu keşif yıllardır Rusya ve İranla güç pazarlığına girişen, geçmişte birtakım çevreler tarafından ‘vanaları kapatırız’ telaffuzları karşı karşıya kalan Türkiye’nin güçte arz güvenliği noktasında da farklı bir pozisyona gelmesini sağlayacak. 2021’de Rusya ile, 2026’da ise İran ile daha evvelden imzalanan uzun vadeli alım muahedeleri sona ediyor. Bu birebir vakitte yeni mutabakatlarda Türkiye için büyük bir pazarlık kozu demek. Çünkü Türkiye, bu mutabakatlarla memleketler arası piyasaya nazaran çok daha yüksek fiyattan gaz almak zorunda kalıyordu. Lakin artık oluşacak rekabet avantajı bu fiyatları çok daha çekecek.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.