En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Diyarbakır’ın gizli cenneti: ‘Şeyhandede Şelalesi’

Diyarbakır’ın gizli cenneti: ‘Şeyhandede Şelalesi’ Çermik ilçesinde bulunan Şeyhandede şelalesi, tatilcilerin beğenilen yeri haline geldi …

Diyarbakır’ın gizli cenneti: ‘Şeyhandede Şelalesi’
10 views
31 Temmuz 2020 - 21:31

Diyarbakır’ın gizli cenneti: ‘Şeyhandede Şelalesi’

Çermik ilçesinde bulunan Şeyhandede şelalesi, tatilcilerin beğenilen yeri haline geldi

Korona virüs nedeni ile tatile çıkamayan vatandaşlar şelalenin altında yüzüp piknik yapmanın keyfini çıkarıyor

DİYARBAKIR – Korona virüsle birlikte sıcak havanın da tesirli olduğu Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Elazığ üzere vilayetlerden vatandaşlar, Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde bulunan tabiat olağanüstüsü Şeyhandede şelalesinin yolunu tuttu. Hoşluğu ile göz kamaştıran Şeyhandede şelalesi, korona virüs nedeni ile tatile çıkamayan vatandaşların beğenilen yeri haline geldi.

Türkiye’de korona virüsle birlikte sıcak havalar da tesirini arttırmaya başladı. Bilhassa Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki vilayetlerde artış gösteren olaylar ve sıcak havalar vatandaşları bu yıl meskenlerine kapattı. Tatile gidemeyen vatandaşlar da bulundukları vilayetlerin yakınlarında bulunan doğal hoşlukları keşfetmeye başladı. Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde bulunan Şeyhandede şelalesi, Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Elazığ üzere yakın vilayetlerde ikamet eden vatandaşların beğenilen yeri haline geldi. Şelalenin altında yüzüp piknik yapmanın keyfini çıkaran vatandaşlar, bölgenin etraf düzenlemesinin yapılması için davette bulundu.

“Buranın görülüp keşfedilmesi gerekiyor”

Siverek’ten ailesiyle birlikte Şeyhandede şelalesine gelen Mehmet Emin Sağır, pandemi sürecinden ötürü uzak yerlere gidemediklerini söyledi. Bölgelerinde doğal hoşlukların olduğunu vurgulayan Sağır, “Buranın görülüp keşfedilmesi gerekiyor. Burayı az insan biliyor, genelde etraf vilayetlerdeki beşerler biliyor. Dışarıdan gelecek bireyler içinde burayı tavsiye ediyorum. Akdeniz, Antalya, Bodrum üzere deniz olan bölgeler yerine tabiat olağanüstüsü olan Şeyhandede şelalesini tavsiye ediyorum. Bölgede etraf düzenlemesi yapılması kaide. Şelalenin etrafında toplumsal tesisler yapılarak turizme kazandırılabilir” dedi.

Yüklü olarak etraf vilayetlerden geliyorlar

Şeyhandede köyü sakinlerinden Selahattin Koca ise vatandaşların bilhassa hafta sonu köye geldiğini söyledi. Halkın bilhassa Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adıyaman, Elazığ üzere vilayetlerden Şeyhandede şelalesine geldiğini aktaran Koca, “Şeyhandede şelalesi bölgenin en beğenilen yerlerinden biridir. Yalnız etraf olarak çok kirli, buraya konteyner konulması, gelen insanların daha hassas olması için sesleniyoruz. Görüntü görüldüğü üzere, çok harika bir yer. Doğuda ve Türkiye’nin birçok kentinde bu türlü bir yerin olmadığını düşünüyoruz. Gelen herkes birebir kanıda. Yalnız buralarda yol kesinlikle yapılması lazım. Bu tabiat mükemmeli yerimize lütfen sahip çıkalım. Gelen konuklarda kesinlikle pak tutalım. Herkes getirdiği çöplerini kesinlikle alsın, çöp bırakmasınlar. Bu türlü bir yer herkese nasip olmuyor. Bölgemizde var, buda bir şandır, şöhrettir. Etraf bakanlığımızı ve Turizm Bakanlığımızı bu türlü yerlere sahip çıkmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.