En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Diyarbakır’da onlarca kişi ‘korona virüsle’ halayda bir ortaya geldi

Diyarbakır’da onlarca kişi ‘korona virüsle’ halayda bir ortaya geldi -Yasağa karşın düğünlerde pes dedirten imaj DİYARBAKIR – Korona virüs …

Diyarbakır’da onlarca kişi ‘korona virüsle’ halayda bir ortaya geldi
22 views
18 Eylül 2020 - 23:41

Diyarbakır’da onlarca kişi ‘korona virüsle’ halayda bir ortaya geldi

-Yasağa karşın düğünlerde pes dedirten imaj

DİYARBAKIR – Korona virüs hadiselerinde artışın yaşandığı vilayetlerin başında gelen, hastanelerde doluluk oranına yaklaşan Diyarbakır’da, valiliğin aldığı önlemler ve pandemi sürecinde alınan düğün kuralları hiçe sayıldı. Vatandaşlar, geç saatlere kadar düğün yapıp, onlarca kişi maskesiz, arasız bir biçimde halayda ‘korona virüsle’ bir ortaya geldi.

Dünyayı tesiri altına alan korona virüs salgınıyla gayret kapsamında alınan önlemler sonrasında 1 Haziran’da olağanlaşma adımları atılmaya başlanmıştı. Bu kapsamda 1 Temmuz’da ise yayınlanan genelgeyle düğün salonları kapılarını açmıştı.

“Düğünde pes” dedirten imaj, onlarca kişi halayda halka oluşturdu”

Yetkililerin salgınla gayret kapsamında hadise sayılarının artış gösterdiği kentlerin başında gelen Diyarbakır’da maske takılma mecburiliği, toplumsal ara kuralına uyulması ve düğün saatlerine kısıtlama getirildiği belirtilmesine karşın düğünler birçok salonda geç saatlere kadar yapılıp, onlarca kişi halka oluşturup halayda bir ortaya geldiği imajlar kaydedildi. Her gün yüzlerce korona virüs olayının olmasına karşın kalabalık halde düğünler yapılıp, çocuk, yaşlı demeden korna virüs hiçe sayılıp düğünler yapıldı.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde hadise sayılarının denetimsiz bir biçimde artış gösterdiği Diyarbakır’da, Vilayet Hıfzıssıhha Heyetinin korona virüs ile ilgili olarak almış olduğu yeni kararları açıklayan Vali Münir Karaloğlu, “Virüsün en çok yayıldığı alanlar düğünler ve kafeler. Bugünkü toplantıda bilhassa düğünlerde ilgili kararlar alındı, akşam düğünleri 19.30’da başlayacak, 22.30’da sona erecek. Gündüz düğünü ve etkinlikler ise 12.00’da başlayıp 15.00’da sona erecek halde kısıtlama kararı aldık. Düğünlerde halay ve dans bundan bu türlü yasak. Yalnızca gelin ve damat dans edebilir formda karar aldık. Bugünden itibaren düğünlerde gelin ve damat dışında öbür iştirakçilerin halay yahut dans etmesi kısıtlanmıştır. Ayrıyeten düğünlerle ilgili olarak almış olduğumuz yeni kararda düğünlerde konvoy hadisesi bir süre yasaklandı. Bundan bu türlü bulaşma riski olan düğün ve gibisi etkinliklerde araçlarla konvoy yapılması kısıtlanmıştır” halinde alınan kararları açıklamıştı.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.