En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü şenliklerde bale ve opera yerine konserler planladı (2)

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü, tenor Murat Karahan, Bodrum Bale Şenliği’ni üzülerek iptal ettiklerini belirterek, “Dünyada salgın …

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü şenliklerde bale ve opera yerine konserler planladı (2)
13 views
31 Temmuz 2020 - 21:22

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü, tenor Murat Karahan, Bodrum Bale Şenliği’ni üzülerek iptal ettiklerini belirterek, “Dünyada salgın müddetince bale şenliği yapan ülke yok. ‘Opera ve bale festivalleri’ diye geçen festivallerimizde baleyi de operayı da iptal ettik. Festivallerimizde çok nitelikli, keyifli özel konserler planladık.” dedi.

Karahan, Operanın fuaye alanında, memleketler arası şenliklere ait düzenlediği basın toplantısında, dünyayı tesiri alan salgın sürecinin sanat kurumlarını etkilediğini söyledi.

2019-2020 sanat dönemine ait bilgi veren Karahan, Devlet Opera ve Balesinin 2017-2018 sanat döneminde 404 temsil, Ankara Devlet Opera ve Balesi sanat dönemine geç başladığı için 2018-2019’da 373 temsil, 2019-2020’da sanat döneminde ekim-şubat aralığında ise 434 temsil gerçekleştirildiğini kaydetti.

2019’da şenliklerde 59 temsilde 63 bin 520 izleyiciye ulaşıldı

Konserlerdeki oturma sisteminde Almanya’da yapılan çalışma baz alındı

Karahan, Amerika, İspanya, Rusya, İtalya ve Hollanda üzere ülkelerin bale topluluklarının Ocak 2021’e kadar kadar tüm temsillerini iptal ettiğini belirterek, Avrupa’da birkaç tane opera konutunun, ayda bir iki defa, bir ya da iki kişilik koreografilerle temsillerini yapacaklarını aktardı.

Operada da durumun farklı olmadığını, La Scala Operası’nın, konserlerine ufak ufak başladığını belirterek, şunları söyledi:

“Dünyada da sanata dönüş biraz sembolik noktada ve konser yüklü. Opera ve balede 200, 300 kişi bir ortaya geliyor. Bunun saçı ve makyajı var. Beşerler birbirine yakın aralıkta çalışıyorlar. Dünyayı yakından takip ettik. Dünya büyük opera temsillerinden kaçınıyor. Biz Devlet Opera ve Balesi olarak konserlerimize başladık. Salgın şartlarında konserlerdeki oturma nizamını Almanya’nın önde gelen senfoni ve filarmoni orkestraları yöneticileri ile Berlin Üniversitesi bilim adamlarının birlikte düzenledikleri bir çalışma vardı, onu baz aldık.”

Karahan, yaylı, üflemeli ve öteki enstrümanları icra eden sanatkarlar ve öteki sanatkarlar için alınacak geniş tedbirlerin yer aldığı çalışmadan ayrıntılar aktardı.

Hoş Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Devlet Tiyatroları ile ortak düzenledikleri Bodrum Kaleiçi Aktifliklerine “The Fun Time of the Opera” ile başladıklarını, seyircinin beğenisini kazandıklarını söyleyen Karahan, minimal hale getirdikleri orkestrasız olarak Paylı Mükemmeller Kumpanyası yapıtını sahneleyeceklerini, “Akdeniz Esintileri” konserini ve “3 Tenor Konseri”ni düzenleyeceklerini belirtti.

“Bodrum Bale Şenliğini iptal ettik”

Karahan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“6 kentimizin bale başkoreografları ile istişarelerde bulunduk. Onların teklifleri doğrultusunda ‘Bodrum Bale Şenliği’ni yapmama kararı aldık ve üzülerek iptal ettik. Dünyada bale şenliği yapan ülke yok. Dünyada bale sanatı durmuş durumda. ‘Opera ve bale festivalleri’ diye geçen festivallerimizde baleyi de operayı da iptal ettik. Büyük ölçekli operalarımızı da iptal ettik. Konser yüklü, çok nitelikli, keyifli özel konserler planladık.”

Karahan, 21-28 Temmuz tarihlerindeki Efes Opera ve Bale Şenliği kapsamında, 21 Temmuz’da “Avrupa ve Osmanlı Saray Müziği Konseri”ni, 26 Temmuz’da İzmir Fuar Açıkhava Tiyatrosu’nda “The Fun Time of The Opera”sını ve 28 Temmuz’da “7 Tenor Konseri”ni yapacaklarını söyledi.

“Turneler de çok fazla olmayacak”

5-12 Eylül tarihlerindeki 27.Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Şenliğinde ise 5 Eylül’de “Gala Konseri”ni, 9 Eylül’de “3 Soprano – 3 Bas Konseri”ni, 12 Eylül’de ise “Genç Opera Yıldızları” konserini seyirci ile buluşturacakları bilgisini veren Karahan, “11. Memleketler arası İstanbul Opera Festivali” kapsamında ise 19 Eylül’de “7 Soprano”, 22 Eylül’de “Barok Gecesi Konseri”, 26 ve 27 Eylül’de “Saraydan Kız Kaçırma” operasının izlenebileceğini belirtti.

Karahan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Konserlerin tamamı açık havada düzenleniyor. Hepsinde yarı yarıya seyirci alınacak ve şaşırtmalı nizamda hem önden, arttan bir boş koltuk bırakılacak. İçeri girerken maske mecburiliği var. Tüm tedbirlere karşın herkesin öz denetimlerini yapması gerekiyor. Hijyene dikkat etmek çok kıymetli. Biz sanatın ışığını devam ettirmek istedik. Tahminen sembolik noktada devam ettik ancak dünyadaki örnekleri baz almayı tercih ettik. Dünyada bütün opera temsilleri yüzde 90 olarak konserlere çevrildi. Biz de bunu izlemek istedik. Turneler de çok fazla olmayacak. Sahnenin el vermediği noktalarda orkestra sanatçı sayımızı da düşürüyoruz. Sanatkarlarımız için de seyricilerimiz için de tedbirlerimizi had safhada aldık. Seyircilerimizi sanatsız, müziksiz bırakmak istemedik.”

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.