En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Dadaş isimli 33 yaşındaki pirana, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hazırlanıyor

Erzurum’un Merkez Yakutiye ilçesi Üst Mumcu Mahallesi’nde iş yeri bulunan 40 yaşındaki Kamil Elmalı, çocuk yaşta bir akvaryumcuda görüp hayran …

Dadaş isimli 33 yaşındaki pirana, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hazırlanıyor
100 views
22 Eylül 2020 - 0:46

Erzurum’un Merkez Yakutiye ilçesi Üst Mumcu Mahallesi’nde iş yeri bulunan 40 yaşındaki Kamil Elmalı, çocuk yaşta bir akvaryumcuda görüp hayran kaldığı dev pirana balığına yıllar sonra kavuştu. İşini bırakan akvaryum satıcısının kendisine armağan ettiği balık için Kamil Elmalı, özel bir akvaryum yaptırdı. 4 kilogram yükünde ve 60 santimetre uzunluğundaki piranaya ‘Dadaş’ ismini koyan Elmalı, bakımıyla da kendi ilgileniyor. Piranaya günde bir defa özel yem ve haftada bir defa de et ya da balık verdiğini belirten Elmalı, balığını Guinness Rekorlar Kitabına sokmak için çalışma yaptığını söyledi.

“ÇOCUKLUK HAYALİM GERÇEKLEŞMİŞ OLDU”

Daha ilkokul çağındayken piranayı akvaryumcuda gördüğünü belirten Elmalı, “Evden çıktıktan sonra sarfiyat piranaya bakar sonra okula giderdim. İlgimi çeken bu balığa sahip olmayı çok istiyordum. Piranaya 32 yıl boyunca bakan amca işini bırakınca balığı da bana verdi. Çocukluk hayalim böylece gerçekleşmiş oldu” dedi.

DADAŞ REKORLAR KİTABINA GİRECEK

İş yerine gelen müşterilerin piranaya büyük ilgi gösterdiğini söz eden Elmalı, bakımının kolay olduğunu diğer bir balık çeşidinin yanında yaşamadığını kaydetti. Dadaş Pirananın Türkiye‘nin en yaşlı balığı olduğunu vurgulayan Elmalı, “İnşallah ömrü daha uzun olur. Şu anda 33 yaşında. Dünyada ve Türkiye’de yapı olarak tahminen daha büyükleri vardır ancak bundan yaşlısı yok diye kestirim ediyorum. Onun için dünyanın en yaşlı piranası unvanı alması için Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuracağım. Dadaş Pirana yaşından ötürü Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek” diye konuştu.

Kaynak: DHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,