En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Coğrafik tescil alan beyaz baklava ve cevizli kömece ağır ilgi

– Coğrafik tescil alan beyaz baklava ve cevizli kömece ağır ilgi ZONGULDAK – Zonguldak’ın Devrek ilçesinin simge lezzetlerinden olan beyaz …

Coğrafik tescil alan beyaz baklava ve cevizli kömece ağır ilgi
27 views
17 Eylül 2020 - 22:08

– Coğrafik tescil alan beyaz baklava ve cevizli kömece ağır ilgi

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Devrek ilçesinin simge lezzetlerinden olan beyaz baklava ve cevizli kömeç, vatandaşlar tarafından ağır ilgi görüyor. İki lezzet, teşebbüslerin akabinde coğrafik işaret tescil evrakı de aldı.

Devrek ilçesinde ünü Türkiye‘ye yayılan Devrek Simidi’nin akabinde beyaz baklava ve cevizli kömeç de ilgi görüyor. İlçe ile adeta özdeşleşen beyaz baklava, 55 kat yufkanın pişirilmesiyle bayram ve düğünler üzere özel günlerde ikram ediliyor. Rulo halinde sarılan ve içi cevizle doldrularak pişirilen cevizli kömeç de ünü ülke geneline yayılan lezzetlerden biri olarak biliniyor.

İlçeye ilişkin iki değerli lezzet Devrek-Gökçebey Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin teşebbüsleriyle Türk Patent Kurumu’nca coğrafik işaret tescil dokümanı aldı.

Devrek “Bu işte emeği geçen bütün dernek yönetici hemşehrilerimize şükranlarımı sunuyorum. İlçenin, yörenin, bölgenin kendisini en âlâ anlatmasının geçmişten geleceğe taşıyabildiği şeylerdir. Bunlar da bizim besin üzerine hayli çeşitliliğe sahip ögelerden ikisi beyaz baklava ve cevizli kömeç coğrafik işaret aldı. Umarım daha çok lezzetimiz coğrafik işaret alır. Ne kadar çok coğrafik işaret alabilirsek kendimizi anlatma ismine daha çok imkana sahip oluyoruz. Emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum. Bizim de Devrek’teki coğrafik işaret sayısını arttırmanın ne kadar değerli olduğunun altını çiziyorum” dedi.

Devrek-Gökçebey Kültür ve Yardımlaşma Derneği Lideri Lütfü Çavuş ve idare heyeti, derneklerinin teşebbüsüyle beyaz baklava ve cevizli kömeç için alınan coğrafik işaret tescil evraklarının değerine vurgu yaptı.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,