En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

ÇAYKUR 1. sürgünde 245 bin ton yaş çay aldı

Çay İşletmeleri Umumi Müdüriyeti (ÇAYKUR) Umum Müdüriyetinden yapılan yazılı açıklamada, yaş çay alımlarının 19 Mayıs’ta başladığı anımsatıldı …

ÇAYKUR 1. sürgünde 245 bin ton yaş çay aldı
13 views
28 Haziran 2020 - 21:15

Çay İşletmeleri Umumi Müdüriyeti (ÇAYKUR) Umum Müdüriyetinden yapılan yazılı açıklamada, yaş çay alımlarının 19 Mayıs‘ta başladığı anımsatıldı. Bugün itibarıyla tamamladıkları 1. sürgün devrinde yekun 245 bin ton çay alımı yapıldığı belirtilen açıklamada, sürgün boyunca fabrikaların tamamında sürece kapasitesinin üzerine çıkılarak ve bayram günlerinde de alım yapılarak maksimum seviyelerde üretim gerçekleştirildiği aktarıldı.

ALIM SÜRECİNDE OLUMSUZLUK YAŞANMADI

Açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde başlayan kampanya periyoduna tasa ve tedirginlikler içerisinde girildiği belirtilerek, şöyle devam edildi:

“Ancak hamdolsun aldığımız önlemler ve yapılan planlamalarla müstahsilimizin sabır ve armonileri neticesinde rahat ve huzurlu bir çay alım süreci yaşanmıştır. Münasebetiyle olağan dışı kaideler altında yaşanılan bu sürece, fedakar ve anlayışlı yaklaşımlarıyla olumlu ekte bulunan başta üretici ve çalışanlarımıza teşekkür ederiz.”

“ÇAY KALİTESİ ARTACAK”

Salgın sürecinin olumlu neticelerinden birinin, üreticilerin tekrar aile tarımına dönerek kendi çaylarını toplamaları olduğu vurgulanan açıklamada, yerli yahut yabancı personellere verilecek milyonlarca liranın ortam ve aile içerisinde kaldığı ve ekonomik ekler sağlandığı söz edildi. Açıklamada, gerçek üreticinin bahçeye girmesiyle yaş çayda yekuna cürümlerinin azaldığına dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

“Bunun devam ettirilmesi halinde devir içerisinde çay bahçelerinin güzelleşerek verim artışları yaşanacağı ve çay kalitesinin artacağı kanaatindeyiz. Unutmayalım ki hiçbir el yahut yabancı personel gerçek üreticinin, kendi alın terinin ve emeğinin tarafını tutamaz. Temennimiz yeni olağan periyoda münasebetli sergilenen kendi çayını kendi yekuna eforunun bu samimiyetin yalnızca bu sürgün devriyle kalmayıp bundan sonraki sürgünlerde ve yıllarda da devam ettirilerek tatbikin süreklilik kazanmasıdır.”

Kaynak: AA

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.