En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Borç aldığı arılarla başladığı bal üretiminde taleplere yetişemiyor – ŞANLIURFA

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde arıcılık yapan Hüseyin Yavuz, mevsimlik emekçiyken başladığı bal üretimini, Tarım ve Orman Bakanlığından aldığı …

Borç aldığı arılarla başladığı bal üretiminde taleplere yetişemiyor – ŞANLIURFA
35 views
17 Eylül 2020 - 21:20

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde arıcılık yapan Hüseyin Yavuz, mevsimlik emekçiyken başladığı bal üretimini, Tarım ve Orman Bakanlığından aldığı dayanakla arttırarak sürdürüyor.

İlçeden 26 yıl evvel Adana’ya ailesiyle mevsimlik emekçi olarak çalışmaya giden 44 yaşındaki Yavuz, burada arıcılık yapan bir öğretmenin yanında personel olarak işe başladı.

Bir müddet personel olarak arılara bakan Yavuz, işi kavradıktan sonra öğretmenden ürettiği balla ödemek üzere 80 kovan borç arı alarak bal üretimine adım attı.

Öğretmen ile yaklaşık 20 yıl ortaklaşa bal üretimine devam ettikten sonra kendi işini kuran Yavuz, Tarım ve Orman Bakanlığının arıcılara sağladığı takviyeden yararlanarak kovan sayısını 200’e yükseltti.

Arıları sayesinde tabiatla iç içe yaşamanın da keyfini çıkaran Yavuz, kovanlarını bitki örtüsünün varlıklı olduğu, yayla ve dağlık alanlara götürerek ürettiği organik bal için gelen taleplere yetişemiyor.

“Taleplere yetişemiyoruz”

Hüseyin Yavuz, AA muhabirine, 26 yıl evvel başladığı arıcılık ile meslek sahibi olduğunu ve işini çok sevdiğini belirtti.

Borç aldığı arılarla hayatının değiştiğini söyleyen Yavuz, “Masraf ve sabır isteyen bir iş. Biraz zorlukları var, yerde kalıyorsun. Bizim için hoş bir iştir, parası da hoştur. Mevsimlik emekçi olarak çalıştığımda tahminen yevmiye ile bir şey yapamazdık lakin arıcılık sayesinde Allah’a şükür mesken, otomobil sahibi olduk.” dedi.

Yavuz, en büyük külfetlerinin bilinçsiz yapılan ziraî ilaçlama olduğunu belirterek, bu mevzuda çiftçilerin daha dikkatli olmalarını istedi.

Yıllık 1500 ile 2 bin kilogram bal üretimi gerçekleştirdiğini ve esere talebin fazla olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“200 kovandan şekerle çalışılmazsa saf bal bir buçuk ile iki ton ortası bal alabiliyoruz. Şekerle çalışan arıcılar 200 kovandan 8 tona kadar bal alabiliyor. Taleplere yetişemiyoruz. Müşterilerimize güvendiğimiz yerlerden balı alıp satıyoruz. Arıları daima gezdiriyoruz. Yaylalara çıkarıyoruz. Niğde, Kayseri, Bitlis, Bingöl, Muş, Batman, Diyarbakır’a gidiyoruz. Yaylalar bittikten sonra Suruç’a pamuk balını üretmeye geliyoruz.”

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.