En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Bingöl’de Vali Ekinci sayılarla uyardı

Bingöl’de Vali Ekinci sayılarla uyardı “Covid-19’dan 16 vefat hadisemiz var” BİNGÖL – Bingöl’de bugüne kadar Korana virüse (Covid-19) bağlı …

Bingöl’de Vali Ekinci sayılarla uyardı
5 views
14 Eylül 2020 - 22:39

Bingöl’de Vali Ekinci sayılarla uyardı

“Covid-19’dan 16 vefat hadisemiz var”

BİNGÖL – Bingöl’de bugüne kadar Korana virüse (Covid-19) bağlı 16 mevt hadisesinin olduğunu belirterek uyaran Vali Kadir Ekinci, “Sayı ekseriyetle vermiyorum lakin bu değerli bir sayı. Bingöl nüfusu ölçeğinde Covid-19’a bağlı mevt oranı önemli bir sayı. Münasebetiyle bu sayısı tüm vatandaşlarımızın hassasiyeti algılaması için söylüyorum” dedi.

Vali Kadir Ekinci, kentteki basın mensuplarıyla bir ortaya gelerek Covid-19 kapsamında alınan tedbirleri açıkladı.

Bingöl’de ki Covid-19 olaylarının yüzde 23’lük dilimini 65 yaş ve üzeri vatandaşların oluşturduğunu lisana getiren Vali Ekinci, “Bu bizi çok önemli manada üzüyor. Zira bu yaş kümelerinde öbür hastalıkların olmasından ötürü Korona virüs bulaşması halinde öteki hastalıkları da tetikliyor ve ne yazık ki ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Bingöl’de bugüne kadar Covid-19 bağlı olarak 16 mevt hadisemiz var. Sayı çoklukla vermiyorum lakin bu değerli bir sayı. Bingöl nüfusu ölçeğinde Covid-19’a bağlı mevt oranı önemli bir sayı. Hasebiyle bu sayısı tüm vatandaşlarımızın bu hassasiyeti algılaması için söylüyorum. Bilhassa gençlerimiz bu virüs sürecini biraz hafife alıyorlar. Bünyeleri güçlü olabilir, rastgele yan bir hastalıkları olmayabilir. Bazen bu süreci hafif atlatabilirler hatta belirtisiz atlatabilirler. Fakat genç kardeşlerimiz etraflarına bu hastalığı bulaştırma riski en fazla olan bireylerdir. Hasebiyle yaşlı vatandaşlarımızı koruma etmek istiyoruz, hastanedeki hallerini görünce içimiz acıyor. İstiyoruz ki hiçbiri bu illete yakalanmasın. Lakin buna vesile olan rastgele bir gencimiz duyacağı vicdan azabı da bizleri rahatsız ediyor” dedi.

“65 yaş ve üzerine kısıtlama getirildi”

Bingöl’de 65 yaş ve üzeri vatandaşlara kısıtlama getirildiğini aktaran Vali Ekinci, “65 yaş ve üzeri vatandaşlar için aldığımız karara nazaran düğün, nişan üzere toplu tertiplerde birinci derece yakını olması halinde katılabileceği, oburlarının katılamayacağına dair karar var. Çay ocaklar, kıraathaneler üzere insanların toplu halde bulunduğu ortamlara 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın girmesini yasakladık” diye konuştu.

“Düğünlerde toplu yemek verilmesi yasaklandı”

Vilayet Salgın Kontrol Merkezini kurduklarını aktaran Ekinci, ” Bu merkezin altında mahalle kontrol takımlarını oluşturduk. Bu mahalle kontrol takımlarında kamu kurum ve kuruşlarımızın yöneticileri, çalışanları, öğretmenlerimiz, din görevlilerimiz, muhtarlarımız, apartman yöneticileri, site yöneticileri üzere üniteler var. Bu gruplar, 14 gün boyunca karantina kalması gereken olumlu olayları çok daha yakından takip ederek, günde 3-4 kez meskende kalıp kalmadıklarını denetleyerek vatandaşlarımızın hastalıkları meskende atlatmalarına uğraş edeceğiz. Köy ve mahalle düğünlerinde toplu yemek verilmesi yasaklandı. Toplu yemeklerle birlikte ne yazık ki maskeler açılıyor ve uzunca bir müddet maskesiz, yakın bir ara temas oluşuyor. Hasebiyle köy ve mahalle düğünlerinde toplu yemeği kaldırdık. Yeniden düğünler sonrası bir konvoy oluşuyor. Bu konvoylarda hem yüksek sesle müzik dinlenmesi hem araç içinde önlemsiz yakın temas hem de kentin muhakkak merkezlerinde durup halay çekilmesi vardı. Bunların hepsini yasakladık. Bundan sonra konvoylar yalnızca 5 araçla hudutlu olacak. Bunlarda mümkün olduğunca birinci derece aile yakınları olacak. Bunlara bundan sonra müsaade etmeyeceğiz” formunda konuştu.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.