En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Bedelsiz diye topraklardan söktükleri bitkinin kilosu 2.5 Euro

Kıymetsiz diye yerlerden söktükleri bitkinin kilosu 2.5 Euro Kumluca ilçesinde ‘Kapari’ bitkisinin deneme üretimine başlandı ANTALYA …

Bedelsiz diye topraklardan söktükleri bitkinin kilosu 2.5 Euro
252 views
12 Temmuz 2020 - 22:08

Kıymetsiz diye yerlerden söktükleri bitkinin kilosu 2.5 Euro

Kumluca ilçesinde ‘Kapari’ bitkisinin deneme üretimine başlandı

ANTALYA – Antalya’nın Kumluca ilçesinde bir üretici, ‘yaban böğürtleni’ diye sökülüp atılan ve kıymetsiz görülen ‘Kapari’ bitkisinin deneme üretimine başladı. Üretici Ethem Kayaeşen, piyasa kilosu 2.5 Euro olan ve ticari hedefle kullanılan Kapari bitkisini, reçel, çay ve turşu yaparak satacağını söyledi.

Yazır Mahallesi’nde üreticilik yapan Kayaeşen ailesi, ilaç endüstrisi ve besin yerinde kullanılan kapari bitkisi hakkında detaylı araştırma yaparak, ekonomik kıymeti olduklarını düşündü. Ethem Kayaeşen, 9 bin metrekarelik yerlerine yaklaşık 4 bin 500 adet kapari fidanı dikti.

“Zengin mineralleri var”

İspanya’nın kaparinin merkezi olduğunu kaydeden Ethem Kayaeşen, “Harmanlandıktan sonra İspanya’dan da mamul olarak tekrar dünyaya dağıtılıyor. Araştırmalarımızdan öğrendiğimize nazaran ilaç ve boya endüstrisinde de çok kullanılan bir eser. İçerisindeki mineraller açısından da çok zengin” dedi.

“Uzun ömürlüdür”

Bitkinin uzun ömürlü olduğuna dikkat çeken Kayaeşen, “Yaklaşık 70 yıl hiç zarar görmeyen ve su istemeyen bir bitki. Zira kökleri toprağın altında çok derinliklere iniyor” diye konuştu.

Turşu, reçel ve çayı yapılıyor

Önümüzdeki yıl bitkinin ticaretine başlayacaklarını tabir eden üretici Kayaeşen, “Şimdi turşu haline getirip kendimiz için ve eş dosta ikram ediyoruz. Biz ilerleyen devirlerde Kapari’nin reçel, çay ve turşusunu yaparak pazarlayacağız. Bu bitkinin meyvesinin piyasa fiyatı 2.5 Euro. Biz bu işe eşimle birlikte başladık. Kumluca, Kapari üretimine epey münâsib bir ilçe. İnşallah Kumluca’yı Kapari üretiminin merkezi yapacağız” halinde konuştu.

Dikenli ve çalı bitkisi olan kapari fidanları sonbaharda kuruyor ve bahar aylarında toprağın altından yine filizlenip çıkıyor. Kapari üretiminin deneme üretimi yapıldığı için metrekare yahut fidan başına ne kadar eser verdiği bilinmiyor. Rekoltenin denemeler sonucunda ayan olacağı belirtiliyor. Turşu, reçel ve çayının ekonomik ortamda kullanılan Kapari’nin ticareti İspanya’nın elinde olduğu biliniyor.

Yaban hayvanları zarar veremiyor

Su muhtaçlığı duymayan, dikenli olduğu için yaban hayvanlarının da zarar veremediği Kapari meyvesi piyasada 2.5 Euro’dan satılıyor. Küçük ve karpuz denilen büyük olmak üzere iki ebatta hasat ediliyor. Taze haldeki meyveler daha çok alıcı buluyor. Ama büyük ebattaki meyveler ucuza satılsa da kilogram olarak ağır olduğu için kar birebire geliyor. Hasat günlük yapılırsa taze meyveler elde edilebiliyor.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.