En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Bağlıca Bulvarı, Ankara Etraf Yolu’na bağlanacak

Bağlıca Bulvarı, Ankara Etraf Yolu’na bağlanacak ANKARA – Ankara Büyükşehir Belediyesi, Etimesgut ilçesinin trafik yoğunluğunu rahatlatacak …

Bağlıca Bulvarı, Ankara Etraf Yolu’na bağlanacak
20 views
15 Temmuz 2020 - 21:55

Bağlıca Bulvarı, Ankara Etraf Yolu’na bağlanacak

ANKARA – Ankara Büyükşehir Belediyesi, Etimesgut ilçesinin trafik yoğunluğunu rahatlatacak yeni bir projeyi daha başlattı. Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, Bağlıca Bulvarı’nın Ankara Etraf Yolu ile irtibatı için çalışmaları hızlandırdı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, Bağlıca Bulvarı’nı Ankara Etraf Yolu’na bağlayacak irtibat yolu çalışmalarına başladı. Mektepler açılana kadar tamamlanması planlanan girişim için Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri çalışmaları hızlandırırken, Bağlıca Bulvarı’nın otoyol ile kesiştiği noktada Bağlıca ile Yapracık arasında ulaşımı sağlamak hedefiyle 4 gidiş-4 geliş şeritten oluşan alt geçit yapılacak. Bağlıca-Yapracık yolundan da otoyol irtibatını sağlamak için başkaca 4 adet irtibat kolu ile 2 adet yonca kolu inşaatı gerçekleştirilecek. Bu düzenleme sayesinde Bağlıca yerinde yaşayan vatandaşlar, Ankara Etraf Yolu’na iştirak sağlayarak, Bağlıca yerinden 2. bir giriş-çıkış imkanı bulacak.

Alternatif güzergahlarla trafik rahatlatılacak

Ankara’nın yapılaşma ve nüfus artışı cephesinden süratle gelişen bir nahiyesi olan Bağlıca’nın mevcut ve gelecekteki potansiyel trafik akım yoğunluklarını dikkate alan Büyükşehir Belediyesi, otoyola ilişkiler yaparak alternatif güzergahlarla trafiği rahatlatmayı amaçlıyor. Mevcut yollar nedeniyle Yapracık kesimindeki trafiğin de gelecekte olumsuz etkileneceğini tespit ettiklerini belirten Fen İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, “Bağlıca ve Yapracık yanlarına erişim sağlayan bir irtibat bulunmadığı için trafik yoğunluğu giderek artıyor. Buraya yapacağımız yol çalışmalarıyla Ankara Etraf Yolu’na direkt ilişki yaparak; trafik yoğunluğunun azaltılmasını, her cepheye süratli bir ulaşım imkanının sağlanmasını, ulaşım müddetinin azaltılmasını ve yakıt iktisadına ek sağlamayı amaçlıyoruz. Böylelikle hem kesimde yaşayan vatandaşlarımızın kent dışına hem de kent içi trafiğine geçişleri rahatlayacak” dediler.

Büyükşehir Belediyesi, Bağlıca nahiyesinden kent merkezi tarafındaki Dumlupınar Bulvarı ve 15 Temmuz Şehitler Bulvarı’na cephelenen trafiği temas yolu ile daha istikrarlı biçimde dağıtacak. Bağlıca yerinin gelecekteki trafik problemini değerli ölçüde rahatlatacak olan tali yol üzerine yapılacak temas yolu ile Bağlıca’dan gelen trafik güney istikamete, Yapracık’tan gelen trafik ise kuzey istikamete akacak. Otoyoldan gelenler tali yol aracılığıyla alt geçitten geçerek sola dönebilecek. Bu sayede otoyolda kuzeyden gelip Bağlıca istikametine, güneyden gelip Yapracık istikametine dönüş yapılabilecek. Ek şeritlerin de tasarlandığı alt geçit, 4 gidiş-4 geliş şeritten oluşacak. Tesis edilen çatal sayesinde ise sürücüler otoyoldan ayrıldıktan sonra Bağlıca ya da Yapracık tarafına geçiş sağlayabilecek.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.