En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

BAE ve İsrail’in ortasına F-35 girdi! ABD’nin de katılacağı üçlü tepe iptal edildi

Axios internet sitesinin mevzuyla ilgili 3 kaynağa dayandırdığı haberine nazaran, İsrail ile BAE ortasında “ilişkilerin büsbütün normalleşmesine …

BAE ve İsrail’in ortasına F-35 girdi! ABD’nin de katılacağı üçlü tepe iptal edildi
21 views
21 Eylül 2020 - 21:33

Axios internet sitesinin mevzuyla ilgili 3 kaynağa dayandırdığı haberine nazaran, İsrail ile BAE ortasında “ilişkilerin büsbütün normalleşmesine” yönelik varılan muahedenin akabinde, BAE’den sürpriz bir adım geldi. BAE, Netanyahu’nun ABD ile BAE ortasındaki F-35 konusunda yapılacak bir muahedeye karşı çıkmasının akabinde, cuma günü yapılacak İsrail-ABD-BAE üçlü toplantısını iptal etti.

BAE, İSRAİL’E ILETI VERMEK TOPLANTIYI İPTAL ETTİ

ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft’ın İsrail ve BAE’li mevkidaşlarını BM’de bir toplantıya çağırdığını anımsatan kaynaklar, Netanyahu’nun F-35 mutabakatına karşı çıkmasının akabinde BAE’nin İsrail’e bir ileti göndermek için bu toplantıyı iptal ettiğini belirtti.

Kaynaklar, toplantının iptaline ait Craft ve Beyaz Saray’ı bilgilendirdiğini de kelamlarına ekledi.

NETANYAHU, ARAP ÜLKELERİNE YAPILACAK SİLAH SATIŞINA KARŞI ÇIKMIŞTI

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Yedioth Ahronoth, Tel Aviv ile Abu Dabi ortasında alakaların olağanlaştırılması muahedesinin akabinde ABD’nin BAE’ye F-35 ve gelişmiş insansız hava aracı satışının önünün açıldığını yazmıştı.

Kelam konusu haberlerin akabinde 18 Ağustos’ta İsrail Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, “Başbakan (Netanyahu) başından beri İsrail ile barış mutabakatı yapan Arap ülkeleri de dahil olmak üzere Orta Doğu’daki tüm ülkelere F-35 ve öteki gelişmiş silahların satışına karşı çıkmıştır.” tabirine yerilmişti.

POMPEO, BAE’YE F-35 SATIŞI İÇİN AÇIK KAPI BIRAKTI

Öte yandan bugün İsrail’de bir ortaya gelen Netanyahu ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun ortak basın toplantısında F-35 konusu gündeme gelmişti.

Pompeo ise BAE’ye F-35 satışına açık kapı bırakarak, “ABD’nin (İsrail’in) niteliksel askeri üstünlüğüne ait yasal bir mecburiliği var ve buna uymaya devam edeceğiz. Lakin BAE ile de 20 yıldan fazla güvenlik münasebetimiz var. BAE’ye askeri yardım yaptık ve İran tehdidine karşı halkını müdafaası için BAE’ye gereksinim duyduğu ekipmanların sağlanması sürecini gözden geçirmeye devam edeceğiz. Bunu İsrail’e verdiğimiz kelamı koruyarak yerine getireceğiz.” tabirini kullanmıştı.

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,