En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Aydın’da yapılan körüklü çizmeler, dünyaya pazarlanıyor

Aydın’da yapılan körüklü çizmeler, dünyaya pazarlanıyor AYDIN’ın Efeler ilçesinde, babasından öğrendiği körüklü çizme imalatını sürdüren Serkan …

Aydın’da yapılan körüklü çizmeler, dünyaya pazarlanıyor
19 views
18 Eylül 2020 - 23:39

Aydın’da yapılan körüklü çizmeler, dünyaya pazarlanıyor

AYDIN’ın Efeler ilçesinde, babasından öğrendiği körüklü çizme imalatını sürdüren Serkan Gündüz (40), günlerce çalışıp ürettiği körüklü çizmeleri, başta Efe ve Yörükler olmak üzere Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanına gönderiyor.

Efeler ilçesi Kozdibi mevkinde küçük yaşlarda babasından öğrendiği kundura ve körüklü çizme imalatını sürdüren, evli ve 3 çocuk babası Serkan Gündüz, büsbütün el emeği göz ışığı yaptığı çizmeleri, Türkiye’nin başta Aydın olmak üzere, Uşak, Erzurum, Sivas, Afyonkarahisar ve çok sayıda vilayetine yollarken, dünyanın da dört bir yanına gönderiyor. Genelde Yörüklerin ve devecilerin giydiği körüklü çizmeler, cet binen ciritçilerin de tercihi oluyor. Büsbütün deri ile köseleden imal edilen körüklü çizme, yaz kış giyiliyor. Gündüz, 13 günde imalini tamamlayabildiği bir çift çizmeyi 1200 TL’ye sattığını söyledi.

‘BABAMDAN MİRAS KALDI’

Serkan Gündüz, körüklü çizmenin babası Nurşen Gündüz ve birlikte çalıştığı usta Cafer Sağdıç’tan kendisine kalan bir miras olduğunu belirterek, “1968 yılından beri birebir yerde işimizi sürdürüyoruz. Babamı geçen yıl kaybettim. Tıpkı dükkanda mesleği sürdürüyorum. Türkiye ve dünyanın her yerine körüklü çizme yolluyoruz. En son iki hafta evvel İsviçre’ye körüklü çizme yolladım. Geleneğimizin yurt dışında da sürdürülmesi bizim için çok onur ve gurur verici bir hadise. Çizmelerimiz büsbütün doğan ve deriden imal edilmektedir. Dışını dana derisi iç astarını ise keçi derisinden yapıyoruz. Topukları ise kat kat köseleden yapılmaktadır. Bu çizmelerde yapay hiçbir şey yok. Bu çizmeleri genelde Yörükler, deveciler, Yörük ağa ve beyefendileri giyiyor. Uşak, Erzurum, Sivas ve Afyonkarahisar’da cirit oynayanlara çok yolluyoruz. Bunun yanında özel günlerde de Efeler çok kullanıyor” dedi.

‘İNSAN UZUNLUĞUNA NAZARAN KÖRÜK’

Çizmedeki körüklerin insanın uzunluğuna nazaran yapıldığına değinen Gündüz, “Çizmeler boya nazaran 4 körükten başlar ve 11 körüğe kadar çıkar. Aldığımız çizme ölçülerine nazaran sınıflandırma yapıyoruz. Bu çizmeler dünyada yalnızca Aydın’da yapılır. Efeler ve Yörükler çok olduğu için körüklü çizmeye bizler daha çok sahip çıktığımız için burada yapılır. Çizmeleri yaz, kış tercih edilmesinin çok değer arz ediyor. Çizmedeki körüklerin ortasında hava sirkülasyonu vardır. Altı kösele içi dışı deri olduğundan ötürü içinde ne kadar terleme yaparsa yapsın ayaklar ne nasır ne de mantar olur. Hava sirkülasyonundan ötürü içerideki havayı dışarıya atabiliyor” diye konuştu.

Kaynak: DHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.