En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

AYDIN Kuşadası’nda şifa veren ‘kıyı sarımsakları’ çiçek açtı

Kuşadası’nda şifa veren ‘kıyı sarımsakları’ çiçek açtı AYDIN’ın Kuşadası ilçesinde, endemik bitki tiplerinden olan ‘kıyı sarımsakları’ çiçek …

AYDIN Kuşadası’nda şifa veren ‘kıyı sarımsakları’ çiçek açtı
16 views
31 Temmuz 2020 - 22:19

Kuşadası’nda şifa veren ‘kıyı sarımsakları’ çiçek açtı

AYDIN’ın Kuşadası ilçesinde, endemik bitki tiplerinden olan ‘kıyı sarımsakları’ çiçek açtı. Uzunluğu 1 metreye kadar uzayabilen ve Latince ismi ‘Allium Commutatum’ olan mor renkli bitkinin yüzünü göstermesi tabiat severler ortasında heyecan yarattı.

Türkiye’nin en kıymetli tabiat mirasları ortasında yer alan Kuşadası’ndaki Dilek Yarımadası Millli Parkı’nda bölgeye has endemik bitki tiplerinden olan ‘kıyı sarımsakları’ çiçek açmaya başladı. Uzunluğu 1 metreye kadar uzayabilen mor renkli kıyı sarımsakları tabiat severlerin ilgisini çekiyor. Görenleri kendine hayran bırakan kıyı sarımsakları, Türkiye’de birinci kere Dilek Yarımadası’nda kayıt altına alındığı için botanik bilimi açısından da başka bir kıymete sahip. Şifa verme özelliği de bulunan bitki, kent halkı tarafından tabiattan toplanıp başta romatizmal hastalıklar olmak üzere yüksek tansiyonun tedavisinde de kullanılıyor.

‘KORUNMASI GEREKİYOR’

Kıyı sarımsağının Türkiye genelinde 141 tipi bulunduğunu belirten Ekosistemi Muhafaza ve Tabiat Sevenler Derneği (EKODOSD) Lideri Bahattin Şoför, “Daha çok kayalık habitatlarda yetişen bu bitki ekseriyetle haziran ve temmuz aylarında çiçek açar. Ulusal Park’ın Aydınlık Koyu, İlyas Ağa mevkii ve Poyraz Koy civarındaki kıyı kayalıklarında ağır olarak görülür. Bitki, halk ortasında ilaç özelliği ile de bilinmektedir. Cinsin antibakteriyel tesirleri hakkında çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu cins içerisindeki çeşitlerinin birçoğu, çeşitli ülkelerde zerzevat, baharat ve süs bitkisi olarak kullanılıp, kültürü yapılmaktadır. Ekseriyetle iştah açıcı, tansiyon düşürücü özelliğe sahiptir” dedi.

Kaynak: DHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.