En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Ayasofya açıklamalarının akabinde Papa’ya sıkıntı soru: Cordoba için de acı çekiyor mu?

Ayasofya Camii’nin müze statüsünün değiştirilerek tekrar cami olarak ibadete açılması kararı milletlerarası toplulukta büyük yankı buldu. Batıdan …

Ayasofya açıklamalarının akabinde Papa’ya sıkıntı soru: Cordoba için de acı çekiyor mu?
12 views
31 Temmuz 2020 - 22:12

Ayasofya Camii’nin müze statüsünün değiştirilerek tekrar cami olarak ibadete açılması kararı milletlerarası toplulukta büyük yankı buldu. Batıdan reaksiyon gelirken, Müslüman dünyası memnuniyetini belirtti. Katolik dünyasının manevî başkanı Papa Francis ise dün yaptığı pazar vaazında bu hususa değindi ve “Çok acı çekiyorum” sözlerini kullandı. Papanın açıklamalarıyla ilgili tarihçi ve ilahiyatçılar reaksiyon gösterdi.

“KURTUBA’NIN KALBİNE KATEDRAL DİKTİLER”

Hürriyet’in haberine nazaran; Prof. Dr. Mehmet Özdemir (İslam Tarihçisi):

“Hıristiyan orduları Endülüs’te fethettikleri her yerde ulu mescitleri katedrale çeviriyorlardı. Başlarda Müslümanlar’ın kaldığı yerlerdeki birtakım küçük mescitleri bırakıyorlardı. 1502’den sonra küçük mescitler de kiliseye çevrildi. Kurtuba Ulu Camii’ni de tıpkı formda katedrale çevirdiler. Çok büyük ayin ve merasimlerle bunu yaptılar. Müslümanların girişine asla müsaade verilmedi. 1500’lerde caminin kalbinde bir katedral daha inşa ettiler. Caminin özgün yapısını bozdular. Papaların da bilgisi dahilinde yapıldı bunlar. Papa’nın dengeli olabilmesi için Endülüs’te ve öbür diğer diyarlarda kilise yahut katedrale çevrilen mescit ve mescitlere de üzülüyor olması gerekir.”

“IZDIRABIN İZLERİ TARİHİ METİNLERDE”

Dr. Ersin Adıgüzel (İstanbul Üniversitesi, Tarih Bölümü):

“756’da kuruluşundan itibaren Kurtuba kenti Endülüs’ün başşehriydi. Kurtuba Ulu Camii de bu kentte inşa edilen en büyük camiydi. 1236 yılında Müslümanlar bu kenti kaybettikten sonra cami katedrale çevrildi. Granada’da, Valencia’da, Toledo’da, Malaga’da ve öbür Endülüs kentlerindeki ulu mescitler yıkıldı ve yerine katedral yapıldı. Kurtuba Ulu Camii ise yıkılmadan katedrale çevrildi. Müslümanlar o günlerde yazdıkları şiirlerde bu durumdan duydukları derin tasası lisana getiriyorlardı. Onlarca, yüzlerce cami ve mescit vasfını kaybetmişti. Yalnızca Endülüs’tekiler değil bütün Müslümanlar bu ızdırabı duyuyorlardı. Tarihi ve edebi metinlerde bu ızdırabın izlerini kolaylıkla görebilirsiniz.”

PAPA NE DEMİŞTİ?

Katolik dünyasının manevî önderi Papa, haftalık pazar ayini için St. Peter’s Meydanı’nda Hristiyanlara seslendi. Papa Francis’in gündeminde Ayasofya Camii de vardı. Francis, Ayasofya için, “Aklım İstanbul’da. Ayasofya’yı düşünüyorum ve derin acı duyuyorum” tabirlerini kullandı.

CORDOBA 1236’DA KİLİSE YAPILDI

Günümüzde ‘Córdoba Katedrali’ olarak isimlendirilen İspanya’nın Cordoba kentindeki Kurtuba Ulu Camii (el-Mescidü’l-kebîr, el-Mescidü’l-câmi) Endülüs dinî mimarisinin en tanınmış ve en büyük binası. Imalini 786’da I. Abdurrahman başlattı. Endülüs’ün 1236’da Katolik Hristiyanların eline geçmesinden sonra kiliseye çevrildi. Minareleri yıkılarak çan kulesi yapıldı. Orta kısmına 1500’lerde bir katedral eklendi. 1984’te UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alındı. Müslümanlar katedralin bir kısmının ibadete tahsisi için UNESCO nezdinde de birçok teşebbüste bulundu ancak sonuç alınamadı. Şu an hem kilise olarak hizmet veriyor hem de turistik olarak gezilebiliyor.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.