En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye tehdit üzere kelamlar: Yeni yaptırımlar gündeme gelebilir

Fransa’nın daveti üzerine 27 ülke dışişleri bakanlarını bir ortaya getiren toplantıda, Türkiye ile AB’yi karşı karşıya getiren Doğu Akdeniz …

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye tehdit üzere kelamlar: Yeni yaptırımlar gündeme gelebilir
95 views
31 Temmuz 2020 - 21:43

Fransa’nın daveti üzerine 27 ülke dışişleri bakanlarını bir ortaya getiren toplantıda, Türkiye ile AB’yi karşı karşıya getiren Doğu Akdeniz buhranının yanı sıra Suriye ve Libya’da birtakım üye ülkelerle Ankara ortasında yaşanan gerginlikler de masaya yatırıldı. Toplantıda Türkiye ile artan gerginliğin diyalogla çözülememesi durumdan yeni yaptırımların gündeme gelebileceği kaydedildi.

BORELL YAPTIRIM BASKISINA DEĞİNDİ

Toplantı ile ilgili konuşan AB Dış Siyaset ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ülke bakanlarının kendisinden, “gerginliği azaltmaya katkıda bulunacak ve (AB ile Türkiye arasındaki) alakayı giderek gerilime sokan bahisleri anlamaya yönelik yollar aramasını” istediklerini söyledi.

Borrell, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hareketleri sonucu oluşan zorluklara karşı verilebilecek cevap noktasında da birtakım seçenekler hazırlayacağım” dedi. Borrell, kimi ülkelerin yaptırım baskısına rağmen, gerginliği azaltmanın değerine de vurgu yaptı.

Josep Borrell

ALMAN BAKAN DİYALOĞUN KIYMETINE DİKKAT ÇEKTİ

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da, zorluklara karşın Türkiye’nin AB açısından “stratejik önemini” koruduğunu ve diyaloğu sürdürmenin değerli olduğunu vurguladı. Maas, “Fakat Akdeniz’deki sondaj çalışmaları üzere AB üyesi ülkelerin çıkarlarını etkileyen alanlarda Türkiye’den olumlu sinyaller beklediğimizi de açıkça belirttik” dedi.

TÜRKİYE’NİN AFASOFYA KARARI DA KINANDI

Mart ayında uygulanmaya başlayan korona tedbirlerinin akabinde Brüksel‘de bugün birinci kere yüz yüze toplanan AB dışişleri bakanları, Türkiye ile yaşanan meseleleri masaya yatırıldı. Dışişleri Bakanlarının, Ayasofya’nın yine cami olarak ibadete açılmasını kınadığını aktaran Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türk yetkililere kararlarını gözden geçirmeleri için davette bulundu.

TOPLANTIYI FRANSA TALEP ETTİ

Toplantıyı talep eden Fransa ile Türkiye alakaları, iki ülkenin Libya siyasetleri nedeniyle gerilmiş durumda. Fransa, 10 Haziran’da Libya açıklarında Türk ve Fransız savaş gemileri ortasında yaşanan tansiyonu evvel NATO’ya taşımış, orada tezlerinin desteklenmemesi üzerine Türkiye ile bağlantıları bu defa AB platformuna taşıma kararı almıştı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves le Drian, 1 Temmuz’da yaptığı bir açıklamada da Doğu Akdeniz’de hidrokarbon faaliyetlerini sürdüren Türkiye’ye karşı Temmuz 2019’da alınan kararlara ek yaptırımların alınabileceğini kaydetmişti.

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, kurul toplantısı öncesinde geçen hafta Türkiye’yi ziyaret etmişti.

Ziyaretin akabinde düzenlenen basın toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “AB Türkiye aleyhine kararlar alırsa bunun z. Bu da tahlile katkı sunmaz, daha da derinleştirir” demişti.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,