En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

ANTALYA ‘Zararlı’ diye yerlerden söküp atılan kaparinin kilosu 2.5 euro

‘Zararlı’ diye yerlerden söküp atılan kaparinin kilosu 2.5 euro ANTALYA’nın Kumluca ilçesinde Ethem ve Seher Kayaeşen çifti, nahiye halkının …

ANTALYA ‘Zararlı’ diye yerlerden söküp atılan kaparinin kilosu 2.5 euro
30 views
12 Temmuz 2020 - 22:08

‘Zararlı’ diye yerlerden söküp atılan kaparinin kilosu 2.5 euro

ANTALYA’nın Kumluca ilçesinde Ethem ve Seher Kayaeşen çifti, nahiye halkının zararlı olduğu gerekçesiyle yerlerinden söküp attığı kapari bitkisinin deneme üretimine başladı. Ticari olarak kullanılan kapari bitkisinin milletlerarası piyasada kilosunun 2,5 euro olduğunu söyleyen Ethem Kayaeşen, önümüzdeki yıl ticari tonaja ulaşacaklarını söyledi. Kumluca Ziraat Odası Lideri Hidayet Kökce de Yol kenarında yahut topraklarımızın kenarlarında bulunan kapari bitkisini ‘yaban böğürtleni’ diye söküp atıyorduk. Halbuki altın kadar kıymeti varmış dedi.

Kumluca’ya bağlı Yazır Mahallesi’nde oturan Ethem ve Seher Kayaeşen çifti, daha evvel yer halkının ‘yaban böğürtleni’ olarak bildiği ve zararlı olduğunu düşündüğü için söküp, attığı bitkinin ticari olarak pahalı bir bitki olan kapari olduğunu öğrendi. Bunun üzerine bitkiyi üretmeye karar veren çift, 9 dönümlük yerlerine deneme gayeli yaklaşık 4500 kapari fidanı dikti. Geçen yıl dikilen fidanlar bu yıl eser vermeye başladı.

‘İLAÇ SANAYİ VE AZIK MEYDANINDA KULLANILIYOR’

Üretici Ethem Kayaeşen, turşu, reçel ve çayı ekonomik ortamda kullanılan kaparinin milletlerarası piyasada kilosunun 2,5 euro civarında olduğunu ve bu bitkinin ticaretinin İspanya‘nın elinde olduğunu söyledi. Ethem Kayaeşen, Yaklaşık 9 dönüm yerde 4500 fidanımız var. Kendileri bu işi yapan arkadaşlarımla konuşurken bunu öğrendik. Ondan sonra araştırma içerisine girdik. Şahsen kendimiz de kapari eserlerini tüketmeye başladık. Dünyada çok fazla bir alanı var bu kaparinin. İlaç sanayi ve besin ortamında kullanılıyor. Biz de bu yüzden ekonomik kıymeti olduğunu düşündüğümüz için bu türlü bir işe girdik. Araştırmalarımız neticesinde İspanya’nın kapari ticaretinin merkezi haline geldiğini öğrendik. Dünyadaki kapari üretimin hepsi İspanya’ya gidiyor. Harmanlandıktan sonra İspanya’dan da mamul olarak tekrar dünyaya dağıtılıyor. Araştırmalarımızdan öğrendiğimize nazaran ilaç ve boya endüstrisinde de çok kullanılan bir eser. İçerisindeki mineraller açısından da çok varlıklı dedi.

70 YIL ÖMRÜ VAR, GÜBRE VE SU İSTEMİYOR

Kapari bitkisinin ömrünün çok uzun olduğunu aktaran Ethem Kayaeşen, Yaklaşık 60- 70 yıl hiç zarar görmeyen ve su istemeyen bir bitki. Zira kökleri toprağın altında çok derinliklere iniyor. Önümüzdeki yıl ticari tonaja ulaşacağız. Artık turşu haline getirip, kendimiz için ve eş dosta ikram ediyoruz. Biz ilerleyen devirlerde kaparinin reçel, çay ve turşusunu yaparak pazarlayacağız. Bugünkü piyasa fiyatı 2.5 euro diye konuştu.

‘KUMLUCA’YI KAPARİ ÜRETİMİNİN MERKEZİ YAPACAĞIZ’

Seher Kayaeşen, kapari üretiminde Orman İşletme Şefliğinden emekli ablası İlkay Karatekeli’nin deneyim ve tecrübelerinin tesiri olduğunu belirterek, Eşimle birlikte kapari üretimine başladık. Kumluca kapari üretimine en müsait bölge. Çok verimli ve çok yararlı bir bitki. İnşallah Kumluca’yı kapari üretiminin merkezi yapacağız dedi.

‘ARAZİLERİMİZDEN SÖKÜP ATIYORDUK, MEĞERSE ALTIN DEĞERİNDEYMİŞ’

Kumluca Ziraat Odası Yöneticisi Hidayet Kökce de şöyle dedi

Çocukluğumuzdan beri Kumluca’da mahsusen kırsal yerde bunuyordu. Bu bitkinin ismi kapariymiş lakin biz bilmiyorduk. Bunun kıymetini yeni yeni öğrenmeye başladık. Yol kenarında yahut yerlerimizin kenarlarında bulunan kapari bitkisinin ‘yaban böğürtleni’ diye söküp atıyorduk. Meğer altın kadar kıymeti varmış. Kırsal toprakta, suyun olmadığı mahalde, yamaç mekanlarda, bedelli olmayan yerlerde altın niteliğinde bir bitkimiz. Biz daha evvel dikkate almadığımız böğürtlen diye söküp attığımız bitki kapari çıktı. Bu deneme üretimini yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Başarılı buluyorum. Kapari üretmek isteyen çiftçilerimize elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağız. Kapari ekimi yapan kardeşlerimiz pazarda bir eza olmadığı söylüyorlar.

Kaynak: DHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.