En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

ANTALYA Bağışlar otizmli bireylere

Bağışlar otizmli bireylere ANTALYA’da, koronavirüs önlemleri kapsamında meskenden çıkmayan 13 bayan, klâsik dikiş tekniklerinden saçaklama …

ANTALYA Bağışlar otizmli bireylere
31 views
11 Ağustos 2020 - 21:11

Bağışlar otizmli bireylere

ANTALYA’da, koronavirüs önlemleri kapsamında meskenden çıkmayan 13 bayan, klâsik dikiş tekniklerinden saçaklama idaresiyle 48 modülden 6 metrekarelik kilim oluşturdu. 1 ayda oluşturulan ‘korona kilimi’ için bağış yapıldı. Elde edilen gelir, otizmli bireyler için bağışlandı.

Antalya’da koronavirüse karşı sanat hareketi için 13 bayan dikiş makinelerinin başına geçti. Bayanlar, meskenlerinde klasik dikiş tekniklerinden saçaklama tekniğini kullanarak, ‘korona kilimi’ni oluşturdu. Konutlarında modül kumaşları, giyilmeyen kıyafetleri kıymetlendiren bayanlar, kenarı 40 santimetre olan karelerden 48 farklı modül dikti. Her biri 6 kat kumaşla işlenen ve desenlenen kareler, sokağa çıkma yasaklarının esnetilmesiyle birleştirildi ve ortaya kilim yahut yatak örtüsü olarak kullanılabilecek 6 metrekarelik çalışma çıktı.

‘Koronavirüse karşı sanat eylemi’ olarak çıkan bu çalışma, Muratpaşa Belediyesi tarafından toplumsal sorumluluk projesine dönüştürüldü. Korona kilimi Aydın Kanza Stant Salonu’nda yapılan müzayedede satışa çıkartıldı. Müzayedenin ilerleyen dakikalarında, kilim için bağış yapılmasına karar verildi. ‘Otistik Çocuklarımız Sanatla Memnun Olsun’ başlığıyla gerçekleştirilen bağıştan elde edilen gelir, Antalya Otistik Bireyler Spor Kulübü Derneği’ne bağışlandı. Antalya’da bulunan bir otel tarafından otizmli öğrencilerin okuluna bir klima bağışladı.

Ahmet Muhtar Kızıltan, bayanların faaliyetlerini desteklemek gayesiyle, Ulusal Çaba devrinde Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının devir kartpostallarının orjinal halindeki gravürünü de satış için müzayedeye bağışladı. En çok bağış yapan kişi hem kilimin hem de gravürün sahibi olacak. Korona kiliminin son düzenlemelerinE, müzayedeye gelenler düğme yapıştırarak dayanak doldu. Otizmli bir genç de korona kiliminin son dokunuşunu yaptı.

Kaynak: DHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,