En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

“Altın devinde miras kavgası” haberlerine İstanbul Altın Rafinerisi’nden açıklama geldi

Geçtiğimiz günlerde birtakım basın kuruluşlarında taraf alan “Altın devinde miras kavgası” isimli haber için İstanbul Altın Rafinerisi’nden bir …

“Altın devinde miras kavgası” haberlerine İstanbul Altın Rafinerisi’nden açıklama geldi
13 views
29 Haziran 2020 - 21:12

Geçtiğimiz günlerde birtakım basın kuruluşlarında taraf alan “Altın devinde miras kavgası” isimli haber için İstanbul Altın Rafinerisi‘nden bir açıklama geldi. İtibarlarının zedelendiğini belirten şirket, kelam konusu argümanları kesin bir lisanla yalanladı.

İstanbul Altın Rafinerisi’nden yapılan açıklamada şu tabirler mekan aldı:

“19.06.2020 tarihinde bir gazetenin ön sahifeden girilerek, ayrıyeten iktisat sahifesinde büyük bölge ayrılmış olan haber esas alınarak, kimi gazetelerde ve medya sitelerinde mahal bulan “Miras Kavgası” haberinde yan alan birtakım savlar şirketimizi gaye aldığından ve itibarını zedeleyecek ögeler içerdiğinden yanıt hakkı doğmuştur.

İstanbul Altın Rafinerisi, İstanbul Sanayi Odası en büyük şirketler listesinde birinci yirmide, devlet ihracatında ise, birinci onda taraf alan, halka açık olmayan, pahalı metal dalında LBMA (London Bullion Market Association) tarafından akredite edilmiş, altınları dünyada kabul gören 68 rafineriden biri olan, velev dünyaca kabul gören bu 68 rafineri içerisinde büyüklük itibarı ile birinci onda bulunan, tüm dünyada yüksek repütasyona ve saygınlığa sahip küresel bir firmadır.

“MİRAS HENGAMESI YAŞANMAMIŞTIR”

Şirketimiz 1996 yılında kurulmuş olup, 2002 yılında Halaç Ailesi’nin (Fazlı Halaç, Ömer Halaç, Özkan Halaç ve Özcan Halaç) İstanbul Altın Rafinerisi paylarının çoğunluğunu alması ile faaliyetine devam etmiştir. 2008 yılında hissedarlardan Ömer Halaç’ın vefat etmesi ile, yaklaşık 12 yıldır Ömer Halaç’ın varisleri, Özcan Halaç, Fazlı Halaç ve gayrı kurucu ortaklar Umumî Heyetlerde temsil edilmekte ve şirket, profesyonel bir Idare Konseyi tarafından muvaffakiyet ile yönetilmektedir.

Bugün tüm bu yaşanan süreç göstermektedir ki, ne aile içinde ne de şirkette bir miras hengamesi oluşmamış, miras hukuku külliyen mekanını bulmuş ve şirket payları varislere geçmiş, 12 yıl boyunca misli ile büyüyen şirkette yaşanan anamal artışlarında da her vakit varislerin pay nispetleri korunmuştur.

“BU DAVALARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU ŞİRKET LEHİNE SONUÇLANDI”

Laf konusu haberin içeriğini oluşturan süreçler ise, vefat tarihinden itibaren miras konusunda rastgele bir arbede olmamasına karşın, rahmetli Ömer Halaç’ın eşi İlknur Halaç’ın şahsi husumet ve hırslarla açmış olduğu çeşitli davaların bugüne kadar sürmesi ile ortaya çıkan uzunca bir süreç olup, haber pahası taşıyacak yeni bir durum kelam konusu değildir. Bu süreç uzun bir süreç olup şirkete karşı çok sayıda dava vardır ve bu davaların büyük çoğunluğu şirket lehine sonuçlanmış, devam edenler de bilirkişi raporları ile şirketin haklılığı kanıtlanmıştır.

Argümanları başlıklar halinde yanıtlandırmak gerekirse;

1- 3 evladı olan İlknur Halaç’ın şirkette yüzde 32 paya sahip olduğu tezi gerçek dışıdır. Kendisinin şirketteki payı yüzde 7,9’dur. Reşit olmayan 2 evladının payları 20.02.2020 tarihine kadar ana İlknur Halaç tarafından temsil edilmekte iken, sonrasında 20.02.2020 tarihinde duruşmanın verdiği karar ile evlatların paylarının temsili ana İlknur Halaç’tan alınarak, hakikat yönetilmesi ve yönetimi gayesiyle kayyum idaresine bırakılmıştır. Şirketimiz için bu payların muhatabı kayyumluk müessesidir. Gayri 3. evlat İlker Halaç ise, reşit olduğu tarihten itibaren kendi paylarının sahibi ve Idare Konseyi üyesidir.

2- İlknur Halaç sahip olduğu hisseye ait haklarını kullanamadığını sav etmektedir. Bu tezlerin tamamı gerçek dışıdır. Hissedar olarak hisseleri bugüne kadar yapılan tüm şirket umumî heyetlerinde gerek kendisi gerekse vekilleri aracılığı ile temsil edilmiştir. Şirketimiz her Umumî Kurul’dan evvel yasa gereği ortakların şirket defterlerini inceleyebilmesi için şirket merkezinde hazır bulundurmaktadır. Hakikaten İlknur Halaç da vekilleri vasıtası ile bu kayıtları incelemiştir. Şirkete alınmaması üzere bir durum katiyetle gerçek dışıdır.

3- Hususî denetçi konusu ise, 2017-2018 yılları arasındaki 1 yıllık bir devir için İlknur Halaç’ın talebi üzerine duruşmanın, Türk Ticaret Kanunu gereği azınlık hakkı sebebi ile verdiği sonlu bir murakabedir. Şirketimiz Milletlerarası Bağımsız Murakabe firmaları tarafından ve yeminli mali müşavirler aracılığı ile zati daima denetlenmektedir ve raporlar mütemadi yayınlanmaktadır.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.