En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Aksaray’ın gençlik iksiri ‘Goji Berry’ hücreleri yeniliyor

Aksaray’ın gençlik iksiri ‘Goji Berry’ hücreleri yeniliyor AKSARAY – Aksaray’da organik yetiştirilen Goji Berry meyvesi ihraç ediliyor …

Aksaray’ın gençlik iksiri ‘Goji Berry’ hücreleri yeniliyor
5 views
15 Eylül 2020 - 23:28

Aksaray’ın gençlik iksiri ‘Goji Berry’ hücreleri yeniliyor

AKSARAY – Aksaray’da organik yetiştirilen Goji Berry meyvesi ihraç ediliyor. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde dünyada dikkat çeken sıhhat deposu bir meyve olan Goji Berry hücre yenilemesinde tesir gösterirken, kanser hücrelerinin de gelişmesini engelleyerek birçok hastalığa yarar sağlıyor.

Aksaray’ın Hasan Dağı eteklerinde yetiştirilen ve yararı saymakla bitmeyen 2017 Oscar kalite ödüllü Goji Berry meyvesini üreten Mehmet Çekil meyvenin Çin’deki isminin gençlik iksiri olarak isimlendirildiğini söyledi. Hücre yenileme ve kanser hücrelerinin gelişmesini engelleme üzere birçok hastalıkta tesirli olan Goji Berry’nin yaşlanmaya da tesir gösterdiğini belirten Çekil, “Goji Berry tıbbi aromatik bir bitki. Goji Berry’nin ana vatanı Tibet. Çin’de çok üretiliyor. Şu anda dünya piyasasına Çin hakim. Ülkemizde de son 8-10 yıldır bahçeler kurulmaya başladı. Bizim bahçemiz de 6 yaşında. Geçen yıl ve bu yıl önemli eser aldık. Goji Berry’nin birçok hastalığa yararı var. Önde gelen şeyler, prostata düzgün geliyor, kanser hücrelerinin gelişmesini engelliyor, antioksidan bir bitki, kan basıncını artırıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Hücre yenilemesinde büyük yararı var. İdrar yollarında yararı var. İnsan bedeni belirli bir yaştan sonra ölen hücrelerin yerine yenilerini yaparken, diyelim 1 milyon hücre ölmüş ise 900 binini yeniliyor. Yaşlılık da bu türlü oluşuyor. Lakin Goji Berry’ye gençlik iksiri denmesinin sebebi hücre yenileme özelliği var. Yaşlanmayı geciktiriyor, ciltteki kırışıklığı geciktiriyor” dedi.

“Tıbbi aromatik ve antioksidan içeren bir meyve”

Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav ise Goji Berry meyvesinin tıbbi aromatik ve antioksidan içeren bir meyve olduğunu belirterek, “Goji Berry antioksidan bir bitki. Birebir vakitte tıbbi aromatik bir bitki. Vilayetimizde de Goji Berry alternatif bir eser olarak 2018 yılında bir çiftçimize Goji Berry bahçesi kurulmasına teknik dayanak verdik. Birebir vakitte çiftçimiz bu bahçeyle yılın tarım mükafatını aldı. Bu bahçede şu anda yem yaş hem kuru Goji Berry üretiliyor. Buradan da hem Türkiye’ye hem yurt dışına satılıyor. Bu meyvenin antioksidan tesirinden ötürü bağışıklık sistemini kuvvetlendirme ve birçok hastalığa da güzel geliyor. Şu an için üretim de devam ediyor” diye konuştu.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.