En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

AK Parti’li Kirazoğlu, askeri yerde düzenlemeler içeren kanun teklifinin ayrıntılarını açıkladı

AK Parti’li Kirazoğlu, askeri sahada düzenlemeler içeren kanun teklifinin ayrıntılarını açıkladı TBMM Ulusal Savunma Komitesi Sözcüsü ve AK …

AK Parti’li Kirazoğlu, askeri yerde düzenlemeler içeren kanun teklifinin ayrıntılarını açıkladı
20 views
15 Temmuz 2020 - 21:55

AK Parti’li Kirazoğlu, askeri sahada düzenlemeler içeren kanun teklifinin ayrıntılarını açıkladı

TBMM Ulusal Savunma Komitesi Sözcüsü ve AK Parti Gaziantep Mehmet Sait Kirazoğlu, ‘Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu’na ait, “Askerimizin tecrübesinden daha fazla istifade etmek için astsubay, kıdemli başçavuşların 55 olan emeklilik yaşını, istedikleri ve sicil notlarının münasebetli olması halinde ve kumandanlarının da münâsib görmesi halinde birinci evvel 2 yıl olmak üzere 1’er yıl artırarak 60 yaşına kadar uzatmanın önünü açıyoruz” dedi.

TBMM Başkanlığı’na sunulan, ‘Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu’na ait teklifin sahibi Ulusal Savunma Encümeni Sözcüsü ve AK Parti Gaziantep Mehmet Sait Kirazoğlu, düzenlemenin ayrıntılarını anlattı. Kirazoğlu, laf konusu teklife 1 yıldır çalışıldığını ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne mütenasip hale getirildiğini söyledi. Düzenlemenin mahsusen askeri çalışanın özlük haklarını güzelleştirdiğini kaydeden Kirazoğlu, şöyle konuştu:

“Askerimizin tecrübesinden daha fazla istifade etmek için astsubay, kıdemli başçavuşların 55 olan emeklilik yaşını, istedikleri ve sicil notlarının iyi olması halinde ve kumandanlarının da elverişli görmesi halinde birinci evvel 2 yıl olmak üzere 1’er yıl artırarak 60 yaşına kadar uzatmanın önünü açıyoruz. ‘Harcırah Kanunu’ ile mahsusen kritik vilayetlerde hizmet yapan askeri işçi için artı haklar getiriliyor. Ulusal Savunma Üniversitesi kuruldu. Bu bünyede eğitim gören tüm mektepliler için askeri harçlıklarda yeni bir düzenleme yapıyoruz. Kademeli halde harçlıkları 2 katına çıkarıyoruz. Askeri işçinin özlük haklarında uygunlaştırma yapıyoruz. Hem karargahta hizmet yapan hem hudutlarda vazife yapanlara farklı kademeler olmak üzeri 3 binden 6 bine kadar uygunlaştırma öngörüyoruz. Silahlı kuvvetler bünyesinde tecrübe ve birikim sahibi olmuş birçok işçi için üst rütbeye geçiş testlerine ek imtihan hakkı getiriyoruz. Sözleşmeli yiğit ve erbaşlar için de biz bunların çalışma noktalarını güzelleştirme noktasında akşamları ve hafta sonları konutlarına çıkma müsaadesi getirilecek. Aile yardım ödeneğinden de yararlanmıyorlardı. Çalışmayan eş için ödenen minimum rakam artık sözleşmeli yiğit ve erbaşlara da ödenecek.”

YENİ SİSTEME KOORDINASYON

AK Parti’li Kirazoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile TSK’da kimi değişikler yapılması nedeniyle yeni düzenlemeye muhtaçlık olduğunu söyledi. Kirazoğlu, şunları kaydetti:

“Milli Savunma Bakanlığı’nda değişiklik oldu. Genelkurmay’ın bakanlığa bağlanması, kuvvet komutanlıklarının yine organize edilmesi üzere değişiklikler ile birlikte boşluk ortaya çıktı. Burada disiplin konseyleri ile ilgili boşluk ortaya çıktı. Bu boşluğun en müsait halde kıymetlendirilerek, yeni disiplin konseylerinin, bu kanunda belirtilen düzenleme çerçevesinde ilgililerin iştiraki ile oluşturulması, orgeneral ve amiraller hakkında da bakanlık bünyesinde oluşturulacak bir disiplin kurulunca karar verilmesi teklif ediliyor. Silahlı kuvvetlerden bir formda disiplinsizlik nedeniyle emekli olan insanların, hizmetleri esnasında işledikleri disiplinsizlik nedeniyle cezasız kalmaları laf konusuydu. Artık yapılacak düzenleme ile vazifeden ayrılsa bile o disiplinsizliğe karşı gerekli disiplin heyetleri inceleme yaparak karara varabilecek.” Ulusal Savunma Encümeni Sözcüsü Kirazoğlu, Savunma Sanayii Başkanlığı’na insan gücünü artırmak için salahiyet verildiğini belirterek, fiyat ve koşulların da artırılacağını söyledi.

MANZARA GEÇİLECEK Besti KARALAR- Fatih ERDOĞAN/ANKARA, (DHA) –

Kaynak: DHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.