En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Adrenalin tutkunlarına: Mercedes-AMG E 63 4MATIC + Sedan ve Estate

Yüksek performanslı motora sahip E-Serisi, 1986 yılının “The Hammer” efsanesinden bu yana Mercedes-AMG markasının en kıymetli modellerinden biri …

Adrenalin tutkunlarına: Mercedes-AMG E 63 4MATIC + Sedan ve Estate
116 views
25 Haziran 2020 - 21:45

Yüksek performanslı motora sahip E-Serisi, 1986 yılının “The Hammer” efsanesinden bu yana Mercedes-AMG markasının en kıymetli modellerinden biri olarak öne çıkıyor.

En şimdiki nesilde sportif sürüş dinamikleri daha fazla konforla birleştirilirken, tasarım noktasında da kapsamlı bir güncelleme gerçekleştiriliyor.

Daha ince MULTIBEAM LED teknolojili ön farlar, daha geniş ve dolgun çamurluklar ve hatları yine yorumlanan güç kubbelerine sahip motor kaputu ile büsbütün yeni ve çok daha dinamik bir ön görünüm ortaya çıkıyor. Üç adet büyük ve fonksiyon açısından kıymetli hava girişi ve kanatçıklarla tekrar tasarlanan ön tampon bir yandan arabanın sportif ve dinamik dizaynını desteklerken gayrı yandan ise ön akstaki kaldırma kuvvetini azaltıyor. Elden geçirilen iç mekan daha da cazip ve etkileyici bir görünüm sunuyor. 2 adet 12.3 inç, geniş ekranlı kokpit, yeni AMG Performance direksiyon ve AMG’ye has fonksiyon ve göstergelere sahip olan MBUX bilgi-eğlence sistemi üzere detaylar AMG aidiyetine vurgu yapıyor.

Daha hafif ve daha zarif

Sedana arttan bakıldığında yeni, daha ince ve artık iki modül olan art stop lambalar acilen göze çarpıyor. Bagaj kapağına kadar uzanan stop lambaları parlak krom bir çıta ile görsel olarak birbirine bağlanıyor. Estate gövde tipinde ise krom çıta, dış taraftaki stop lambasına kadar uzanıyor. Form olarak değişmese de stop lambalarının iç tasarımı Sedan versiyon ile tıpkı olacak biçimde yenileniyor. Sedan versiyonun bagaj kapağının üzerindeki zarif spoyler gövde renginde boyanırken, isteğe bağlı olarak sunulan AMG Dış Mekan Karbon-fiber paketi IIile birlikte spoyler karbon görünüme bürünüyor.

Yine tasarlanan art tampon gerek Sedan gerekse de Estate gövde tipinde daha geniş ve olgun bir görünüm sunarken arabanın aerodinamik yapısına vurgu yapıyor. Parlak siyah alt kısımda tampon boyunca soldan sağa uzanarak tasarımı yenilenen çift egzoz çıkışlarını içine alan Silver Shadow bir çıta dikkat çekiyor. Laf konusu çıta isteğe bağlı olarak sunulan AMG Night Paket ile parlak siyah bir görünüm kazanırken, AMG Dış Mekan Karbon-fiber paketi ile karbon görünüme bürünüyor. Hatları yuvarlatılan 90 mm çapındaki trapez halindeki egzoz çıkışları baz versiyonda krom olarak ve S versiyonunda mat titanyum olarak sunuluyor. Yenilenen difüzör ile birlikte daha dinamik ve derli toplu bir görünüm ortaya çıkıyor.

Sportif dokunuşlar ve kaliteli iç mekan

Kaliteli gereçlerle ve büyük bir ihtimamla yerleştirilen iç mekan AMG Performans detaylarıyla yüksek kalite algısı ve üst seviye bir sportiflik duygusu uyandırıyor. Ön koltuk sırtlıklarındaki “AMG” logosuyla AMG’ye has forma sahip napa deri koltuklar güçlü yan destekleriyle vücudu kavrarken birebir devirde yüksek uzun yol konforuyla dikkat çekiyor. İsteğe bağlı olarak farklı deri seçenekleri yahut entegre başlıklar ve daha da güçlendirilmiş yan destekleriyle AMG Performans spor koltuklar da sunuluyor.

Dokunmatik ekran ile Touchpad fonksiyonları ve akıllı sesli komut özelliği ile MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) AMG’ye mahsus fonksiyon ve göstergeler dikkat çekiyor. Göstergeler ve multimedya ekranına ilişkin iki ekran tek bir cam altında birleşerek Widescreen-Cockpit mimarisini meydana getiriyor. Baz versiyonda 10,25 inçlik ekranlar kullanılırken S versiyonunda 12,25 inçlik daha büyük ekranlar sunuluyor. Kullanıcı “Modern klasik”, “Spor” ve “Süper spor” olmak üzere üç farklı gösterge dizaynından birini seçebiliyor. Sürücü ayrıyeten AMG menüsü üzerinden; motor doneleri, vites göstergesi, warm-up, Set-Up, G-Metre yahut RACETIMER üzere AMG’ye has dataları ekrana getirebiliyor.

Ek özellikleriyle “Hey Mercedes”

“Hey Mercedes” tabiriyle aktifleşen sesli komut sistemi de standart donanım olarak sunuluyor. MBUX, bünyesindeki yapay zeka sayesinde dolaylı olarak söz edilse bile bilgi-eğlence yahut araç kumandası ile ilgili tüm söz ve kalıpları anlıyor. MBUX, seslenirken “Siz” konumuna, daha samimi olan “Sen” formunda hitap ediyor. Böylelikle ferdî bir asistan olarak konumlandırılan MBUX ile sürücü arasındaki duygusal bağ güçlendiriliyor.

Çift uzantılı dizaynıyla yeni AMG Performans direksiyon simidi

Çift uzantılı tasarımı ve kusursuz bir biçimde entegre edilen kumanda düğmeleriyle yeni AMG Performans direksiyon simidi, araba ve sürücü arasındaki bağı daha da güçlendiriyor. Üç modül çift kollu dizaynıyla direksiyon tasarruf ergonomisi sunarken alt kenarı düz tasarım motorsporlarına gönderme yapıyor. Direksiyon DINAMICA mikrofiber yahut deri ile DINAMICA mikrofiber kombinasyonu olmak üzere farklı kaplamalarla tercih edilebiliyor. Ayrıyeten isteğe bağlı olarak direksiyon ısıtması da sunuluyor. Kişisel sensörler sürücünün ellerinin direksiyonda olup olmadığını takip edebiliyor; sürücünün ellerinin direksiyonda olmadığını algılayan sistem evvel sürücüyü uyarıyor, devamında gerekli görürse acil durum frenlerini aktifleştiriyor.

Direksiyona entegre edilen kumanda düğmeleri

Direksiyon kollarına çok başarılı bir formda entegre edilen kumanda düğmeleri şık bir görünüm sunarken birebir vakitte sembollerin üzerindeki dokunsal yüzeyler tasarrufu kolaylaştırıyor. Sürücü, bilgi-eğlence sistemi, gösterge paneli, sürat sabitleme sistemi, telefon ve ses sistemi olmak üzere birçok fonksiyona direksiyon üzerinden erişim sağlayabiliyor. Baz versiyonda isteğe bağlı ve S versiyonda standart olarak sunulan AMG düğmeleri ise sürüş programları dışında kişiselleştirilmek üzere tanımlanan birtakım fonksiyona erişim sağlıyor.

Direksiyonun sol ve sağ tarafında konumlandırılan alüminyum elcikler AMG SPEEDSHIFT MCT 9G- şanzımanın viteslerini manuel değiştirme imkanı sunuyor. Tasarruf ergonomisini arttırmak üzere büyütülen elcikler, biraz daha aşağıda konumlandırılıyor.

Orta konsolda; sürüş programları, ses açma-kısma, üç kademeli ESP, manuel şanzıman modu, adaptif süspansiyon ayarı, isteğe bağlı olarak sunulan AMG Performance egzoz sistemi ECO start-stop fonksiyonu ve geri görüş kamerası üzere fonksiyonlara erişim sağlayan kumanda düğmeleri bulunuyor. Kauçuk benekli AMG pedallar dışında AMG logolu kapı eşik kaplamaları ve siyah paspas seti sportiflik vurgusunu güçlendiriyor. Bunun dışında karbon da dahil olmak üzere farklı AMG trim seçenekleri de sunuluyor.

Twin-Scroll turbo beslemeye sahip 4,0 litre hacimli AMG V8-Biturbo motor

AMG’nin 4,0 litre V8 Biturbo motoru E 63 S 4MATIC+ versiyonunda 612 PS (450 kW) güç ve 2.500 ile 4.500 d/d aralığında 850 Nm tork üretiyor. Baz versiyon olan E 63 4MATIC+, 571 PS (420 kW) güç ve 750 Nm tork üretiyor. S versiyonu 0’dan 100 km/s’ye 3,4 saniyede ulaşırken baz versiyon 3,5 saniyeye gereksinim duyuyor. Estate gövde tipinin hızlanma kıymeti ise S versiyonunda 3,5 saniye ve baz versiyonda 3,6 saniye.

AMG 4,0 Litre V8 motorda yüksek güç üretimi ve hassas gaz reaksiyonları için Twin-Scroll teknolojisine sahip iki adet turbo besleme kullanılıyor. Böylelikle geri basınç ve gaz dönüşümü optimize ediliyor. Standart olarak sunulan silindir kapatma özelliği ve gayri tedbirler sayesinde her iki versiyonda yüksek verimlilik seviyesiyle dikkat çekiyor. Silindir kapatma özelliği “Konfor” modunda 1.000 ile 3.250 d/d aralığında devreye giriyor. Gösterge panelindeki bir ikaz lambası silindir kapatma özelliğinin devrede olup olmadığını sürücüye bildiriyor. Dört silindirden sekiz silindire yahut tam karşıtı, geçiş son radde süratli ve sarsıntısız gerçekleşiyor, yolcular geçişi hissetmiyor.

AMG SPEEDSHIFT MCT 9 vitesli otomatik şanzıman

AMG SPEEDSHIFT MCT 9 vitesli otomatik şanzıman performans modellerinin gereksinimlerine münasebetli olarak ayarlandı. Şanzıman son nokta süratli vites geçişleri, tek seferde birden fazla vites küçültme ve ara gazı üzere özelliklerle sürüş keyfine ek sağlıyor. Çok plakalı ıslak kavrama tork konvertörünün mekanını alıyor. Böylelikle yük tasarrufu sağlanırken gaz reaksiyonları hızlanıyor.

AMG DYNAMIC SELECT üzerinden seçilen sürüş programına bağlı olarak vites değişimini uyarlayan şanzıman “M” manuel modda yalnızca sürücünün manuel vites komutları doğrultusunda vites değiştiriyor. Sürücünün elciklere vermiş olduğu komut doğrultusunda vites değişimi son aşama süratli bir biçimde gerçekleşiyor. S versiyonunda standart olarak sunulan “Sport”, “Sport+” ve “RACE” sürüş programlarında vites küçültürken sistem, otomatik olarak ara gazı veriyor. Konfor sürüş programında ECO start-stop fonksiyonu otomatik olarak aktifleşiyor ve “Süzülme” fonksiyonu ise “Kişisel” sürüş programında etkinleştirilebiliyor.

Gelişmiş süspansiyon

Yeni modeller çok odacıklı havalı süspansiyon ve adaptif ayarlanabilir süspansiyon sistemi ADS+ (Adaptive Damping System) üzere özelliklerle desteklenen AMG RIDE CONTROL+, havalı süspansiyon sistemi sayesinde üstün sürüş dinamikleri ve yüksek viraj suratlarına ulaşıyor. Sistem son kademe stabil bir sürüş, gelişmiş sürüş dinamikleri ve üstün direksiyon hassasiyeti sunuyor. Makyaj kapsamında tekrar ayarlanan yürüyen aksamın konfor özellikleri daha da geliştirildi.

Ön aksta üçgen salıncaklı, gergi destekli ve yaylı kontaklara sahip dökme alüminyum bileşenlerden oluşan dört kollu bir yapı bulunuyor. Birbirinden bağımsız çalışan tekerlek cephesi ve tekerlek esneme elemanları, akslara uygulanan kuvvetin direksiyon sistemine tesirini azaltırken yüksek yanal dinamiklere imkan tanıyor ve bunun yanı sıra daha konforlu bir sürüş sunuyor. Güncelleme kapsamında yine ayarlanan art aks da, bağımsız bir yapı kullanıyor. Yapılan iyileştirmelerin de katkısıyla yürüyen aksam Mercedes-Benz E-Serisi’ne mahsus konfor seviyesiyle AMG’ye mahsus sürüş dinamiklerini tıpkı anda sunabiliyor.

Üç odacıklı havalı süspansiyon çok yeterli ayarlanan sönümleme ve itme kuvveti ve adaptif ayarlanabilir süspansiyon sistemi sayesinde üstün sürüş dinamikleriyle konforu tıpkı eserde sunuyor. Havalı süspansiyonun sertliği sürüş ve yol koşullarına bağlı olarak her bir odacığın devreye girmesi yahut devreden çıkmasıyla ayarlanıyor. Böylelikle tüm sürüş koşullarında konfor ile sürüş özellikleri arasındaki ülkü istikrar ayarlanıyor. Seçilen sürüş programına ve mevcut sürüş koşullarına bağlı olarak sertlik ayarı değiştiriliyor. Ani yük aktarımlarında, süratli dönüşlerde, sert hızlanma yahut güçlü fren manevralarında sertlik otomatik olarak ayarlanıyor. Böylelikle gövdenin yanal ve dikey salınımları minimize edilirken sürüş dinamikleri arttırılıyor.

Adaptif ayarlanabilir süspansiyon sistemi; “Konfor”, “Spor” ve “Spor Plus” olmak üzere üç farklı modda ayarlanabiliyor ve seçilen sürüş moduna bağlı olarak uzun yol konforu ile gelişmiş sportiflik sunuluyor. Sistemin sönümleme ve sertleşme seviyesi bağımsız olarak ayarlanıyor. Serbestçe programlanabilen haritalar minimum ve maksimum arasında geniş bir kuvvet aralığı sağlıyor. Böylelikle konfor ile sportif arasındaki fark daha net hissediliyor.

Drift moduna sahip değişken oranlı dört tekerlekten çekiş sistemi AMG Performance 4MATIC+

Her iki E 63 versiyonu da standart olarak AMG Performance 4MATIC+ dört tekerlekten çekiş sistemiyle donatılıyor. Akıllı sistem farklı güç aktarma konseptlerinin avantajlarını bir araya getiriyor. Ön ve art aks arasındaki külliyen değişken tork dağılımı farklı taban koşullarında optimum çekiş sağlıyor. Elektromekanik kavrama gücün daima aktarıldığı art aksı, ön aks ile birbirine bağlıyor. Mümkün olan en âlâ tork dağılımı için sistem mütemadi hesap yapıyor. Bu sayede üstün yol tutuş odaklı dört tekerlekten çekişten safkan geriden itişe kadar değişken sürüş karakteristikleri elde edilebiliyor.

Büsbütün değişken tork dağılımı sayesinde salt arttan itişle sürüş yapmak mümkün oluyor. S versiyonunda standart olarak sunulan Drift Modu tam bu noktada devreye giriyor. Bu özellik “RACE” sürüş modunda manuel vites değiştirme elcikleri üzerinden ESP® devre dışı ve şanzıman manuel modda olması kaidesi ile etkinleştirilebiliyor. Drift Modunun aktifleştirilmesiyle E 63 S 4MATIC+ salt geriden itişli bir arabaya dönüşüyor.

Ülkü tutuş için art aks diferansiyel kilidi

Yol tutuş ve sürüş dinamiklerini uygunlaştırmak üzere her iki versiyonda da elektronik denetimli art aks diferansiyeli devreye giriyor. Sistem fren müdahalesine gerek kalmadan viraj içindeki tekerleğin boşa dönmesini engelliyor. Böylelikle sürücü çok daha yüksek tutunma limitleriyle ve çok daha süratli virajdan çıkabiliyor. Ayrıyeten araba yüksek suratlardaki fren manevralarında çok daha stabil kalıyor. Birinci kalkış anındaki tutuşu arttıran arka aks diferansiyel kilidi viraj limitlerini daha da yukarıya taşıyor ve daha kolay daha denetimli bir sürüş sunuyor. “ESP AÇIK”, “SPOR Sürüş Modu” ve “ESP OFF” olmak üzere üç kademeli ESP art aks diferansiyel kilidi ve dört tekerlekten çekiş sistemleriyle uyum içinde çalışıyor.

Direkt çalışan ve net geri bildirim sunan AMG parametre direksiyon

Değişken oranlı elektromekanik parametre direksiyon sistemi direkt çalışıyor ve yüksek geri bildirim sunuyor. Yüksek süratlerde servo desteği azalırken düşük süratlerde kademeli olarak arttırılıyor. Sistem böylelikle düşük süratlerde manevra kolaylığı ve yüksek süratlerde ise daha denetimli bir sürüş sunuyor. Servo desteği AMG DYNAMICS seviyelerine bağlı olarak ayarlanıyor. “Temel” sürüş modunda daha konforlu bir yapı sunan sistem “Gelişmiş” ve “Master/Pro” modlarında ise kademeli olarak daha fazla geri bildirim sunuyor ve daha sportif bir karakter sergiliyor.

Yüksek performanslı AMG fren sistemi

Büyük çaplı gelişmiş fren sistemi yüksek performanslı sürüşlerde süratli ve sağlam bir fren performansı sunuyor. Önde 360 x 36 mm ölçülerinde altı piston kaliperli hava kanallı ve delikli, geride ise 360 x 26 mm ölçülerinde tek piston kaliperli diskler kullanılıyor. S versiyonun ön aksında 390 x 36 mm ile daha büyük çaplı diskler hizmet yapıyor. Bunun dışında isteğe bağlı olarak önde 402 x 39 mm ve 360 x 32 mm ölçülerinde AMG Seramik Fren Sistemi sunuluyor.

AMG DYNAMIC SELECT ve AMG DYNAMICS ile şahsileştirilmiş deneyim

AMG DYNAMIC SELECT kapsamında sunulan “Kaygan zemin”, “Konfor”, “Spor”, “Spor+”, “Kişisel” ve “YARIŞ” (S versiyonlarına standart) altı adet sürüş modu ile sürüş karakteristiği gereksinim doğrultunda ayarlanabiliyor. Seçilen sürüş moduna bağlı olarak; motor, şanzıman, yürüyen aksam ve direksiyon ayarları değişiyor. Seçili olan DYNAMIC SELECT sürüş modundan bağımsız olarak sürücü manuel moda geçerek elcikler üzerinden vitesleri manuel değiştirebiliyor. Başkaca süspansiyon modları da bağımsız olarak seçilebiliyor.

AMG DYNAMIC SELECT sürüş modlarına entegre olarak çalışan sürüş dinamikleri sistemi AMG DYNAMICS; “Temel”, “Gelişmiş”, “Pro” ve “Master” modlarında ESP yahut dört tekerlekten çekiş sisteminin çalışma prensibini değiştiriyor. AMG direksiyon kumandaları üzerinden AMG DYNAMICS fonksiyonları munfasıl münferit da seçilebiliyor. Motorun ve şasinin reaksiyonları, dört tekerlekten çekiş sisteminin denetim stratejisi yahut ESP®’nin müdahale seviyesi üzere sürüşle ilgili parametreler sürüş programına bağlı olarak ayarlanıyor.

Yeni AMG Dynamic Plus Paketi baz versiyonda isteğe bağlı olarak sunuluyor. Kelam konusu paket kapsamında; Drift Modu ile birlikte RACE sürüş modu, al kaliperleriyle birlikte S versiyonundaki yüksek performanslı fren sistemi ve AMG kumanda düğmeleriyle birlikte AMG Performance direksiyon devreye giriyor.

Kaynak: Carmedya.com


POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.